MaxBB MuchiBB

BT Gold1 BT WT1 BT DJ1 BT FIKTIV1 BT Wa1

Flyout Muchibus

Insurance Doctors

פרו - מפה, מסלולים, מזג אוויר, פירוט ערים ואטרקציות

PeruBig2BarBlueבחרו נושאClick5 - מסלולים | מעברי גבול | מפה | מזג אוויר | מטבע ומסמכים | רופא עד ההוסטל | אוטובוסים | אמזונס | ערים לינה ואטרקציות | מרכז פרו | דרום פרו | צפון פרו    BarBlueמפת פרו, מסלולים מומלצים, ערים ואטרקציות מרכזיות

* כל האטרקציות, מקומות שווים, טרקים וטיולים בכל עיר בהמשך המדריך *

פרו נחשבת למדינה הבולטת בדרום אמריקה והיא נמצאת במסלול של כל מטייל ליבשת בהיותה עוגן חשוב בגלים ובגלל שהיא כוללת את האטרקציות החשובות והבולטות ביבשת. קוסקו עמוסת האטרקציות, הטרקים, האווירה, חיי הלילה, הראפטינג המפורסם והאתר החשוב בפרו - המאצ'ו פיצ'ו. פונו והאיים הצפים, קווי נאסקה שהם פלא בפני עצמם, עמק הקונדורים באריקיפה, סקי החולות המפורסם של איקה, גלפגוס לעניים בפאראקס, פארק מאנו שנחשב לגולת הכותרת של המאזונס, איקיטוס ונהר האמזונס המרכזי, בירת הטרקים של היבשת הווארז  (ואראס) עם הטרקים החשובים והבולטים ביותר כמו הוואי וואש, סנטה קרוז והאלפמיו, הפסגה הגבוה והמאתגרת ביותר ביבשת הוואסקרן והרשימה עוד ארוכה. בנוסף, פרו היא מעצמה קולינרית מסעדות כוכבי מישלן וכן 2 מסעדות בטופ 10 בעולם כאשר מסעדת סנטרל מלימה נבחרה למסעדה מס 1 בעולם.

המסלול המרכזי בפרו כולל 3 יעדים מרכזים שהם עיר הבירה לימה, רצועת החוף ודרום פרו: איקה - סקי חולות, פאראקס - גלפגוס לעניים, נאסקה - קווי נאסקה, אריקיפה - עמק הקונדורים, קוסקו והמאצו פיצו, פונו - האיים הצפים (זו גם נקודת המעבר לבוליביה). רצועת החוף וצפון פרו : הווארז (ואראס) - בירת הטרקים (וואי וואש), מנקורה שהיא עיירת הנופש וערים נוספות שהינן בגדר בחירה כמו טרוחיו (עתיקות צ'אן צ'אן), טאראפוטו (גבול האמזונס), צ'אצ'פויאס ומצודת קולאפ (העיר האבודה), איקיטוס (אמזונס). יש שמבקרים בפארק מאנו (גלפגוס של האמזונס) כאופציה שניה לאמזונס.

מסלול לימה/איקה לקוסקו וחזרה הוא מסלול מסוכן מאוד ורצוי לטוס בין היעדים ולא באוטובוס. אם אתם מגיעים לפרו בספטמבר או אוקטובר וחשוב לכם לבקר בהווארז (ואראס), שימו אותו כיעד ראשון אחרי לימה וזאת לאור התגברות הגשמים בטרקים ככל שעובר הזמן.

מסלול קצר - עד שבועיים

כניסה מאקוודור - מהגבול לפיורה/מנקורה - הווארז (ואראס) - לימה - איקה - קוסקו - פונו ומעבר לבוליביה

כניסה מקולומביה - מלטיסיה עוברים את הגבול לאיקיטוס - לימה - איקה - קוסקו - פונו ומעבר לבוליביה

כניסה מצ'ילה - מהגבול לפונו - קוסקו - איקה - לימה - הווארז (ואראס) - מנקורה ומעבר לאקווודור

כניסה בוליביה - מקופהקבנה לפונו - קוסקו - איקה - לימה - הווארז (ואראס) - מנקורה ומעבר לאקוודור

כניסה מברזיל - מגיעים בטיסה לריו ברנקו בברזיל - הסעה לעיירת הגבול אייסיס, נסיעה לפוארטו מאלדונדו בשילוב פארק מאנו - קוסקו - איקה - לימה - המשך להווארז/מנקורה אם יש זמן - אקוודור. ניתן לעבור מקוסקו לפונו ומשם לבוליביה ולאחר מכן לחזור לפונו ומשם דרך רצועת החוף ללימה

מסלול ארוך - שלושה עד ארבעה שבועות

כניסה מאקוודור - מהגבול לפיורה/מנקורה - טרוחיו - הווארז (ואראס) - לימה - איקה ופאראקס - קוסקו - פונו ומעבר לבוליביה

כניסה מקולומביה - מלטיסיה עוברים את הגבול לאיקיטוס - צ'אצפויאס - טרוחיו - הווארז (ואראס) - לימה - איקה ופאראקס - קוסקו - פונו ומעבר לבוליביה

כניסה מצ'ילה - מהגבול לפונו - קוסקו - איקה ופאראקס - לימה - הווארז (ואראס) - טרוחיו - מנקורה ומעבר לאקווודור

כניסה בוליביה - מקופהקבנה לפונו - קוסקו - איקה ופאראקס - לימה - הווארז (ואראס) - טרוחיו - מנקורה ומעבר לאקוודור

כניסה מברזיל - מגיעים בטיסה לריו ברנקו בברזיל - הסעה לעיירת הגבול אייסיס, נסיעה לפוארטו מאלדונדו בשילוב פארק מאנו - קוסקו - איקה ופאראקס - לימה - הווארז (ואראס) - טרוחיו - מנקורה ומעבר לאקוודור

תוספות ומסלול מעגלי דרומה

מסלול מעגלי לימה וחזרה - לימה - איקה - פאראקס - נאסקה - אריקיפה - פונו - קוסקו - לימה

חיזוק מסלולי הדרום - נאסקה וקווי נאסקה - אריקיפה ועמק הקונדורים - פארק מאנו

חיזוק מסלולי הצפון - צ'אצ'אפויאס והעיר האבודה קולאפ, טאראפוטו, יורימגואס ופאקיה סאמיריה

מעברי גבול

מעבר לקולומביה - לא קיים מעבר יבשתי בין המדינות אולם ניתן לקחת טיסה מלימה לאיקיטוס (אמזונס של פרו) ומשם שייט ללטיסיה (לחצו לפוסט על השייט) ומשם טיסה לבוגוטה.

מעבר דרומי לברזיל - מעבר דרומי - ניתן לקחת אוטובוס מקוסקו לעבר פוארטו מאלדונדו (אמזונס פרו) ומשם אוטובוס לריו ברנקו שבברזיל. זמינות האוטובוסים נמוכה ואם אין ביום שאתם צריכים יש לקחת אוטובוס או מונית לעבר מעבר הגבול אינייפארי בצד הפרואני ומשם לאסיס בצד הברזילאי ומשם נסיעה נוספת לריו ברנקו וממנה טיסה ליעד הבא (אוטובוס יקח יומיים לכל יעד רלוונטי).

מעבר צפוני לברזיל - יש לקחת טיסה לאיקיטוס (אמזונס של פרו) ומשם לקחת שייט לסנטה רוזה ומנה שייט לטבטינגה (כ-17 שעות) ומשם טיסה הלאה לתוך ברזיל. ניתן להמשיך בשייט למנאוס שאורך 38 שעות בסירה מהירה או 6-4 ימים בסירה איטית עם אפשרות לינה בערסל או חדר עם מיטה. לחצו לפוסט על השייט.

מעבר לבוליביה - ניתן לקחת אוטובוס מפונו למעבר הגבול דסגווארדו ומשם ללה פאז. ניתן לקחת אוטובוס למעבר הגבול יונגויו ומשם לאיים הצפים של בוליביה.

מעבר לאקוודור - ניתן לקחת אוטובוסאו טיסה לפיורה, טומבס או מנקורה ומשם אוטובוס המשך לגואיאקיל שבאקוודור (לחצו לפוסט מעבר מטומבס לגואיאקיל).

מעבר דרך איקיטוס לאקוודור - קחו טוקטוק מאיקיטוס לפוארטו לאו (כ-20 סול), מכאן שייט של שעה וחצי למאזן כאן תבלו לילה, מכאן יש לקחת שייט של יומיים לעיירת הגבול פנטוחה (עלות 40$ לשייט איטי, 70$ לשייט מהיר, יציאה פעמיים בשבוע - לחצו לווטסאפ של חברת השייט), מכאו יש לקחת שייט פרטי של שעתיים לעיירה נואבו רוקה-פוארטה (עלות 25-50 דולר לאדם תלוי בכמות), מכאן ממשיכים בשייט של כ-8 שעות לעיירה אל קוקה (שייט יומי, כ-20$ עלות) ומאל קוקה אוטובוס ליעד הבא שלכם באקוודור. מעבר לצילה - המעבר פשוט ואפשר לקחת מונית מטאקנה שבפרו לאריקה שבצילה (לחצו כאן לפוסט בהרחבה).

mperu3

מזג האוויר

בפרו קיימת עונה יבשה וקרה (החורף שזה יוני עד ספטמבר) ועונה גשומה וחמה (הקיץ שזה דצמבר עד מרץ), תקופות הביניים הן הסתיו אז פחות חם מהקיץ וגשום פחות (אפריל ומאי) והאביב אז פחות קר מהחורף וגשום יותר (אוקטובר ונובמבר). העונה הגשומה רלוונטית עבור ההרים בלבד כאשר המוקדים הם קוסקו והווארז (ואראס) אז בסתיו ובאביב אפשר לעשות את כל הטרקים בלי בעיה עם סיכון לגשם. שאר פרו אינה מושפעת כלל. אז מתי באים? רוב התיירים מגיעים לפרו בסתיו, חורף ואביב כאשר בתקופות אלו אפשר לעשות את כל הטרקים בלי בעיה כלל למעט גשמים שיכולים להציק קלות בעיקר באפריל ונובמבר. מה קורה בקיץ ? עדיין אפשר לעשות את כל הטרקים אולם עלולים להיות ימים שבהם לא יתאפשר לצאת אם יהיה גשום מדי. אם לא יורד גשם זו תקופה נפלאה כי חם יותר וירוק יותר. יוצאים לטרקים בפרו כל השנה - בדקו במדריך מזג האוויר המורחב על טרקים לוואי וואש בצדמבר וינואר 2021.

למידע מורחב על מזג האוויר בפרו - לחצו כאן למדריך המרוחב

מטבע

המטבע המקומי של פרו נקרא סול - שימו לב כי סימון המטבע דומה מאוד לדולר אמריקאי ולכן הזהרו לא להתבלבל.

אשרות, מסמכים וחיסונים

ישנו פטור מהצטיידות באשרת כניסה לישראלים הנכנסים לפרו. עם הכניסה תקבלו 180-30 יום ולכן אם חשוב לכם להיות חודשיים בקשו זאת מהפקיד. וודאו כי בעת מעבר יבשתי הדרכון שלכם מוחתם, אי החתמה עלולה לחייב אתכם לחזור למעבר הגבול בו נכנסתם לצורך קבלת חתימה. בהגעה באוויר החתימה היא דיגיטלית. ישנה דרישה לחיסון קדחת צהובה, דרישה זו נאכפת למי שמגיע מברזיל. לא ניתן להציג צילום ויש להציג פנקס מקורי.

בדיקת מספר ימי האשרה שקיבלתם - בחרו דרכון, רשמו מספר דרכון, בחרו אזרחות ישראלית או אחרת, בחרו את תאריך הכניסה (אם לא עובד לכם אז בחרו יום אחורה או יום קדימה) ולחצו לאישור לבדיקה. לחצו כאן לבדיקת מספר ימי האשרה שלכם.

Doctor icon רופא עד ההוסטלWhatsapp32

שירות רפואי בפרו (לימה | קוסקו | מאצ'ו פיצ'ו | פונו | אריקיפה) - שירות רופא עד ההוסטל או בקליניקה ומוכר על ידי כל חברות הביטוח. בדיקת רופא, צילומים, תרופות ומרשמים, אמבולנס, אשפוזים ועוד. לחצו להמלצות | לחצו ליצירת קשר בווטסאפ (אנגלית)

busאוטובוס | שאטל | רכבת | מעבורת | מונית

אוטובוסים, שאטלים, רכבות ומעבורות ברכישה אונליין ללא צורך לגשת לטרמינל. למעברים בין בערים וכן נסיעות מהשדה התעופה למרכז העיר. מוציבאס מבית אתר מוצילר - לחצו לאתר MuchiBus.

האמזונס בפרו

ישנם מספר איזורי אמזונס בפרו ולכל אחד את הייחוד שלו. רוב המטיילים בוחרים את איקיטוס, השאר את פארק מאנו ומעטים את האחרים.

איקיטוס | צפון פרו - גונגל פראי, על הנהר הגדול, נכנסים לעומק הגונגל, אפשר סמי השרדות/השרדות, חוויה מהנה וצפיה בבעלי חיים בסיכוי טוב אם כי מדובר בעניין של מזל. לרוב עושים 3-4 ימים באיקיטוס. הסיורים זולים אולם יש צורך לקחת טיסה הלוך ושוב שמייקרת את הביקור.

פקאיה סמיריה | צפון פרו - שמורת טבע עצומה והייחוד שלה הוא השתקפות היער על המים בגלל שם שחורים ומכאן גם שמו "גונגל המראות", סיכוי לצפיה בבעלי חיים גבוהה יותר. עלות ונגישות כמו איקיטוס. רוב עושים 3-4 ימים בפקאיה סמיריה.

אוקספמפה | מרכז פרו - האמזונס ההררי והייחוד שלו זה סוגי בעלי חיים אחרים, נוף משולב הרים וגונגל.

פארק מאנו | דרום פרו - נחשב לפנינה של האמזונס, הסיורים מ-3 ימים ומעלה ומציעים כניסה לעומק הג'ונגל עם שייט, צפיה וודאית בבעלי חיים ומפגש עם מקומיים שחיים בשמורה - זו השמורה המומלצת ביותר ורצוי אפילו 6-7 ימים כדי למצות את המקום.

פוארטו מאלדונאו ושמורת טאמבופטה | דרום פרו - שמורת טבע המציעה חווית ג'ונגל עשירה, צפיה בלהקות תוכי מקאו הגדולות בעולם, צפיה בבעלי חיים. הגישה לשמורה קלה יותר ומתאימה למי שמחפש 3-1 ימים וגם נחשבת לאופציה הזולה ביותר, לא ניתן לעשות בה מסלולי השרדות וברוב המקרים הלינה היא מחוץ לשמורה. השמורה צמודה לעיר פוארטו מאלדונאדו.

יציאה לטרקים באופן עצמאי - אזהרה חמורה!

במדינה זו ישנם מטיילים שיוצאים לטרקים באופן עצמאי. הזהרו מציאה לבד, מספר ההרוגים ביבשת שיצאו לטרקים באופן עצמאי הנה ארוכה. אם בכל זאת יצאת לטרק עצמאי, כולל טרק יומי, דאגו לצאת בקבוצה של 3 (כך שבמקרה הצורך אחד נשאר עם מי שצריך עזרה והשני קורא לעזרה). דאגו שיהיה לכם טלפון לוייני ולעדכן את ההורים וההוסטל שיצאתם לטרק עצמאי. שמרו על עצמכם.

ערים ואטרקציות מרכזיות

MuchiCountry2 

לימה ומרכז פרו (הווארז עד איקה)

לימה (בעיר) - עיר הבירה המכילה בתוכה ובסביבתה אטרקציות, ברים, פאבים, מסיבות ענק, בתי קפה, מסעדות שף מפורסמות, פארקים, קניונים, שווקים, הופעות ומשחקי כדורגל. שכונת מירהפלורס המתויירת ופארק קנדי (לחצו כאן להרחבה על שכונת מירהפלורס), פארק האהבה, פארק יצחק רבין, מצנחי הרחיפה, בית הקולנוע Cinerama, שווקים אינדיאנים, שדרת לארקו הראשית וקניון לארקומר היוקרתי, מרכזי הקניות סאגה וריפליי, קניון פלאזה ריאל היוקרתי בשכונת סן איסידרו, הקניון הענק במיוחד ג'וקי פלאזה, להסתובב בטיילת המשקיפה לים וגלישת גלים (ניתן להשכיר גלשנים בחופים), פלאזה דה ארמס במרכז העיר וחילופי משמר הנשיא מדי יום, מוזיאון האומנות האיטלקי (לחצו לאתר הרשמי), השוק הכחול שבו תמצאו פשוט הכל מבגדים עד אלקטרוניקה ומזכרות, שוק הגנבים שכולל אלקטרוניקה גנובה (Las Malvinas), שוק גמארה שהוא שוק הבדים והבגדים הגדול ביותר בדרום אמריקה, מופע מזרקות והלייזרים המפורסם, ביקור בשכונת בראנקו העתיקה. בלימה תמצאו מספר מסעדות בטופ 50 בעולם (לחצו לרשימה). רצוי לעבור מלימה לקוסקו בטיסה ולא באוטובוס בשל אורך המסלול, הפיתולים המסוכנים ונסיעת הלילה. לחצו כאן למידע בהרחבה על העיר.

לימה (מחוץ לעיר) - מלימה תוכלו לבקר באתר הארכיאולוגי פאצאקמאק העיר האבודה (לחצו כאן לפרטים על העיר האבודה), שחיה עם אריות ים ושיט לאי ממול לעיר, לצאת לביקור לאטרקציה של איקה סקי חולות, איקיטוס סיור הג'ונגלים באמזונס, יציאה לאמזונס ההררי אוקספמפה, טרק יער הסלעים מרקוואסי, טרק רופאק גן עדן בהרים, טרק הוואנקאיה, רפטינג ואומגה בלונה וואנה. ביקור בכפר סנטה קרוז דה אוקרו שם תמצאו אטרקציות אקסטרים (הגעה במונית או אוטובוס | Santa cruz de ucro | לחצו לסרטון וידאו).

הוואנקאיה - עיירה קטנה קרובה ללימה (הגעה באוטובוס), מקום עם טבע מדהים ונופים מדהימים - הרים, עצים, נחלים בצבעים מרהיבים, מפלים, לגונות - בגדול, הרבה כחול וירוק יפהפה. יש לקחת אוטובוס להואנקאיו ומשם מונית להוואנקאיה. ניתן לראות עוד דרכי הגעה - לחצו לפוסט עם פרטים ותמונות.

צ'ורין - עיירה קטנה כ-5 שעות צפונית מלימה ומציעה מעיינות חמים עם מים וולקנים שנשפכים מהרי הגעש באיזור, טיולי טרקטורונים, ראפטינג, סיור הרי געש ועוד - לחצו לפוסט בהרחבה.

איקה - הגעה מלימה באוטובוס של 4 שעות (לחצו לרכישה אונליין). עיירה מדברית הידועה בזכות סיורי הכרמים ודיונות החול שבהם עושים באגי וסקי חולות. הגעה באוטובוס מלימה. ניתן להגיע מאיקה לקוסקו אולם רצוי לחזור ללימה לטיסה או להמשיך על הקו החוף דרך אריקיפה. מסלול איקה קוסקו מסוכן בשל אורך המסלול, הפיתולים המסוכנים ונסיעת הלילה. משמשת גם נקודת מעבר לווקאצקינה הסמוכה המועדפת והפופולארית יותר. לחצו כאן למידע בהרחבה על העיר.

ווקאצ'ינה - הגעה במונית מאיקה. עיירת נופש מדברית המקיפה לגונה, דקלים ודיונות חול. האטרקציה המרכזית היא הסקי חולות ובאגי בדיונות החול הענקיות שלה. לחצו לטיקטוק ווק'אצינה | לחצו לטיקטוק גלישת חול.

פיסקו - עיר קטנה סמוכה לאיקה (מעבר באוטובוס או מונית) וניתן לצאת ממנה סיור כרמים וסיור למפעל ייצור הפיסקו וכן לצאת לשייט באיי באייסטס המכונה גם "גלפגוס לעניים". לחצו כאן למידע בהרחבה על העיר.

פאראקס - עיירת חוף אשר ניתן להגיע אליה כל ימות השנה בשל מזג אויר החמים. הגעה באוטובוס מלימה, איקה או פיסקו. בעיירה תוכלו לסייר בפארק הלאומי, שייט באיי באייסטס המכונה גם "גלפגוס לעניים", טיולי טרקטורונים, מצנחי רחיפה, קייט סרפינג, שייט בקטמרן, טרק הצללים המוזהבים, נקודת התצפית "הנברשת", לגונת אואזיס מורון והחוף האדום.

אייקוצ'ו | בריכות מילפו - עיירה שנמצאת בדרך בין לימה לקוסקו ומציעה ביקור בבריכות טבעיות מרהיבות המזכירות את ספוק שמפיי בגווטמאלה. רצוי להגיע בשעת צהריים מוקדמת כך שהשמש ממוקמת מעל הבריכות והצבע הופך טורקיז מרהיב. כ-10 שעות מלימה וקוסקו, כ-7 שעות מאיקה, ניתן להגיע בטיסה. הגעה לבריכות Aguas Turquesas Milpu עם מונית או סיור מאורגן. לחצו לפוסט המלצה | לחצו לפוסט המלצה 2.

צ'ורין - עיירה כ-5 שעות צפונית ללימה בדרך להווארז (ואראס), מוקפת הרי געש, מעיינות חמים וטיולים.

הווארז (ואראס) - הגעה מלימה באוטובוס של 8 וחצי שעות (לחצו לרכישה אונליין) או בטיסה ישירה עם חברת LATAM. עיר הררית השוכנת בגובה 3000 מטר ומוכרת כבירת הטרקים של דרום אמריקה ומציעה שלל אטרקציות אקסטרים וטרקים מדהימים. הגעה אל העיר באוטובוס מלימה או מטרוחיו. בעיר תוכלו להתרשם מהכיכר הראשית, פלאזה דה ארמס, האנדרטה הלאומית וילקאין, בית הקברות הכומר וילון, כנסיית הבדידות, פארק כנסיית סאן פרנסיסקו, מרחצאות חמים, הצלב המשקיף על העיר, השוק המקומי בעיר, ביקור בעיירה צ'אבין ומקדש צ'אבין דה הוואנטאר (לחצו לפרטים בהרחבה) וכן במוזיאון הארכיאולוגי (לחצו לאתר הרשמי וכרטיסים). מבירת הטרקים תוכלו לעשות את טרק הוואי ווש, טרק סנתה קרוז, טרק אלמפאיו, טיפוסי פסגות על הקורדיירה בלאנקה, פסגת הואסקארן בגובה 6768 מטר, קרחון פסטורורי, לגונה 69 (לחצו לסרטון טיקטוק), לגונה פארון, לגונה צ'ורופ, לגונה יאנגנוקו, לגונה 513, , סנפלינג מפלים, טיפוס קרחונים, טיפוס סלעים, טיפוס קיר וקורסים, ראפטינג, טיולי סוסים, זיפ-ליין (אומגה), מצנחי רחיפה ובאנג'י. לחצו כאן למידע בהרחבה על העיר. לפרטים בהרחבה על הוואי וואש, אלפמאיו, סנטה קרוז וטיפוס לפסגת ההוואסקרן - לחצו כאן למסלולים בהרחבה.

אוקספמפה ושמורת הטבע יאנצגה - אמזונס הררי ושמורת הטבע עוצרת הנשימה הנמצאת כ-10 שעות באוטובוס מלימה (או בטיסה) ומאופיינת כאחת מהשמורות השייכות לאמזונס לצד הרי האנדים. מהעיר אוקסמפה תוכלו לצאת לשמורה ולערוך סיורי ג'ונגלים, שיוטים בנהר, כניסה לפארק הלאומי, התנסות בדייג, צפיה במערות, טיפוס ואומגות, צפיה בבעלי חיים רבים, צמחיה מגוונת, מפלים, כפרים מקומיים, אגמים, טיולי ג'יפים וסיורים מודרכים.

טינגו מריה - עיירה חמודה בלב הג'ונגל ונמצאת מערבית מהווארז (ואראס) ומעל אוקספמפה. מציעה אמזונס הררי, נחלים, מפלים, מערות, מזג אוויר חם, יעד מחוץ למסלול הרגיל וזול במיוחד. ניתן להגיע בטיסה מלימה או באוטובוס להואנקו ומשם לטינגו מריה. ניתן לעשות סנפלינג מפלים, ביקור במערת הינשופים (מערת נטיפים מרשימה), בריכה טבעית Alfura, תצפית Jacintillo, והמפלים המפורסמים של העיירה. לחצו להמלצה על הוסטל בטינגו.

דרום פרו

נאסקה - מוכרת בעיקר בזכות קווי הנאסקה המפורסמים (האגדה מספרת כי את הקווים ציירו חייזרים). הגעה אליה באוטובוס מלימה, איקה או אריקיפה. תוכלו לצאת לאטרקציית קווי נאסקה במטוס או ממגדל, סיור בית הקברות, מצפה כוכבים, הפרמידות הענקיות של צ'אווצ'י. ניתן לעשות בעיר סקי חולות בסרו בלנקו שהיא הדיונה השניה הגבוהה בעולם מה שמצריך 3-4 שעות טיפוס וחצי שעת גלישה. לחצו כאן למידע בהרחבה על העיר | לחצו לסרטון טיקטוק על קווי נאסקה | לחצו לסרטון אטרקציות.

אריקיפה - העיר השניה בגדולה במדינה ומכונה גם כ"העיר הלבנה". העיר הגבוהה והיפייפיה מציעה בתוכה ובסביבתה מגוון של עשיה ופעילות, הככר המרכזית פלאזה דה ארמס, פלאזה סאן פרנסיסקו, כנסיית ישו, מנזר סנתה קטלינה העצום הקרוב ל 20,000 מטר רבוע, תצפית העיר סאצ'אקה, ארמון גוינצ', ביקור בשמורת הטבע סאלינס אנד אגואדה בלנקה וביקור בלגונה ענקית Laguna de Salinas, סיור במדבריות המלח Salinas de Huito המזכירות את הסלאר דה איוני בבוליביה שם תוכלו לעשות תמונות מרשימות במרחבים עצומים ולבנים - השמורת טבע ומדבריות המלח מגיעים לגובה של 3500 מטר. ביקור במחצבות הסילאר Ruta de Silar שם תראו פסלים וחציבות מרשימות במיוחד (לחצו לצפיה בתמונות), ביקור בקניון קולקה הפופולארי שם ניתן לצפות בציפורי הענק - הקונדורים המפורסמים, לעשות טרקים בקניון המרהיב ואף לישון באחד הכפרים. לחצו כאן למידע בהרחבה על העיר. לחצו כאן למידע בהרחבה על העיר | לחצו לסרטון טיקטוק.

אריקיפה (אל מיסטי | צ'אצ'אני) - טרקים להרי געש עם נוף מרהיב. רצוי לצאת עם חברה מסודרת לאור הקושי להגיע לטרקים בתחבורה ציבורית והיוקר של התחבורה הפרטית. אל מיסטי - הטרק הפופולארי באיזור אריקיפה ומגיע לגובה של 5821מ, טרק ברמה בינונית-קשה, טרק של יומיים, בייס קאמפ באיזור ה-4700מ. צ'אצ'אני - נחשב לטרק הקל בעולם להר בגובה 6000מ, אבל אל תטעו ומדובר בטרק מאתגר לאור הגובה הרב. ניתן לטיפוס כל השנה אולם בינואר-מרץ תפגשו גשמים מדי פעם, טרק של יומיים. ביום הראשון עליה לבייס קאמפ בגובה 5150מ, השמכה מוקדם מאוד בבוקר והגעה לפסגה ולאחר מכן חזרה לעיר. לחצו לטיול עצמאי ברכב באריקיפה.

קולקה קניון - קניון מרשים ועמוק במיוחד ואחת האטרקציות המוכרות ביותר בפרו - צפייה בקונדורים. ניתן לעשות את מצפה הקונדורים מרשים, זיפ-ליין אומגה בקניון, טרק קניון קולקה שהוא טרק בן יומיים ומשלב מעיינות חמים, כפרים וחוויה פרואנית אמיתית. ניתן לישון בהוסטלים בכפר יאהור ולאורך הנהר. לחצו כאן למידע בהרחבה על העיר.

פונו - הגעה באוטובוס מאריקיפה (לחצו לרכישה אונליין) או קוסקו (לחצו לרכישה אונליין) או בטיסה לחוליאקה הסמוכה. ממנה ניתן להמשיך ללה פאז באוטובוס (לחצו לרכישה אונליין). עיר השוכנת לצד אגם טיטיקקה היפייפה ומשמשמת כעיר מעבר גבול בין פרו לבוליביה. אטרקציות בעיר הן סיור באיים הצפים באגם טיטיקקה - ניתן לישון באיים אצל אחת המשפחות באי "אורוס" ובזמן השהות תקבלו בגדים מסורתיים ותאכלו ארוחת ערב מקומית (טלפון ללא ווטסאפ למשפחה באי - פליקס 981932917). ביקור ולינה על האי אמנטאני, סיור באי טקילה האותנטי, בית הקברות בחצי האי סילוסטנאי, עמודי סילוסטאני שהם פלא הנדסי, תצפית קונדור וואסי המשקיפה על העיר, אירוח בכפר לוצ'ינה צ'יקו הפסטורלי. לחצו כאן למידע בהרחבה על העיר.

טקנה - העיר הדרומית ביותר בפרו המשמשת כנקודת מעבר גבול לצ'ילה. בעיר תוכלו בככר המרכזית, מוזאונים, כנסיות, שוק מרכז העיר, סיור בשמורת פטרוגליפוס, חוף בוקה דל ריו, קזינו ויה פורטונה.

קוסקו - הגעה באוטובוס מלימה ועוד ערים סובבות ולהמשיך לפונו או לה פאז (לחצו לרכישה אונליין). עיר הבירה של שבט האינקה, מיוחדת וססגונית, המתנשאת לגובה של 3400 מטר ומשמשמת כיעד חובה לישראלים. ניתן לבקר בפלאזה דה ארמס, כנסיית לה קומפניה דה חסוס, הקתדרלה של קוסקו, מוזיאון האינקה, קוריקאנצ'ה מקדש האינקה, תצפית פסל הקריסטו, קניון ריאל פלאזה, שוק באראטיליו - שוק הגנבים, שוק סן פדרו, מסיבות, פאבים, ברים, לימודי סלסה, מסעדות, בתי קפה, מסאג'ים זולים, חנויות ביגוד למטיילים, מוצרי אלפקה והכנת תכשיטים. אטרקציות רבות בסביבתה כשבראשה המא'צו פיצ'ו, אינקה טרייל, אינקה ג'אנגל, סלקנטאי, צוקקריאו, לגונת יומנטאי, אזנגטה, הר הצבעים (לחצו לטיקטוק), העמק האדום הסמוך להר הצבעים, טרק יומי Huchuy (לחצו לפרטים על הטרק), סיור כפרים, סקייבייק, ראפטינג, אומגות, באנג'י, טיולי סוסים וטרקטורונים, סופרמן, סיור לעמק הקדוש, אתר הארכיאולוגיה סקסוומאן בו מתקיים טקס האינקה השנתי אינטי ריימי. כרטיסיית אתרים ארכיאולוגים ומוזיאונים - לחצו לפוסט על הכרטיסייה. סיורי הג'ונגלים - פארק מאנו ושמורת טאמבופטה. לחצו כאן למידע בהרחבה על העיר.

קוסקו טרקים - הטרקים הפופולרים בקוסקו הם האינקה טרייל (הטרק הרשמי היחידי שמוביל ישירות לאתר המאצ'ו פיצו ואורך 2-4 ימים). טרק הסלקנטאי (כולל את לגונת הומנטאי, פסגת הסלקנטאי והליכה לאורך נהר המוביל לפסי הרכבת ולאתר המאצו פיצו), טרק האזנגטה (טרק מרהיב לפסגות הר האזנגטה. וניתן לעשות רגלית או על גבי סוסים, הטרק אינו קל). כדאי לדעת - לחלק מהטרקים ישנה אפשרות הגעה או חזרה ברכבת וכאלטרנטיבה חזרה ברכב - העדיפו תמיד חזרה ברכבת כי היא בטוחה משמעותית מרכב. לטרקים נוספים והרחבה על האינקה טרייל, סלקנטאי, צוקקריאו והלארס - לחצו כאן למסלולים בהרחבה.

אגואס קליינטס - עיירה חביבה למרגלות האתר החשוב ביבשת - המאצ'ו פיצ'ו. העיירה משמשת כתחנת מעבר לאתר המפורסם ומציעה גם מעיינות חמים מפורסמים ועל שמם נקראת העיר אגואס קליינטס (מעיינות חמים). ניתן להגיע אליה בנסיעה עם וואן (מסוכן, המנעו מאופציה זו) לתחנת הידרו אלקטריקה ומשם הליכה של כשעתיים וחצי על פסי הרכבת עד אגואס קליינטס. כמו כן ניתן להגיע ברכבת ישירות מקוסקו (לחצו להזמנת רכבת עם פרו רייל ואינקה רייל).

מאצ'ו פיצ'ו - נחשב לאתר הארכיאולוגי החשוב ביותר ביבשת ויעד חובה לכל מטייל בדרום אמריקה ובפרו בפרט. עיר האינקה האבודה וטרק האינקה טרייל המפורסם. ניתן לרכוש כרטיס כניסה לאתר במשרדי המוזיאון ההיסטורי בקוסקו או באגואס קליינטס. הגעה מקוסקו לאגואס קליינטס ברכבת, רכב או רגלי משולב אוטובוס אולם הרכבת היא האופציה הבטוחה ביותר והעדיפו אותה. הגעה מאגואס קליינטס למאצו פיצו באמצעות אוטובוס. לחצו להזמנת רכבת אונליין | לחצו כאן למידע בהרחבה על האתר | לחצו לסרטון טיקטוק.

פיסאק - עיירה קטנה וציורית במרחק של 30 קילומטר מקוסקו, בלב העמק הקדוש. ניתן להגיע מקוסקו לפיסאק עם מיניבוס (מיקום בגוגל מאפס Collectivo to Pisac). בימי ראשון העיר שוקקת בזכות השוק המקומי והמפורסם במיוחד - ביקור מומלץ. במרחק הליכה תמצאו אתרי אינקה, בינהם את אינקה פיסאק החשוב. בעיירה יש הרבה סדנאות במגוון תחומים.

העמק הקדוש - מכונה גם עמק אורובמבה וממוקם סמוך לקוסקו בין הרי האנדים. העמק מכיל נופים מרהיבים ואתרים ארכיאולוגים חשובים ובולטים כגון סקסאוומאן שהוא אתר פולחן חשוב, הואניה פיצ'ו המרהיב, מוראי עם הטרסות המעגליות, בריכות המלח שיוצרות פסיפס ענקי ומרשים, אויינטאיטמבו מקדש האינקה העתיק בסוף העמק הקדוש. נקודת ביקור חובה למגיעים לקוסקו. לחצו לפרטים על לינה עם מקומיים בכפר מקומי בעמק הקדוש.

פוארטו מאלדונדו - עיירה הסמוכה לגבול בוליביה וברזיל וממנה ניתן לחצות יבשתית לברזיל אל ריו ברנקו. משמשת נקודת יציאה לאמוזנס - שמורת טמבופטה הסמוכה ופארק מאנו. הגעה אליה באוטובוס מקוסקו. ניתן לקחת אוטובוס לאינפאריה שהיא עיירת הגבול בפרו, ממנה נסיעה לאסיס בצד הברזילאי ומשם לריו ברנקו שם שדה התעופה וממנו ממשיכים ליעד הבא בברזיל.

טמבופטה - שמורת טבע שבה ניתן לצפות בלהקות תוכי מקאו הגדולות בעולם ולבצע מספר פעילויות מגוונות ובהם שיוט וסיורי ג'ונגל, צפיה בבעלי חיים, צמחיה עשירה, שיוט לאדם סנדובל, שיוט לנהר טמבופטה, סיור בפארק האקולוגי, מעבר גשר בילינג הרסט, סיור בעלי הכנף, מפגש עם כפרים מקומיים, בית מחסה לחיות בסכנה, אי הקופים (לחצו לפוסט עם תמונות ופרטים), אזור הפרפרים, התנסות בדייג, קייקים באמזונס ואומגות. מתאים למי שמחפש סיור זול ומצאים לעד 3-4 ימי ביקור, לא ניתן לעשות השרדות, הלינה ברוב המקרים מחוץ לשמורה. הגעה לשמורה מפוארטו מאלדונדו.

פארק מאנו - שמורת הטבע מאנו נחשבת לאחת השמורות הטובות לחווית ג'ונגל אוטנטית ומסעירה. האמזונס נבחר לאחד משבעת פלאי תבל של הטבע כאשר פרו טוענת לכתר בזכות מאנו. בשמורה תוכלו לצאת ל-3 אזורים עיקריים והם אזור השמורה, האזור התרבותי, הפארק הלאומי בו תוכלו לצאת לסיורי ג'ונגלים - נסיכות/השרדות, שיוטים בנהר, צפיה בצמחיה העשירה, יגוארים, תנינים, קופים, חזירי בר, בעלי כנף וחיות רבות אחרות. מומלץ לבקר בה בין 6-7 ימים ומעלה, ניתן לעשות סיורים של 4-5 ימים, וסיורי השרדות. הגעה לשמורה מקוסקו או פוארטו מאלדונדו (הגעה מקוסקו מהירה יותר).

צפון פרו

טרוחיו - העיר השלישית בגודלה בפרו אחרי לימה וארקיפה הנמצאת על קו החוף הפרואני ומאופיינת בהיסטוריה העתיקה שלה. בעיר הצפון מערבית תוכלו לטייל למקדש השמש והירח (מקדשים עתיקים ומרשימים), מקדש הקשת-מקדש הדרקון, מרכז הארכיאולוגי אל-ברוחו, מקדש סנתה קלרה, העיר הבוץ צ'אן צ'אן, (עיר שנבנתה מבוץ ובנוייה כמו מבוך), סקי חולות, ארמון אינטורחי. העיר משמשת כנקודת מעבר לעיירה צ'יקאמה בה נמצא הגל הארוך ביותר בעולם ומשמש נקודה מתוירת ומרהיבה לחובבי הגלישה. ניתן לבקר בכפר דייגים קרוב הואנצ'אקו שם תמצאו חופי גלישה. לחצו כאן למידע בהרחבה על העיר.

צ'יקאמה - עיירה גלישה הידועה בזכות הגל הארוך ביותר בעולם שביום טוב יכול להגיע ל-4.3 קילומטר. נקודת חובה לגולשים ביבשת. ממוקמת כ-9 שעות מלימה, כשעה נסיעה צפונית מטרוחיו. לחצו לפוסט עם פרטים.

קאחאמרקה - העיר נמצאת במרכזה הצפוני של פרו הנהנת ממזגה הקייצי רוב השנה. ניתן לבקר במרכז הארכיאולוגי קונדור וואסי, מעיינות החמים באניוס דה אינקה (מעיינות טבעיים שם תוכלו לעשות גם סאונה, מסאגים, אמבטיה פרטית), גבעת סנתה אפולוניה המשקיפה על העיר, לגונת סאן ניקולס, טרק הקומבמאיו הפסטורלי, סיור בשמורת קאייקפומה, סלע Otuzco שהוא סלע קבורה ענקי. ניתן לבקר בכפר Granja Porcon שנמצא כשעה מהעיר שם תמצאו כפר ישן בסגנון קיבוץ עם גם חיות (קונדורים, אריות, נמרים, ביזון ענק ועוד).

טארפוטו - עיירה טרופית השוכנת בעומקם של יערות הגשם ולצד שפך נהר האמזונס ומציעה אטרקציות ייחודיות כגון סיורי ג'ונגלים ושינה בבקתות, מערות מים, שיוט על סירה בנהר, סנפלינג מפלים, אומגות, סיור למערת נטיפים, סיור בדרך פוקהיוקיו, סיור למפלי אחושייאקו, לגונה סאוקה, פארק המים הקטן יאקופארק. כשעה מהעיירה, מפל ריוחה השני בגודלו בעולם שבנהר הנשפך ממנו ניתן לבצע אבובים ושחיה, סיור לעיירת ביובמבה הקרובה בה ניתן להשתחשך במעיינות החמים. לגונה אזול - כשעתיים מטרפוטו.

יורימאגואס - עיירה המשמשת נקודת מעבר בשייט לאיקיטוס ופקאיה סאמיריה. הגעה אליה מטארפוטו בנסיעה של כ 5 שעות, השייט לאיקיטוס אורך כמה ימים.

פקאיה סאמיריה - שמורת הג'ונגל הגדולה ביותר במדינה הנמצאת לצד נהר האמזונס המפורסם ובלב יערות הגשם המכונה גם "ג'ונגל המראות". בשמורה אפשר להנות ממוקדי העניין והסיורים שישנם באזור כגון סיורי ג'ונגלים - נסיכות/השרדות, שיוטים בנהר האמזונס, צפיה ושחיה עם דולפינים וורודים/אפורים, מפגשים עם שבטים מקומיים, התנסות בדייג, אי הקופים, צפיה בעצלנים, תנינים, פיראנות ומגוון חיות גדול מאוד.

איקיטוס - עיר בצפון פרו השוכנת על נהר האמזונס וממנה ניתן לצאת לטיולים רגילים והשרדות בג'ונגל, פאקיה סאמיריה, לחצות את הגבול בשייט לקולומביה וברזיל, טקס הסן פדרו. בקרו בגן החיות והן הבוטני קיסטוקוצה, בריכה טבעית Jungla, מרכז "סנטרו קרסקטה אמזוניקו" בו תוכלו להאכיל פרות ים, ביקור בטיילת בולבר. שווה לבקר במסעדה Al Frio y Al Fuego שנמצאת על המים והגעה אליה בשייט עם בריכה מפנקת (לחצו לפרטים). ביקור בכפר סנטה קלרה כרבע שעה מהעיר עם חוף על נהר האמזונס. הגעה בטיסה מלימה או שייט מפוקלפה (מעבורת איטית של 5 ימים עד שבוע), שייט מיורימגואס (הגעה לטרפוטו, משם אוטובוס שעתיים ליורימגואס, שייט של 15-20 שעות לנאוטה ומשם מונית של שעה וחצי לאיקיטוס), שייט מלטיסיה קולומביה או מטבטינגה ברזיל.

צ'יקלאיו - העיר הרביעית בגדולה בפרו בה תוכלו לבקר בארמון העירוני של צ'ילקאיו, שוק מודלו המיוחד, כנסיית סן אנטוניו, כנסיית סנטה מריה והקתדרלה של צ'יקלאיו, חוף פימנטל, מוזיאון "האדון סיפאן", מוזיאון הזהב, מוזיאון טומבאס ריאלס, גן הפסלים יורטוק'ה, אתר העתיקות בתן הגדול, מרכז הארכיאולוגי ונטרון.

צ'אצ'אפויאס | מצודת קואלפ | המפל השלישי בגובהו בעולם - עיירה פסטורלית המציעה מקומות ואטרקציות ייחודיות ונדירות - מוזיאון המומיות, מערת הנטיפים קיוקוטה, הפארק הלאומי הוואיקילה, טרק קניון סונצ'ה, Gocta - המפל השלישי בגובהו בעולם ומתנשא לגובה של 771 מטר (לחצו לסרטון טיקטוק), מצודת קואלפ והרכבל המוביל לאתר (נחשב למאצ'ו פיצ'ו החדש של פרו), שיוט בלגונת פומקוצ'אס, לגונת לוס קונדורס, מפלי יומביה, אתר הקבורה קראחיה, מחוז הוואנסאס ונופיו עוצרי הנשימה, תצפית לוויה אורקו.

טינגו | מצודת קואלפ - עיירה קטנה הממוקמת סמוך למצודת קואלפ והרכבל המוביל לאתר (נחשב למאצ'ו פיצ'ו החדש של פרו). העיר העתיקה ביותר בפרו והנוף הנשקף ממנה מרהיב. לחצו לסרטון טיקטוק על קואלפ | לחצו לאתר הרשמי לכרטיסים.

פיורה - עיר המשמשת בין היתר כנקודת מפתח בזכות שדה התעופה הצפוני ביותר במדינה וממנה ניתן להגיע למנקורה או לאקוודור. בעיר תוכלו לטייל בפלאזה דה ארמס, פלאזת שלושת התרבויות, הקתדרלה של פיורה, כנסיית סאן פרנסיסקו, כיכר בולגנזי, כיכר מיגל גראו, חוף לוביטוס, האי פוקאס, שחיה עם צבי ים.

מנקורה - עיירת חוף בעלת מזג אויר חמים ומדברי בצפונה של המדינה וידועה באזורי הגלישה והרוגע שלה. תוכלו למצוא שווקים, מסעדות, מסיבות, ברים, הוסטלים, בתי מלון, טיולי סוסים על החוף, תצפית המגדלור, טרקטורונים, אופנועי ים, קייט סרפינג, גלישת גלים, שייט בחסק'ה, בננה, שחיה עם צבי ים וצלילה. בנוסף עיירה זו משמשת כעצירה מרעננת בדרך לאווקדור או בהגעה ממנה. לחצו כאן למידע בהרחבה על העיר.

טומבס - העיר הצפונית ביותר בפרו הנושקת לגבולה של אקוודור. בעיר הקייצית ניתן לבקר בחוף הקאפולקו, אי הלוייתן ואזור צפיה בלוייתנים, שמורת החופים פונטה סאל, שמורת הטבע פוארטו פיזארו הירוקה, מרכז הארכיאולוגיה - Cabeza De Vaca‬, פארק הלאומי וגבעות אמוטפה, גן החיות לקרוקודילים\ פארק האקולוגי פאלו סנתו, פארק לאומי Santuario National Manglares שהיא שמורת טבע מוגנת וגן עדן לבעלי חיים ואחד היעדים היפים בצפון פרו - לחצו לסרטון טיקטוק.

צפייה בלוויתנים בצפון פרו - ניתן לצפות בלוויתנים מסוג גדול סנפי (ענקיים) בחופים הצפוניים של פרו שכוללים את פיורה, טומבס, מנקורה וחופים נוספים. התקופה הטובה ביותר היא מיולי עד סוף אוקטובר. הסיורים אורכים 3-4 שעות.

BannerFA3 Instagram

INSBIG