• Show Image
  • Show Image
  • Show Image
  • 04bright
  • Show Image

INSTOP 01bright

COVID19 Face

טרק הוואי וואש עצמאית ללא מדריך - סיפור דרך - תומר קוטלר

HH Tomer1

אתר מוצילר מציע לצאת דרך סוכנות או עם מדריך אולם אם בכל בחרתם לצאת לבד, חשוב לצאת עם חברים ושיהיה ברשותכם טלפון לוויני, בלוני חמצן וכדורי גובה. בעת מצוקה או סכנת חיים זה יכול להציל אתכם.

מה לא נאמר על טראק הואיווש (Cordillera Huayhuash) ? הוא נחשב לטראק הכי יפה ביבשת והשני הכי יפה בעולם, בין הטראקים הקשוחים שיש ביבשת ובהחלט שווה ביקור! העיר הגדולה והקרובה ממנה לרוב יוצאים לטראק היא הוארז (Huaraz), שם ניתן למצוא אינספור סוכנויות במחירים שונים. הסוכנות דואגת באמת להכול, החל ממדריך, אוכל חם לכל ימי הטראק, חמורים לסחיבת ציוד, הקמה ופירוק האוהלים ובאמת להכל חוץ מבערך לנגב למטייל את התחת.

את הטראק ניתן לעשות לאורך מספר ימים משתנה על פי החלטתו של המטייל (בין 6 ל-12 ימים ואף צפונה) והוא עובר בגבהים 3300-5050 מטר, בין המעברים הכי יפים שיש, קהילות שחיות כמו לפני 100 שנה ומעיינות חמים. אם פחות מדבר אליך טראק בסגנון של סוכנות ויותר לעשות את הטראק כמוצ'ילר, עצמאית ללא סוכנות ומדריך, הפוסט הזה הוא בשבילך!

יש לציין שמדובר בטראק ברמת קושי בינוני-קשה גם למי שיוצא דרך סוכנות ויש ברשותו חמורי משא, ככה שלבצע את הטראק שכל הציוד והאוכל על הגב זה הרבה יותר קשוח, אבל ממש אפשרי ואף פשוט! יש לזכור שבגבהים האלה התיק מרגיש כמעט פי 2 מהמשקל האמיתי שלו ו-6 ק"מ מרגישים כמו 12 ק"מ, לכן יש לבוא לטראק עם יכולת סחיבה ורמת כושר טובה.

איך מתחילים? דבר ראשון זה התאקלמות!

הדבר הכי חשוב שיש לבצע על מנת לעשות את הטראק (לא משנה אם מדריך או בלי) זה להתאקלם לגובה. הגוף שלנו לא רגיל לכמות החמצן הדלילה שיש באזור ומחלת גבהים באמת הורגת! אז מה הפיתרון? לבצע התאקלמות כמו שצריך! מאחר והגעתי להוארז מגובה הים, ביצעתי 5 ימי התאקלמות לגובה שכללו טראקי יום לפני שיצאתי לטראק הואיוואש. שוב, לא משחקים עם מחלת גבהים, היא באמת יכולה להרוג! תקשיבו לגוף שלכם, אם הוא עדיין לא מרגיש 100% בגובה, תנו לו עוד יום להתרגל..

מה לוקחים על הגב?

מאחר ואין חמור שלוקח את הציוד, כל מה שתרצו ותצטרכו צריך להיות על הגב. לכן יש לתכנן מה לוקחים בצורה שכולה. ביצעתי את הטראק בתחילת חודש אוקטובר, ככה שכבר ידעתי שיהיה יותר קר מבזמן העונה המתויירת וכנראה יותר גשום. דברים חיוניים שלדעתי כדאי לקחת:

נעליים- החברה האירופיים שטיילתי איתם היו עם נעלי ספורט ודי הצטערו על זה. שימו לב שחלק מהמסלול עובר דרך נחלים ולפעמים גם יורד גשם, לכן רצוי שיהיו נעליים חסינות למים. בנוסף, יש המון עליות וירידות במסלול ככה שרצוי נעלי טיולים טובות (וכדאי שהן יהיו נעליים שהלכתם בהן קצת, שלפוחיות באמצע הטראק זה לא כיף בלשון המעטה).

תיק- מאחר וכל הציוד על הגב, יש צורך במוצ'ילה מספיק גדולה לכל הציוד, נוחה ומתאימה לגב המטייל! זכרו שכל יום הולכים כמות קילומטרים מכובדת עם משקל רב על הגב, ואף אחד לא מעוניין בפציעה בטיול שלו.

אוהל- חשוב לצאת עם אוהל איכותי אשר עמיד לגשם ושלג (אוהל 3 עונות לפחות). יצאתי לטראק עם אוהל 4 עונות וזה היה מעולה. שימו לב שעם זאת, חשוב שהאוהל לא ישקול הרבה, בכל זאת הוא על הגב.

שק"ש- שני סוגי שק"ש נפוצים, סינטטי ופלומה (נוצות). הסוכנויות לרוב מספקות שני שק"שים סינטטים וליינר (מצעי כותנה לבפנים של השק"ש). מאחר ואין זה נוח לטייל עם שני שק"שים על הגב, לדעתי כדאי לצאת עם שק"ש מסוג פלומה. הטמפרטורת נוחות (Comfort) צריכה להיות 5- מעלות והטמפרטורת מקסימום (הקיצונית להכי קרה) צריכה להיות 20-.

מקלות- טראק ראשון שלי עם מקלות הליכה ומצאתי אותם נורא יעילים, ממליץ בחום!

גזייה- ממליץ להביא גזייה מסוג ספיידר משום שיותר קל לייצב אותה ולהכניס אותה למקומות בלי רוח. בנוסף להביא ציוד הנדרש כדי לבשל ולאכול.

ביגוד- יש להביא ביגוד חם (לדעתי מעיל, סווטשירט, גטקס, חמצוואר, כובע צמר, כפפות צמר וכפפות עמידות בגשם כמו כפפות סקי), ביגוד למים (בגד ים ומגבת) וביגוד טיולים (2 מכנסי טיולים, 2 חולצות דרייפיט, 2 זוגות גרבי טיולים וכובע לשמש).

חליפת סערה- חשוב להצטייד בפונצ'ו טוב נגד הגשם ואם קיים מכנס עוד יותר טוב!

עזרה ראשונה- קחו בחשבון שהטראק ברובו מרוחק מציוויליזציה, לכן יש לבוא עם ציוד למקרה ו.. הבאתי איתי כדורים מדגמית (כאב ראש, בטן, אלרגיה וכו'), כדורי גובה, פלסטרים ויוד ותחבושות אלסטיות לנקעיים.

אוקסי-שוט (Oxy-Shot)- מיכל לחץ (נראה כמו ספריי צבע) שמכיל חמצן למקרה חירום. שימו לב שכשמו כן הוא, אוקסי-שוט מכיל רק שוט אחד של חמצן, ככה שאם אתם משתמשים בו זה אומר שיש לסיים את הטראק ולהתפנות לביה"ח. ניתן להשיג בחנויות טיולים ובסוכנויות ברחבי הוארז בתמורה ל-15-20 סול.

מה אוכלים?

כשקונים אוכל לטראק צריך לקחת בחשבון שלושה דברים עיקריים: הוא צריך להיות קל לסחיבה, קל לבישול ולא מצריך הרבה זמן לבישול (גם כי רוצים לאכול מהר וגם כי כמות הגז מוגבלת וצריכה להספיק לכל הטראק). 
# מה להביא: ראמן, אוכל חלל (אוכל באבקה כמו פּירה (הפירה של קנור לא כזה נורא), מרק ואפשר למצוא אורז להכנה מהירה), לחם, גבינה, ביצים קשות (קריר במהלך היום וקר בלילה, ככה שהם נשמרים), שיבולת שועל וכו'. בנוסף ממליץ להביא דברים מתוקים בשביל לעלות את הסוכר והאנרגיה.
# מה לא להביא: אורז רגיל ופסטה (כבדים ולוקחים המון זמן להכין). 
# כמה להביא: רצוי על מנת להימנע מסחיבת יתר של אוכל (חבל על הגב) לתכנן בטבלה מה אוכלים לכל ארוחה ואז ללכת לקנות. לקראת סוף הטראק (יום 5/6) מגיעים לעיירה קטנה שניתן לקנות שם אוכל (במרכוליות הקטנות שיש שם), לא לצפות ליותר מידי וממליץ לא לבנות על זה. בנוסף מבחינת כמות, זכרו שככל שהולכים יותר קילומטרים כל יום יש צורך בפחות אוכל (פחות ימים בטראק אבל יותר קשוח) לעומת זאת אם מחליטים ללכת פחות קילומטרים כל יום יש צורך ביותר אוכל (יותר משקל).
# מים- לאורך כל הטראק יש נחלים שאפשר למלא דרכם את השלוקר/בקבוקים ובכל מחנה יגידו לכם שניתן לשתות ישר. לדעתי יש בכל זאת להכליר, לכן חשוב להביא כדורי טיהור איתכם. ניתן לקנות בפארמסיות בהוארז (ולא חסר כאלה שם). שימו לב שהיחס ברוב כדורי ההכלרה בהוארז הם כדור אחד ל-20 ליטר מים, לכן מומלץ להצטייד מראש עם כדורים ביחס נורמאלי.

תשלום פרוטקשיין
רכס הרים הואיוואש (Cordillera Huayhuash) אינו נחשב כפארק לאומי לכן אין תשלום כניסה. אבל רגע לפני ששמחים על הפארק בחינם, מגיע הקאץ' היקר. המקומיים שחיים ברחבי הרכס (הקהילות) דורשים שכל אחד אשר עובר בשטחם ישלם סכום כסף (הסכום משתנה בין הקהילות). ישנם סיפורים על אנשים שלא שילמו והמקומיים פגעו בהם, אני לא יודע אם סיפורים אלה נכונים או לא, פשוט לדעתי יש לשלם ולגמור את הסיפור.

נקודות מעבר
במהלך הטראק עוברים כל יום מצד אחד של הרכס לצידו השני. איך עושים זאת? מטפסים במעלה ההר עד שמגיעים לנקודת שיא ואז יורדים בצד השני. נקודת השיא/מעבר נקראת באנגלית פס (Pass) או בספרדית פאסו (Paso). הפסים הם הנקודות הגבוהות ביותר שעוברים דרכן בטראק (אלו לא פסגות, משמע לא הנקודות הגבוהות ביותר ברכס).

מסלול הטראק

בהתחלה תכננו 9 ימי מסלול אבל בשטח עשינו שינויים לפי הקצב שלנו ובסוף סיימנו ב-7 ימים.

היום הראשון -
נקודת התחלה: הוארז (Huaraz) גובה 3050
נקודת סיום: קוארטלהואין (Quartelhuain) גובה 4250
נקודת מעבר: אין
כמות עליה: 700 מטר
מרחק: 13 ק"מ
מהלך היום: את היום הראשון מתחילים בטרמינל (Terminal Terrestre) בהוארז. האוטובוס יוצא ב-05:00 ויש להיות בטרמינל לפחות רבע שעה לפני. לאחר 3.5 שעות נסיעה תגיעו לעיירה צ'יקיאן (Chiquian), שם תחליפו אוטובוס לכיוון היעד הבא. בשעה 08:00 ייצא האוטובוס השני מצ'יקיאן לפופקה (Popca). הנסיעה לוקחת בערך 2.5 שעות ובדרך תעברו דרך עיירה בשם יאמק (Llamac) ששם תיפרדו מ-20 סול. התחנה האחרונה היא פופקה ששם תשלמו 15 סול. 
מפופקה תתחילו בהליכה בעלייה מתונה לאורך 13 ק"מ על כביש עפר לקאמפינג הראשון. אם יתמזלתם תוכלו לתפוס טרמפ למחנה. ההליכה לוקחת באזור ה-5 שעות והיא די קלילה. שימו לב שמי שעושה דרך סוכנות מקבל הסעה עד הקאמפ, ככה שזה יום שרק מי שעושה עצמאית זוכה לו. אנחנו קראנו ליום הזה יום "מנוחה". בסוף היום מגיעים לקאמפ, מבשלים והולכים לישון לקראת מחר.

היום השני-
נקודת התחלה: קוארטלהואין (Quartelhuain) גובה 4250
נקודת סיום: קארהואקוצ'ה (Carhuacocha) גובה 4000
נקודות מעבר: 
קקננפּונטה (Cacananpunta) גובה 4700
קארהואק (Carhuac) גובה 4650
כמות עליה: 800 מטר
מרחק: 16 ק"מ
מהלך היום: מאחר ובזמן הזה של השנה (אוקטובר-נובמבר) כמעט באופן קבוע כל יום באזור השעה 17:00 יש גשם, כל יום קמנו ב-05:30 על מנת להספיק להגיע לקאמפ הבא, להקים אוהלים ולהכין אוכל לפני שהגשם מתחיל. במהלך היום השני יש שני פסים. הטיפוס פס הראשון (Cacananpunta - 4700) מתחיל ישר במחנה. במשך 2.6 ק"מ עולים 500 מטר של גובה. העלייה לסירוגין תלולה אבל הנוף מהפס יפה. לאחר הגעה לפס יש ירידה ובהמשך יש מזלג: או להמשיך לכיוון קארהאוקוצ'ה (הקאמפ השני שלנו) או להגיע ללגונה מיטוקוצ'ה (Laguna Mitucocha), שם אפשר לעשות גם כן קאמפינג. אנחנו המשכנו לכיוון קארהאוקוצ'ה. במהלך הדרך תעברו דרך קהילה נוספת (מבנה אחד) בשם חירישנקה (Jirishanca), שם תצטרכו להיפרד מ-40 סול (למרות שרק עוברים אצלם ולא ישנים אצלם). משם מתחילים את העלייה לפס השני של היום, קארהואק (Carhuac - 4650). עלייה יחסית מתונה של 300 מטר גובה לאורך 3.5 ק"מ. רגע לפני ההגעה לקאמפ בקארהואקוצ'ה תעברו דרך נקודת תצפית ממש יפה של הלגונה וחמש פסגות מושלגות. הקאמפ ממש נוח והבעלים של הקאמפ מוכרת קילו גבינה טעימה ב-20 סול.

היום השלישי-
נקודת התחלה: קארהואקוצ'ה (Carhuacocha) גובה 4000
נקודת סיום: הוואיווש (Huayhuash) גובה 4340
נקודת מעבר: תצפית שלוש הלגונות (Mirador Tres Lagunas) גובה 4800
כמות עליה: 800 מטר 
מרחק: 13 ק"מ
מהלך היום: 
התחלנו את היום ב-05:30 בבוקר. לקאמפ השלישי (הוואיווש) יש שני שבילים להגיע אליו (על פי השם במאפס.מי): Circuito de Huayhuash ו- Circuito Alpino. דווקא ביום הזה הלכנו דרך המסלול האלפיני מאחר והוא הולך דרך 3 לגונות בצבעים שונים. מקיפים את לגונת קארהואקוצ'ה, באמצע ההקפה תעברו דרך גשר ממש יפה בגובה המים ורואים את חמשת הפסגות המושלגות בצורה ממש יפה. לאחר חציית הגשר תיפרדו מעוד 25 סול לטובת קהילת קישוארקנצ'ה (Quishuarcancha). העלייה אמנם מתפרשת על 9 ק"מ "ורק" 800 מטר גובה הפרש, אבל חלקים מהעלייה ממש תלולים. בדרך יש נקודות תצפית לכל לגונה בנפרד. הלגונות בצבעי כחול-תכלת וצמוד אליהן יש הרים מושלגים עם קרחונים. אם יתמזלתם אפילו תצפו במפולת שלגים/קרחונים נשברים (אל דאגה, זה מרחוק). הדובדבן שבקצפת הוא התצפית שכמעט בפס, שם ניתן לראות את שלושת הלגונות יחדיו ולראות את הבדלי הצבעים. לאחר מעבר הפס (קרוב ל- Mirador Tres Lagunas - 4800) תתחילו בירידה של 2 ק"מ לקאמפ השלישי, הוואיווש. גם פה יש צורך לשלם לקהילה (Comunidad Huayhuash) 25 סול.

היום הרביעי-
נקודת התחלה: הוואיווש (Huayhuash) גובה 4340
נקודת סיום: מעיינות חמים (Aguas Termales) גובה 4350
נקודת מעבר: פורטצ'ואלו (Portachuelo) גובה 4750
כמות עליה: 440 מטר
מרחק: 12 ק"מ 
מהלך היום: 
קמנו ב-05:30, אבל מאחר שבמהלך הלילה האוהלים שלנו קפאו, היינו צריכים להפשיר ולייבש אותם בשמש. זהו היום הקצר ביותר שבסופו יש את המעיינות החמים. העלייה לפס מתונה יחסית (עלייה של 440 מטר בגובה לאורך של 7.3 ק"מ). לאחר הפס עוברים ליד לגונת ויקונגה (Laguna Viconga) שיש לה צורה שונה משאר הלגונות באזור. לאחר כ-4 שעות הליכה הגענו לקאמפ של המעיינות החמים. התשלום לקהילה (Campesina de Uramasa) הוא 20 סול והוא כולל כניסה למעיינות החמים. ישנם שלוש מעיינות, לפי הטמפרטורות שלהם (הכי רחוק מהמחנה והקטן ביותר הוא החם ביותר, האמצעי במיקום הוא האמצעי בטמפרטורה והקרוב למחנה הכי "קר"). נכנסנו למעיינות בכוונה של טבילה קצרה ונשארו בפנים 3 שעות. זה המקום האידיאלי קצת לתת לשרירים להשתחרר במעיינות החמים לאחר 4 ימי הליכה ולקראת הטיפוס למחרת לגובה 5055 מטר.

היום החמישי-
נקודת התחלה: מעיינות חמים (Aguas Termales) גובה 4350
נקודת סיום: הואייפה (Huayllapa) גובה 3300
נקודת מעבר: פונטה קויוק (Punta Cuyoc) גובה 5055
כמות עליה: 670 מטר
מרחק: 22 ק"מ
מהלך היום: את הבוקר התחלנו קצת פחות כאובים בזכות המעיינות של אתמול. בשביל להמשיך ליעד הבא במסלול, יש קודם כל לחזור קצת אחורה על בשביל ממנו באנו (הכל מופיע במפות ובמאפס.מי). העלייה לפס לא תלולה אבל לא מתונה, משהו בין לבין. העלייה כן מתפרשת למרחק (670 מטר גובה ב-5.8 ק"מ). פס פונטה קויוק הוא נקודה הגבוהה ביותר בטראק. משם התכנון המקורי היה לעצור בקאמפ בין פס פונטה קויוק לבין העיירה הואייפה (Huayllapa), אבל לילה לפני זה קבענו שנמשיך כל הדרך עד לעיירה. במהלך הירידה מהפס ירד עלינו קצת שלג, אבל בקטנה. הדרך לעיירה לוקחת 17 ק"מ והיא כולה בירידה (מאבדים 1400 מטר בגובה). רוב החלקים הם מאוד מתונים אבל יש חלק של ירידה על סלעים. בסוף היום מגיעים לעיירה, אבל קודם לכן משלמים לקהילה (Campesina Huayllapa) 40 סול. בעיירה עצמה יש כמה חנויות קטנות שמוכרות דברים בסיסיים. אין בעיירה הזו בכלל מקררים (בקושי חשמל), ככה שאם המזג אוויר יהיה חם, לא תזכו בכוס אינקה קולה קרה. יש בעיירה נקודת קאמפינג וכמה הוספידחות (Hospedajes) שעולות בערך 10-15 סול ללילה. העיירה מעט מתקדמת מהקהילות במהלך הטראק, אבל היא גם תקוע עשרות שנים אחורה.

היום השישי-
נקודת התחלה: הואייפה (Huayllapa) גובה 3300
נקודת סיום: לגונה חאהואקוצ'ה (Jahuacocha) גובה 4020
נקודות מעבר: 
פונטה טפוש (Punta Tapush) גובה 4824
פונטה יאהוצ'ה (Punta Yahuche) גובה 4800
כמות עליה: 1670 מטר
מרחק: 21 ק"מ
מהלך היום: בשעה 05:00 שעון העיירה דאג שכולם יהיו ערים. בעיירה הזו רואים דברים שלא רואים בהמון מקומות, באמת מקום מיוחד לחוות אותו. מתחילים בעלייה של 1280 מטר גובה (!) למשך של 9.2 ק"מ. היא לא עלייה פשוטה, למרות שהיא מתפרשת על 9.2 ק"מ, צוברים המון גובה והיא תלולה כמעט לאורך כולה. בסוף עלייה תעברו דרך פונטה טפוש (Pass Punta Tapush - 4824). בפס היה נוף ממש יפה על לגונת סוסוקוצ'ה (Laguna Susococha), שם גם אכלנו צהריים. משם יורדים 3.5 ק"מ לקאמפ גוספה (Guspha). בקאמפ החלטנו שלמרות העלייה הפסיכית שעשינו, השעה עוד מוקדמת ואנחנו מסוגלים להמשיך. משם התחלנו עלייה נוספת לכיוון פס פונטה יאהוצ'ה (Pass Punta Yahuche - 4800). העלייה תלולה מאוד, עולים כ-390 מטר גובה ב-2.8 ק"מ. לאחר הפס מתחילים ירידה של 780 מטר גובה לאורך 5.4 ק"מ לקאמפ האחרון, בלגונה חאהואקוצ'ה (Laguna Jahuacocha - 4020). בקאמפ תשלמו את הפרוטקשן האחרון על סך 20 סול.

היום השביעי-
נקודת התחלה: לגונה חאהואקוצ'ה (Jahuacocha) גובה 4020
נקודת סיום: הוארז (Huaraz) גובה 3050
נקודת מעבר: פאמפה יאמק (Pampa Llamac) גובה 4345
כמות עליה: 300 מטר
מרחק: 13 ק"מ 
מהלך היום: הפעם קמנו מוקדם מהרגיל, על מנת להגיע ליאמק ב-10:00. כבר התחלנו ללכת בשעה 05:00 אחרי התארגנויות בוקר. ה-3 ק"מ הראשונים הם מישוריים ואת רובם הולכים בחשכה. לאחר מכאן יש את הטיפוס לכיוון פס פאמפה יאמק (Pass Pampa Llamac - 4345), טיפוס נחמד של 300 מטר גובה לאורך 3 ק"מ. לאחר הפס תתחילו ירידה לכיוון העיירה יאמק (Llamac - 3300). הירידה יחסית ארוכה (7 ק"מ) ובמהלכה מאבדים 1070 מטר גובה. העיירה היא הנקודה האחרונה של הטראק! מכאן יש לקחת קומבי (מיניוואן) של חברת טוריסמו נאסאריו (Turismo Nazario). ביאמק קונים כרטיס עד להוארז. הקומבי יקח אתכם עד העיירה צ'יקיאן (Chiquian) בנסיעה של 2.5 שעות ושם תעברו לאוטובוס עד הוארז לנסיעה של 3 שעות.

עצות
# הטראק הוואיווש הוא טראק מדהים וממליץ בחום לעשות אותו, במיוחד עצמאית. עם זאת, תצאו לטראק עצמאית רק אחרי שאתם בטוחים שזה מה שאתם רוצים, מוכנים לזה נפשית ופיזית (עד כמה שאפשר לפני) ובאמת אחרי שבדקתם את כל המידע הנחוץ על הטראק (שבילים, קאמפינג, מזג אוויר, ציוד וכו'). אל תצאו לטראק אם אתם לא שלמים בזה.
# תקשיבו לגוף שלכם בכל שלב (גם לפני הטראק וגם תוך כדי). אל תצאו עדיין אם אתם לא מרגישים 100% מבחינת הגובה ואם במהלך הטראק אתם מרגישים תשושים, תאטו קצת קצב ותתכננו את ההמשך ברוגע. היתרון העצום של טראק עצמאית הוא שאתם המדריכים ומכתיבי הקצב.
# ממליץ לקרוא וללמוד לפני על מחלת גבהים, איך היא נגרמת, סימפטומים ואיך פותרים אותה. תקשיבו לגוף שלכם במיוחד בנוגע למחלת גבהים, היא יכולה להרוג! ממליץ על שתיית מים מרובה בזמן ההגעה לגובה ובשהייה בגובה (לפני כשמגיעים ובהוארז), מים עוזרים להסתגל לגובה. 
# יש המון אנשים שרוצים לבצע את הטראק עצמאית, אבל אין להם פרטנרים. כמעט בכל סוכנות/בית קפה יש לוח עם פרטים של אנשים שמעוניינים לבצע טראקים ומחפשים פרטנרים. בנוסף אפשר למצוא בקבוצות בפייסבוק. 
# כמעט בכל סוכנות ניתן לקנות מפה טופוגרפית של רכס הרים הוואיווש. הזול ביותר שמצאתי זה 15 סול, בסוכנות שמתחת להוסטל ביג מאונטן (Big Mountain Hostel) והיקר ביותר זה ב-80 זול בקפה אנדינו (Cafe Andino). אנחנו השתמשנו במפות על דף A4 שקיבלנו מסוכנויות (ממליץ לניילץ את המפות נגד הגשם) ובעיקר השתמשנו באפליקציית מאפס.מי (יש שם הכל!).
# ממליץ בשביל הקניות ללכת לשוק הצהוב בהוארז, יש שם הכל ובזול.
# פרוטקשן: בסך הכל יש 9 קהילות שמשלמים להן. סך כל הפרוטקשן יוצא 225 סול. כמה נקודות חשובות בעניין הפרוטקשן-
* תשמרו על הקבלות שמקבלים! לפעמים יבקשו לראות אותם ולוודא ששילמתם.
* לוודא שיש תאריך רלוונטי על הקבלה.
*לוודא שמשלמים את המחיר הרשום בקבלה ולא יותר.
# בכל קאמפ יש שירותים, לפעמים מערביים ולפעמים פחות.
# השביל קיים ונראה בבירור, אין שילוט אבל אפשר לעקוב אחרי הגללים של החמורים, לשאול מקומיים/אנשים אחרים בשביל ולהסתכל באפס.מי. 
# מומלץ לשאול סוכנויות או מקומיים איך מזג האוויר בעונה הרלוונטית (מתי בערך יש גשם כל יום וכו') וככה לדעת לתכנן את הזמנים במהלך הטראק.
# שינה בשטח היא לא שינה איכותית, לכן מומלץ לנסות לישון כמה שיותר. כל ערב היינו אוכלים, יושבים כמה דקות של צחוקים והולכים לישון (לרוב באזור 18:00).
# בטריות מתרוקנות מהר יותר בקור, לכן תביאו איתכם בטריות ספייר לפנס/מצלמה/טלפון. בנוסף ממליץ בלילות להכניס את הבטריות/מטענים לתוך השק"ש (נשמרים טוב יותר).
# הגעה-
* מהוארז יש לקנות כרטיס יום לפני הנסיעה (ביום עצמו לרוב הכל מלא). היעד הסופי של הכרטיס הוא פופקה (Popca) והכרטיס עולה 30 סול. האוטובוס יוצא בשעה 05:00 בבוקר ויש להגיע עד רבע שעה לפני (04:45).
* מיאמק יש אוטובוס אחד ביום שאמור לצאת בשעה 11:30, אבל אם הוא מלא לפני הוא ייצא לפני. ממליץ להגיע עד השעה 10:00 (אפילו כמה דקות לפני) בשביל לוודא שיש לכם מקום באוטובוס ולא תתקעו יום ביאמק. האוטובוס חזור עולה 25 סול.

לסיכום
טראק הוואיווש הוא באמת טראק יפה ומרשים. לא מצאתי את הטראק קשה, גם עם מוצ'ילה על הגב. סך הכל הלכנו 110 ק"מ ב-7 ימים. למרות שהטראק נשמע מפחיד (ארוך, גבוה וקר), אפשר לעשות אותו עצמאית בצורה פשוטה ובאמת מהנה! הטראק היה בין החוויות היותר משמעותיות שהיו לי ביבשת, ובאמת ממליץ לעשות אותו עצמאית.

HH Tomer2

INSBIG

 

Utopia & Relaxation

Fun & Extreeme

Treks & Adventures

Parties & Nightlife