MaxBB MuchiBB

BT Gold1 BT WT1 BT DJ1 BT FIKTIV1 BT Wa1

Paxtur Muchibus

Insurance Doctors

גיאנה הצרפתית - מידע כללי

FrenchGuiana
 
גִיאָנָה הצרפתית (Guyane française) היא טריטוריה של צרפת (מחוז מעבר לים), הממוקמת בחוף הקריבי של דרום אמריקה. היא גובלת עם סורינאם במערב ועם ברזיל בדרום ובמזרח.

מפה

mfguiana

תחבורה ומתי כדאי להגיע?
חברת התעופה המקומית, Air Guyane, מפעילה מקאין טיסות לסן ז'ורז', סאול (Saül) ומריפאסולה (Maripasoula). יש שירות אוטובוס יומי מקאין לסן לורן דו מארוני דרך קורו, סינאמארי (Sinnamary) ואיראקובו (Iracoubo). מוניות שירות (Taxis colectifs) מהירות יותר, נוחות יותר ורק מעט יותר יקרות, עושות גם הן את אותה הדרך. מכוניות ואופנועים תוכלו לשכור בקאין, בקורו ובסן לורן. ניתן להגיע לפנים הארץ גם בשיט נהרות, אך אלא אם כן תבחרו בסיור היקר, תידרשו להפגין סבלנות ועיתוי נכון. הואיל ומכוניות פרטיות יש כאן לרוב, וגם הכבישים טובים למדי, הנסיעה בטרמפים היא חלופה אפשרית - למרות שאף פעם אינה בטוחה במיוחד.
 
בקאין, אוטובוסים מקומיים מגיעים לאזור החוף של רמיר-מונז'ולי, אך ככלל התחבורה הציבורית כאן מוגבלת למדי, כך שתזדקקו למוניות. אוטובוסים, אינם פועלים ביום א'.
נמל התעופה הבינלאומי קאין-רושאמבו (Cayenne-Rochambeau) נמצא 16 ק"מ מדרום-מערב לקאין. ניתן לנסוע במוניות לנמל התעופה וממנו. אם אתם עוזבים את גיאנה הצרפתית ויש עמכם מטען קל בלבד, אפשרות זולה בהרבה היא לנסוע במונית שירות למאטורי (Matoury) ולצעוד ברגל את חמישה הק"מ הנותרים עד נמל התעופה. גיאנה הצרפתית היא מדינה טרופית ובה עונה גשומה. העונה ה'יבשה' יחסית שבין יולי לדצמבר היא אמנם התקופה הטובה ביותר לביקור, אך הקרנבל - שנערך בדרך-כלל בסוף פברואר - הוא מוקד המשיכה התרבותי הגדול ביותר בגיאנה הצרפתית. צבי הים הגילדיים (leatherback turtles) עולים מתוך הים סמוך למאנה (Mana) בחודשים אפריל-ספטמבר.
 
לגיאנה הצרפתית מגיעות טיסות רבות יחסית מאירופה, ובמיוחד מצרפת. בדרום אמריקה עצמה, יש טיסות לברזיל, לאקוודור, לסורינם ולוונצואלה. טיסות לארצות הברית מגיעות ברובן למיאמי דרך גואדאלופה ומרטיניק. מס הנמל כאן עומד על 20 דולר בערך, פרט לטיסות לצרפת, הנחשבות טיסות פנים ולכן לא חל עליהן מיסוי. ניתן לחצות את הגבול לסורינאם דרך סן לורן דו מארוני במעבורת נוסעים לאלבינה (Albina). משם, יש אוטובוסים שממשיכים דרך קבע לבירת סורינאם, פראמאריבו (Paramaribo). יש גם ספינות שיוצאות מסן ז'ורז' (St Georges) שבגיאנה לאויאפוק (Oiapoque) שבברזיל, אך ראשית יהיה עליכם לטוס מקאין לסן ז'ורז'.
 
אשרות שהייה וטפסים
ישראלים לא זקוקים לויזה כדי להכנס לגיאנה הצרפתית, די בדרכון בתוקף. אשרת השהייה הסטנדרטית היא 90-30 ימים. מכיוון שגיאנה הצרפתית היא מחוז של צרפת השגרירות צרפתית. אם דרוש לכם מידע או טפסים תוכלו להגיע או להתקשר לשגרירות צרפת בישראל.
מטבע ואמצעי תשלום
הארו הוא המטבע הרשמי של גיאנה הצרפתית. ניתן לעשות שימוש בכל רחבי גיאנה הצרפתית בדולרים, המחאות נוסעים (רצוי להימנע) וכרטיסי אשראי.
אטרקציות
גלישת גלים, גלישת רוח ושיט אפשריים בהחלט לאורך חופי קאין וקורו, אך אין כאן מתקנים ראויים לשמם, כך שמומלץ להתחבר לחובב ים מקומי. לשיט בקאנו בנהר גבריאל (Gabrielle) תוכלו להירשם בדאקה (Dacca), כפר של תושבי לאוס סמוך לרורה (Roura). לשיט נהרות על נהר מארוני תוכלו להירשם בסן לורן דו מארוני. קאו הוא אזור מצוין לצפרות, ותוכלו לראות גם צבי ים גילדיים (leatherback turtles) ליד מאנה בחודשים אפריל-ספטמבר. יש שביל הליכה מרמיר למונז'ולי שעל פסגת הר מאהורי (Montagne du Mahury). בנוסף לכך, ישנן גם אפשרויות נהדרות לתיירות סביבתית (אקוטוריזם) בפנים הארץ המיוער, אם כי מדובר בטיולים יקרים.
 
אתרים
קאין

PlaceSchoelcher1

בבירתה של גיאנה הצרפתית שורה אווירה טרופית שלווה. קאין ממוקמת בקצה המערבי של חצי-אי קטן והררי בין הנהרות קאין ומאהורי (Mahury) לחופי האוקיינוס האטלנטי, וזהו גם הנמל הגדול במדינה. האזור התוסס ביותר בעיר הוא פלאס דה פאלמיסטס (Place de Palmistes) שבקצה הצפון-מזרחי של העיר, שם יש בתי קפה רבים ודוכני מזון תחת כיפת השמים; האזור העתיק ביותר שוכן סביב פלאס גרנובל (Place Grenoble), ממערב, שם נמצאים גם רוב מבני הציבור של העיר. אבניו דו ז'נרל דה גול (Avenue du Général de Gaulle) הוא רחוב הקניות המרכזי.
שרידי פור ספרו (Fort Cépérou), מבצר מהמאה ה-17, אינם מרשימים במיוחד כיום, אך הנוף של העיר, של הנמל ושל נהר קאין הנשקף ממנו הופך את הביקור לכדאי. במוזיאון מדינת החסות (Musée Départemental) יש מוצגים מעניינים על תושבי האזור הילידים, על תולדות ההתיישבות במקום ועל מושבת העונשין. שוק הירקות המרכזי של קאין ממוקם ב-Place Victor Schoelcher, כיכר הקרויה על שם האיש שאחראי לביטול העבדות בגיאנה הצרפתית. הכפר הסיני (Village Chinois), או צ'יינטאון, בעל השם המטעה משהו, כולל שוק דגים ודוכני מזון אסיאתיים (בעיקר מיאווה). את המוסיקה הטובה ביותר בעיר תמצאו במועדוני הלילה הקטנים של הכפר הסיני, המכונה גם 'שיקגו'. החוף הטוב ביותר של קאין נמצא ברמיר-מונז'ולי (Rémire-Montjoly), עשרה ק"מ מדרום-מזרח לעיר, שם תמצאו גם את שרידיו העתיקים של פור דיאמן (Fort Diamant) ושל מפעל סוכר מתחילת התקופה הקולוניאלית.
קורו
קורו (Kourou), הממוקמת על הגדה המערבית של נהר קורו, 65 ק"מ ממערב לקאין, היתה בעבר לא יותר ממושבת עונשין גוססת. כיום, הודות להשפעתה המיטיבה של תוכנית החלל האירופאית, שיגרה את עצמה העיירה כמו טיל מהמאה ה-19 היישר אל המאה ה-21. כדאי לבקר בעיירה ולסייר במרכז החלל של גיאנה (Centre Spatial Guyanais) כדי לחזות בהתנגשות זו בין שני העולמות.
 
כיום פועלים כאן שלושה ארגונים נפרדים - סוכנות החלל האירופאית (Agence Spatiale Européenne), סוכנות החלל הצרפתית (Centre National d'Études Spatiales) ו- Arianespace( חברה פרטית המפתחת את הטיל אריאן). שלושתן יחדיו מהוות 15 אחוז מהפעילות הכלכלית של המדינה, והן מעסיקות כ-1,000 עובדים ומפעילות כשמונה או תשעה שיגורים בשנה.
 
איל דו סאלו
איי הגאולה (Îles du Salut), הידועים בעיקר במושבת העונשין האכזרית והידועה לשמצה שעל 'אי השטן', נמצאים 15 ק"מ מצפון לקורו, במים סוערים שבהם שורצים כרישים למכביר. למרבה האירוניה, במאה ה-18, מתיישבים מהיבשת הנגועה בקדחת ראו באיים האווריריים והחופשיים מיתושים גן עדן ומקום מפלט ממחלות. לימים, התגוררה באיים אלה אוכלוסיית אסירים שמנתה כ-2,000 איש. איל רויאל (Île Royale; האי המלכותי), הגדול מבין שלושת האיים, שימש כמפקדה וכמנהלה של מושבת העונשין. איל סן ז'וזף (Île St Joseph) יוחד כמקום בידוד וכצינוק. איל דו דיאבל (Île du Diable; אי השטן), איון קטן המכוסה כעת בעצי קוקוס, שימש כביתם של רוב האסירים. כיום, השרידים עתירי האווירה הם מוקד העניין המרכזי באיים, אך גם חיי הבר המצויים כאן בשפע - כולל תוכיי מקאו, agoutis וצבי ים - מספקים סיבה נוספת לביקור כאן. אל האיים ניתן להגיע בסירה מקורו.
סן לורן דו מארוני
בסן לורן דה מארוני (St Laurent du Maroni), ששימש בעבר כמחנה קבלת פנים עבור אסירים שזה עתה הגיעו, נשתמרו כמה בניינים ציוריים מהתקופה הקולוניאלית וגם קסם נידח ומבודד כלשהו. מחנה המעבר (Camp de la Transportation) כולל שרידים מסמרי שיער לקשיי החיים במושבת העונשין, כולל תאים ושלשלאות.
סן לורן נמצא על הגדה המזרחית של נהר מארוני (Maroni), שמהווה גבול טבעי עם סורינאם. תוכלו לצאת לשיט במעלה הנהר ולבקר ביישוביים המרוניים והאינדיאנים-אמריקנים שבסביבה.

BannerFA3 Instagram

INSBIG