• Show Image
 • Show Image
 • Show Image
 • 04bright
 • Show Image

INSTOP 01bright

COVID19 Face

טרק הוואי וואש - 8 ימים - מסלול, מפה ומזג אוויר

huayhuashp

אחד הטרקים היפים והמפורסמים בפרו. הטרק נפתח למטיילים בדצמבר 2002. שרשרת ההרים הדרומית Cordillera Huayhuash הינה שרשרת הרים מרשימה ביופיה, והיא נמצאת 110 ק"מ דרומית להוארז. כיסויי הקרח המכסים לסירוגין את ההרים, אגמי הטורקיז והנהרות השוצפים יוצרים נוף עשיר ומגוון מאד. הטרק המלא אורך בין 10 - 12 ימים, והוא נחשב קשה יחסית. רוב הישראלים עושים את הטרק ב-8 ימים, וישנה גם אופציה לעשות אותו ב-6 ימים, רכובים על גבי פרדות. אם תשאלו את המדריכים המקומיים לגבי אורך הטרק, יענו לכם כי הישראלים הם הראשונים שחשבו לעשות אותו ב-8 ימים, למעשה זהו אותו מסלול, עם פחות מנוחה וזמן הסתגלות לגובה. אורכו של הטרק הוא כ-165 ק"מ, אך מרבית החברות מדלגות על הקטע הראשון מהכפר ימאק עד למחנה הראשון, ומעבירות את המטיילים ברכב, מפני שהקטע מוגדר כמשעמם ובעייתי מבחינת מזג אוויר, ולכן סיכוי סביר יותר שבמהלך הטרק תלכו רק 142 ק"מ.

במהלך הטרק ישנן כמה נקודות תשלום, ולעיתים יש לשלם דמי פרוטקשן. בסך הכל יש לשלם 130 סול, אך ניתן להתמקח על המחיר. שרשרת ההרים מתפרסת מגובה של 3,650 מ' ועד מעל 6,000 מ', כאשר הפסגה הגבוהה ביותר היא ירופחה (Yerupaja), וגובהה 6,634 מ', מרבית ההליכה נעשית בגובה של כ-4,000 מטרים, ותנאי מזג האוויר עלולים להיות קשים, כולל הליכה בעת ירידת שלג. ניתן כמו כן לבצע מסלול קל יותר (מינימום 5 ימים), ללגונה ג'אהוארקוצ'ה (Laguna Jahuarcocha).

עלות הטרק
עלות הטרק מורכבת ממחיר כרטיס הכניסה לשמורה, עלות הסבלים, הציוד והאוכל.
 • מחיר כרטיס הכניסה לשמורה הוא 30$.
 • ציוד, סבלים ואוכל: הקבוצה שלנו התארגנה כך שהיה חמור אחד על כל שני מטיילים, בתוספת חמור לציוד, חמור לאוכל וסוס למקרי חירום.
על קבוצת החמורים נלווה חמר, שהיה אחראי עליהם לכל משך ימי הטיול.  אוכל וציוד שכרנו במרוכז מחברת הטיולים. מדריך וטבח (לעיתים זהו אותו אדם)    מסופקים גם הם על ידי החברה.
סה"כ עלות הטרק לאדם: 140$ - 180$ (תלוי בגודל הקבוצה, מעל 6 אנשים המחיר מתחיל לרדת). - יש לשלם כ 50$ נוספים פרוטקשיין מפני שודים - עם כמה שזה מוזר זה המצב, זה מבטיח שקט מבחינת הכפרים מסביב.   מי שרוצה סוס פרטי (לכל מקרה שלא יהיה) יאלץ להוסיף כ 45$.
  
הגעה והתארגנות
 • התארגנות בהווארז:
החברה המארגנת דואגת לכל הציוד הנדרש. יחד עם כך, כדאי מאד לבצע בדיקה של ציוד זה, כגון התאמה של הציוד לאדם המשתמש בו (אוהלים, שקי שינה) מהאוורז נוסעים עוד כ- 4 שעות עד לנקודת ההתחלה של הטרק.
אוכל ומים
 • אוכל: החברה המארגנת דואגת לשלוש ארוחות ביום. ביום הראשון והאחרון בטיול, קיימת אפשרות לקנות בשר כבש טרי מבעלי העדרים בקרבת מקום הלינה.
 • מים: לאורך כל הדרך יש מים זורמים וניתן למלא ולטהר עם כדורים.
טיפים ומידע כללי
 • מפות לטרק ניתן למצוא בסוכנויות הטיולים בהווארז.
 • בריאות: הקושי העיקרי בטרק הוא הגובה הרב אליו מעפילים במהלכו וכן מספר מעברי ההרים אותם יש לחצות. חלקים ארוכים מהדרך עוברים ברום הגבוה מ-4000 מ', גובה היכול להוביל להתפתחותה של מחלת גבהים. .
קושי אחר, האופייני לטרקים באזור זה הוא מז"א. אזור זה, בשל הגובה בו עובר המסלול, מאופיין באקלים הפכפך וכמעט בכל יום קיימת אפשרות לגשם או אף לשלג.

Huayhuash

מסלול הטרק

היום ראשון
האוורז (3090 מ') - מטקאנצ'ה (4250 מ')
יציאה מהווארז בשעה 05:00 לכיוון צ'יקויאן (Chiquian).
הנסיעה מבוצעת דרך החברה המארגנת את הטיול ויכולה להתבצע באמצעות רכב פרטי שהחברה מארגנת או באמצעות תחבורה ציבורית (ע"ח החברה).הגעה לצ'יקויאן בסביבות השעה 08:00. בד"כ יתחיל מסלול ההליכה בנקודה זו ויימשך באופן כללי לאורך הכביש לכיוון מטקאנצ'ה (Matacancha), השוכנת בגובה 4250 מ' ומהווה אתר הלינה עבור יום זה. הקבוצה שלנו נסעה ישירות לאתר הלינה והקדישה את היום הראשון להתארגנות ולארוחה מפוארת שהתבססה על עדרי הכבשים המקומיות (90 סול לכבשה).
  
היום השני
מטקאנצ'ה (4250 מ') - קרוואקוצ'ה (4750 מ')
ביום זה חוצים שני מעברי הרים בגבהים של 4750 מ' ו- 4650 מ'. הפאס הראשון מתבצע על הר רונדוי (Rondoy), ממנו נשקפת לגונה ינקוצ'ה. לאחר הפס השני מגיעים ללגונה קראוצ'ה, שהעניקה את שמה למחנה הלינה ושוכנת מתחת לסוילה גרנדה (Suila Granda) וסוילה פקניו.

היום השלישי

קרוואקוצ'ה (4750 מ') - וואי ווש (4320 מ')
עוברים את פס סוילה גרנדה (Suila Granda), הנמצא בגובה 4800 מ', מעל לשלושת הלגונות. זהו אולי החלק היפה ביותר בטיול. מנקודת התצפית לאורך המסלול רואים את רכס הרי שנקה. מהפס יורדים לכיוון לגונה האטונקוצ'ה (Hatuncocha) ומשם ממשיכים למחנה וואי ווש.
  
היום הרביעי
וואי ווש (4320 מ') - בינונגה לגונה (4550 מ')
ביום זה זה חוצים את פס פורטצ'אולי (4750 מ') ממנו יורדים לבינונגה לגונה. לאורך הדרך רואים את הר קרניסרו חוראו והר טרפסיו.
   
היום החמישי
בינונגה לגונה (4550 מ') - וונפאטאי (4400 מ')
יום הליכה זה כולל את הפס הגבוה ביותר במסלול - פס פונטה קויוק הנמצא בגובה 5000 מ'. רואים את פסגת הר קויוק, תצפית יפה נשקפת לאורך המסלול    וסמוך לפס נמצא סלע יפה בצורת פטריה. הגובה הרב בו נמצאים מאפשר גם מפגש עם קונדורים.  לאחר חציית הפס יורדים לעמק, ממנו מטפסים לתצפית סן אנטוניו, נקודה שהיא גם פס בגובה 4700 מ'. זו אחת התצפיות היפות בטיול, ממנה רואים שתי לגונות יפות ושרשרת הרים יפה. מהפס יורדים למחנה וונפאטאי ללינת לילה.
  
היום השישי
וונפאטאי (4400 מ') - הוטה (4500 מ')
יום קל יחסית. חוצים פס אחד, פורטצ'ואלו, היושב בגובה 4800 מ'.  היום מתחיל במגמת ירידה לכיוון עמק בו עוברים ליד כפר הוואיפה. משם עולים לפס ויורדים למחנה הלינה בהוטה (Huata).
 
היום השביעי
הוטה (4500 מ') - לגונה קרוואקוצ'ה (4070 מ')
חוצים את פס פונטה אוצ'ה (4800), ממנו ניתן לראות את איזור קורדיירה בלנקה, רכס ההרים המושלגים היושב מעל הווארז.
  
היום השמיני
לגונה קרוואוקוצ'ה (4070 מ') - האוורז, סוף הטרק.
מקרוואוקוצ'ה הולכים לכיוון ימאק (3300 מ'), הכפר ממנו חוזרים להווארז. ביום זה עוברים את פס פמפה ימאק (4300 מ') משם רואים את רכס הוואי ווש, רצף הרים מושלגים, היושבים אחד אחרי השני.
   
אפשרויות לגיוון הטרק
לגונה מיטקוצה: לגונת מיטקוצה (Laguna Mitacocha), היושבת בגובה 4200 מ', היא אחת הלגונות היפות באזור, אך היא נמצאת מחוץ למסלול הסטנדרטי. אל הלגונה ניתן להגיע ביום הליכה (הלוך וחזור) ממטקאנצ'ה, שהיא אתר הלינה בלילה הראשון בטרק ובכך להוסיף למניין הימים יום הליכה נוסף.

ציוד מומלץ לטרק זה

 • שק שינה טוב. 
 • בטנת פליז לשק"ש יכולה לעזור.
 • בגד תרמי. 
 • מעיל פליס.
 • כובע פליס (חשוב מאד לכסות את הפנים בחלקים מהטרק).
 • חם-צוואר.
 • מעיל סערה לגשם.
 • גרביים חמות.
 • כפפות.
 • משקפי שמש.
 • קרם הגנה מהשמש.
 • פנס ראש.
 • לקחת סרטי צילום וסוללות רזרביות, הנוף מדהים.

מפת הטרק

לחץ על המקום הרצוי עם הכפתור הימני של העכבר ובחר Zoom  ותוכל לנוע במפה

{swf;images/stories/peru/huayhuash.swf;}

MapJPEG

מזג אוויר

מזג  האוויר בהוארז יציב מאוד רוב חודשי השנה ומטיילים רבים מגיעים אל העיר בכל חודשי השנה ואף מבצעים טרקים וטיפוסי פסגות גם בחודשים הקשים ביותר מבחינת מזג האוויר. העונה היא מאי עד ספטמבר שהם החודשים היבשים שמאפשרים לבצע את הטרקים והמסלולים בלי להירטב ובקלות יחסית. אוקטובר ונובמבר הם חודשי מעבר ואף ניתן לעשות את כל הטרקים באוקטובר ובהתאם למזג האוויר גם בנובמבר.

אז מה קורה בחודשים דצמבר עד אפריל ? אלו החודשים של העונה הגשומה אבל חם יותר. ניתן לבצע את כל הטרקים בכפוף לתחזית מזג האוויר המקומית. בתקופה הזאת הנוף ירוק ויפה יותר.

מזג האוויר בוואי וואש קריר יותר מהוואראז בשל הגובה הרב - הטבלה המעודכנת למטה רלוונטית עבור הווואי וואש.

להלן טבלת טמפרטורה ממוצעת לחודשי השנה, טמפרטורה ממוצעת ביום ובלילה, טמפרטורה מקסימלית ומינימלית שנמדדו בשנים האחרונות, מספר ימי הגשם, שלג וערפל ממוצעים. בטבלה השניה נוכל לראות את גרף הטמפרטורה הממוצעת לפי חודשים.

fitzroy

fitzroy2

INSBIG

 

Utopia & Relaxation

Fun & Extreeme

Treks & Adventures

Parties & Nightlife