• Show Image
  • Show Image
  • Show Image
  • 04bright
  • Show Image

INSTOP 01bright

COVID19 Face

סיפור דרך - טרק הכפרים בסוקרה

Kfarim1

סיפור דרך מאת קים בן אלישע

טרק הכפרים הינו טרק יפייפה בדרגת קושי קלה, שאותו ניתן לעשות ביומיים או שלושה, העובר בכפרים:

chataquila, chaunaca ,maragua ו quila quila הנמצאים כולם מערבית לעיר סוקרה. אורך המסלול כ-43 קילומטר, גובה מקסימלי 3654מ.


נקודות הנמצאות בסמוך לכפרים (צריך קצת לצאת מהמסלול עצמו):
- מערות מעוטרות ציורי קיר ליד chataquila
- מערה ומפל ליד maragua הנקראים la garanta del diablo
- אתר פרה היסטורי המציג עקבות דינוזאורים ליד maragua


יום ראשון sucre - chaunaca
יש להגיע לחניון בסוקרה בשם yurac yurac , ניתן להגיע במונית. לאחר נסיעה של כ-20 דקות הגענו לחניון ובו אוטובוסים ומשאיות נוסעים, שם יש גם דוכן מאולתר של מכירת כרטיסים. קנינו שם כרטיסים לאוטובוס (בעלות של 11 בוליביאן לכרטיס) לכפר הראשון בטרק ,chataquila.


לאחר נסיעה של שעה בערך מגיעים, נקודת ההתחלה הינה כנסייה. הולכים על אותה הדרך של האוטובוס בערך כ-3 דקות עד שתזהו משמאלכם שביל העשוי אבנים היורד אל העמק, זהו השביל הקסום שלנו והוא מסומן היטב לכן אין מה להרחיב עליו. כאשר תגיעו לפיצול שבילים, המשיכו ישר בפיצול, על שביל האבנים שלנו. עד שתגיעו לכביש עפר בו ככל הנראה תמתין צ'ולה על מנת לגבות 10 בוליביאן לאדם.


לאחר התשלום נפנה שמאלה ומיד לאחר מכן ימינה על שביל אבנים היורד לכיוון הכפר. כאן בעצם מסתיים היום הראשון. אין הרבה אפשרויות לינה בכפר אבל יש מספיק, אפשר לישון בבית הספר או בinformation בתמורה לסכום סמלי וכמובן להקים אוהל במקום שאינו מפריע לאף אחד מתושבי הכפר ושאינו שטח פרטי.

היום השני- chaunaca - maragua
נחזור בחזרה לכביש העפר (מיקומה של הצ'ולה) ונפנה ימינה, לאחר כמה מטרים נזהה מולנו מין גדר העשויות מאבן עם פתח גדול לצד השני ושביל ברור שעליו אנחנו מתקדמים. לאחר כמה דקות של ירידה תוך כדי הצמדות לשביל הימני הקרוב ביותר לנחל נזהה נגיע לגשר גדול שאותו נחצה ונמשיך על כביש העפר בעלייה כמעט לאורך כל הדרך עד שנגיע לכפר maragua (יש שלט) ונסיים את היום השני. בכפר יש הוסטל, צימרים, אפשרות לינה בבית הספר וקמפינג כמו בכפר הקודם.

יום שלישי maragua - quila quila
את היום השלישי מתחילים בכביש העבר שנמצא ממש בצמוד לצימרים, אפשרי וגם רצוי לשאול את תושבי המקום היכן הציר שמוביל ל-quila quila. הדרך מתחילה כדרך מישורית והופכת לעלייה מתונה. השביל עצמו במצב מעולה וכל עוד תישארו עליו ולא תפנו בפניות מאולתרות או שבילי גישה לבתים לא תאבדו את הדרך.


*השביל שעליו אתם הולכים משמש גם לתנועת כלי רכבים אז גם צריך להיזהר וגם עקבות הצמיגים יוכלו לעזור לכם להתמצא* לאחר כמה שעות של הליכה באותו הציר תגיעו לצומת טי, אחרי שתעברו את הפרברים של הכפר והשטחים החקלאיים, ובה תפנו שמאלה, המשיכו ישר עד שתגיעו למרכז הכפר (סוג של פלאזה קטנה וקיוסק ממול), משם לוקחים אוטובוס בחזרה לסוקרה ומסיימים את הטרק.

תוספות:
*במידה ותרצו לעשות את הטרק ביומיים(הבחירה שלנו) פשוט מחברים את היום הראשון והשני ביחד, כלומר לא נכנסים לכפר chaunaca.
*מומלץ להביא כדורים לטיהור מים כי אי אפשר להסתמך על הקיוסקים שיהיו פתוחים ויכול להיות שתצטרכו למלא מים בנחל או בברזים שבהוסטלים.
*האוטובוס יוצא מהחניון בסוקרה בשעה 10 בדיוק ,מומלץ להגיע ב9 על מנת לתפוס מקום באוטובוסים(שדרך אגב פעילים בכל ימות השבוע כולל יום ראשון)

*רובה של הדרך היא על כבישים שבהם תנועה של רכבים אז מלוא הזהירות גם אם התנועה היא דלה עד לא קיימת כלל.
*ודבר אחרון, תמיד לזכור שאנחנו אורחים בכפרים ובשבילים המדהימים האלו שאנחנו הולכים עליהם אז בואו נשתדל לשמור על הנקיון ולאסוף אחרינו את הזבל וכמובן לשלם כשצריך כי בשבילינו זה 5 שקל ובשבילם זו המשכורת שמביאים הביתה.

תהנו, ואל תוותרו על זה.

סיפור דרך מאת ניב נח

הסיפור דרך הוא של 3 ימים אין צורך במדריך,לעשות עצמאית.

Sucre-Chaunaca-Maragua-Potolo

טרק שניתן לעשות 2 או 3 ימים. המעוניינים ביומיים בסיפור דרך של היום הראשון כשאתם עוברים את הסככה אל תפנו ימינה פשוט תמשיכו ישר עד שתראו משמאלכם את המעבר בחומת אבנים ותתחברו ליום השני .
ניתן לעשות סוקרה , צ׳אונאקה , מראגואה, קיולה קיולה (במסלול הזה היום האחרון פשוט יותר אבל יותר קשה למצוא תחבורה ציבורית חזרה לסוקרה ולא רואים את עקבות הדינוזארים) או סוקרה , צ׳אונקה ,מראגואה, פוטולו (רואים את עקבות הדינוזאורים,היום האחרון קשה , מפוטולו קל לחזור לסוקרה)

יום ראשון:

Sucre->chataquila-> chaunaca

יציאה מאזור הפלאזה אחרי ארוחת בוקר ועם סנדוויצים לארוחת צהריים. במונית תגידו ל yurac yurac (הנהגי מוניות מכירים) ב maps.me קוראים לזה Parado Ravelo . נסיעה 15 דק עולה 20 בוליביאן (היינו 4 אנשים). מגיעים לחניון עם אוטובוסים, קונים כרטיס אוטובוס מדוכן מעפן ל chataquila ויורדים בכנסיה.האוטובוס יוצא בשעה 9:30 ועולה 12 בוליביאן לאדם. תגיעו קצת לפני לתפוס מקום באוטובוס. תעקבו ב maps.me איפה לרדת קוראים לזה Capilla de Chataquila. הנסיעה אורכת כשעה.

נק׳ התחלה- כנסיה
כשתגיעו לכנסיה יש שם כל מיני מבנים, תלכו 3 דקות על הכביש של האוטובוס ותראו מפה גדולה בצד שמאל, מיד אחריה פנייה שמאלה לתוך השביל אבנים.יש שם שילוט גם של 10bs. כל השביל מסומן ב maps.me עד

הכפר הראשון chaunaca (תסמנו אותו).
יורדים בערך כשעה עד שמגיעים לפיצול שבילים ראשון שיכולים להתבלבל בו, תמשיכו ישר לשביל אבנים שממשיך לרדת. אחרי עוד חצי שעה מגיעים לשביל חול/עפר רחב תפנו בו שמאלה ומיד אחרי הסככה(מצורף תמונה) שנמצאת בצד ימין (ששם משלמים 10 בוליביאן כניסה לכפר לצ׳ולה) תפנו ימינה תעברו מבנים בצד שמאל שלכם,השביל אבנים לא כל כך ברור אך הוא חוזר להיות ברור אחרי 5 דקות. ממשיכים לרדת אל הכפר ומגיעים לכביש לא סלול, ממשיכים ללכת בו ותתחילו לעבור מבנים שיהיו לכם בצד ימין. השביל יתפצל לצד ימין שיורד וצד שמאל שעולה, תקחו את השביל השמאלי ותמשיכו ללכת איתו עד שתגיעו לצומת T תפנו בו ימינה עד שתראו בצד ימין שלכם בית ספר שבתוכו מגרש כדורגל קטן(לא הגדול עם הגג).


לגבי שינה: שמענו שאפשר לישון באחת הכיתות, אנחנו ישנו בבקתה כתומה שרצתה מאיתנו תחילה 40 בוליביאן הורדנו אותה ל20 בוליביאן. יש מיטות די נורמליות ומצעים,שירותים ומקלחת עם מים חמים, מקומות ישיבה בחוץ.

לגבי אוכל: חיפשנו שיבשלו לנו ארוחת ערב ליום הראשון. תשאלו מקומיים, מצאנו מישהי מבוגרת בת 110 שהסכימה לבשל לנו ארוחת ערב ב 15 בוליביאן (אורז,ציפס,עוף). לקח לה 3 שעות לבשל ובסוף קיבלנו הכל בתוך מרק אבל לפחות אכלנו.לאותה הגברת יש קולה/בירה/חטיפים/טונה וכו׳ למכירה.


תחזרו לצומת T קצת לפני שתגיעו אליה מצד שמאל דלת בצבע כחול תכנסו זאת האישה. באותו ערב סגרנו עם אנשים אחרים שיבשלו לנו ארוחת בוקר למחרת - קפה, ביצים, אורז, ציפס (כן אין הרבה מבחר) ב 10 בוליביאן.
ירדנו לנחל הייתה זרימה לא חזקה מדי(המים די נקיים אם צריך למלא מים) אבל מקום נחמד לשבת בו ולשכשך את הרגליים. לכו לבית ספר, תכנסו לשיעור של התלמידים הם קיבלו אותנו באהבה ושמחה. אפינו איתם לחמים בטאבון.

יום שני:

Chaunaca->maragua

חוזרים חזרה על הכביש שהגענו לכפר(שביל חול רחב וברור) וממשיכים עליו עד שעוברים בצד שמאל מגרש כדורגל מתעקלים שמאלה. מגיעים לפתח ברור בחומת אבנים בצד ימין עם שלט של maragua 16 קמ בצבע צהוב נכנסנים בחומת אבנים(מצורפת תמונה) וממשיכים על השביל המתפתל בירידה למטה.בפיצול שבילים לוקחים ימינה לגשר (מצורפת תמונה) חוצים אותו וממשיכים על אותו ציר עולים באזור השעתיים עד שמגיעים לשלט maragua 5 km בצד שמאל שלכם. אחרי חצי שעה מתחילים לרדת וחוצים נחל על מעבר בטון. חוזרים לעלות עוד כשעה רק על השביל חול הברור בדרך עצרו אותנו כדי לשלם 10 בוליביאן למרגואה, תשלמו ותמשיכו עד שתראו בצד שמאל כנסיה נטושה(מצורפת תמונה) כמה דק אחריה פונים ימינה אל הכפר maragua. תיעזרו בmaps.me גם הכנסיה וגם הפניה מסומנות היטב. שינה: בכניסה לכפר בצד ימין יש הוסטל ששמו rumi wasi סגרנו ארוחת ערב+בוקר+שינה ב 40 בוליביאן הכלים במטבח היו נראים נורא אז תבדקו שלא מבשלים לכם איתם, לנו החליפו כלים לכלים חדשים. בהוסטל לא היו מים חמים במקלחת. ממש לפני ההוסטל יש פנייה שמאלה ממשיכים ישר ומגיעים לצימרים שנראים יותר טוב מההוסטל (לצערנו לא היה שם אף אחד) ביקשו מאיתנו באזור הזה עוד 20 בוליביאן על מראגואה, לא שילמנו להם ופשוט חזרנו חזרה למרכז מראגוגה. אוכל: יש קיוסקים קטנים שניתן לקנות מים 2 ליטר עולה 10 בוליביאן, בירה 10 בוליביאן, שלוק עלה 1 קנינו גם קצת עוגיות 2.5 בוליביאן. הגענו מוקדם לכפר וחיפשנו איפה לאכול ארוחת צהריים, אמרו לנו שיש סבתא שמבשלת אבל היא לא הייתה בבית , שאלנו אנשים ובסוף אכלנו בבית ספר בעלות של 10 בוליביאן אורז ותפוחי אדמה ובשר דוחה, לקינוח הכינו לנו פופקורן.

יום שלישי:

Maragua -> ninu mayu -> chulpa -> potolo

ביום הזה השבילים לא כל כך ברורים, אז תיעזרו בכיוונים כלליים ב maps.me ואל תחששו אם אתם לא מוצאים שביל מסוים. חוצים את מראגואה למעלה בדרך הראשית לכיוון מזרח (עוברים את הבתי ספר שיהיו משמאלכם) לוקחים כיוון כללי לכיוון האנטנה(מצורפת תמונה, אפשר בציר של המכוניות זה סתם מאריך את הדרך אנחנו פשוט חתכנו את כל הפיתולים ) עוברים באוכף מצד ימין של האנטנה וממשיכים בציר המסודר עד מפה גדולה ששם לוקחים שמאלה בשלט שכתוב עליו humaca (מצורפת תמונה) , יורדים לעמק וחוצים אותו עם שביל של ה maps.me לאחר מכן תתחילו לראות בתים ,צריך לעבור עוד עמק ולטפס על הר שיש בו בתים מאבן וחומות מאבן (תיצמדו כל הזמן לmaps.me אתם תראו את הכפר ninu mayu) , יש ב maps.me את הנקודה של העקבות דינוזארים אפשר לשאול על העקבות דינוזארים. ממש לפני העקבות עולים במדרגות ומגיעים למשטח סלע גדול שקשה לפספס שעליו יש את העקבות. הגיע בחור שביקש מאיתנו 20 בוליביאן על העקבות (לא ברור על מה) לא שילמנו לו, אמרנו לו שאנחנו לא משלמים על זה בנימוס והמשכנו הלאה. בצד ימין מטפסים את המדרגות ועוברים את הרכס (העליה קשה) בירידה נצמדים לצד ימין ולא חוצים את העמק עדיין (יש שביל מסומן בmaps.me תלכו עליו )לבסוף עוברים את הגדה וממשיכים לכיוון הציר הגדול. השביל לא כל כך ברור, תנווטו לפי הmaps.me עד שתתחברו לציר נורמלי תמשיכו עליו אתם תעברו את הכפר chulpa . תמשיכו ישר ותיצמדו לשביל הרחב והברור השמאלי זה קיצור דרך של שעה עד שעה וחצי והדרך מאוד נוחה (תמונה מצורפת) . לבסוף מגיעים לפוטולו. בפוטולו יש אוטובוסים שיוצאים כל חצי שעה/שעה בעלות 13 בוליביאן. הנסיעה אורכת באזור שעה ו 40 דקות. יש כמה קיוסקים טובים ומסעדת מנו דל דיה ב 12 בוליביאן

המלצות :
- לדעתי לצאת עצמאית , טרק לא קשה לניווט. נופים מדהימים, אותנטי מאוד.
- שק שינה אין צורך(אלא אם כן אתם ישנים באוהל).
- מים מומלץ להביא ל2 ימים הראשונים(4 ליטר הספיק לנו. אם לא רוצים לסחוב אז להביא כדורי כלור,אין ממש איפה לקנות ב chaunaca(הכפר הראשון) והנהרות מהיום השני לא טובים לשתיה .
- מקלות הליכה מומלץ (ביום השני והשלישי עוזר)
- ארוחת בוקר וצהריים ליום הראשון חובה
- צ׳וקולוקים ושטויות אם תהיו רעבים בדרך
- ממליץ להביא איתכם פסטה / טונות תלוי במשקלים שאתם יכולים לסחוב כי כל האוכל שתמצאו זה אורז תפוחי אדמה וביצים (3 ארוחות ביום קצת נמאס ולא תמיד זה משביע)
- תסמנו נקודות בmaps.me ותורידו את המפה לפני.
- לפעמים צריך לאלתר בניווט .

יום ראשון - יום קליל במיוחד 3-4 שעות של ירידה
יום שני - יום במידת קושי בינוני. 40 דק של מישור וירידה לאחר מכן 3-4 שעות עליה .
יום שלישי - יום קשה , 5-6 שעות הליכה בסך הכל הרבה עליות לאחר מעבר הרכס אחרי עקבות הדינוזאורים המסלול הופך למישורי כשמתחברים עם הציר.

Kfarim2

INSBIG

 

Utopia & Relaxation

Fun & Extreeme

Treks & Adventures

Parties & Nightlife