• Show Image
  • Show Image
  • Show Image
  • 04bright
  • Show Image

INSTOP 01bright

COVID19 Face

סכנות ואזהרות - מחלת גבהים, נסיעות ואטרקציות מסוכנות, שמות ההרוגים ביבשת

mountaineering

מחלת גבהים
 
מחלת גבהים מופיעה מעל גובה של 2500 מטר ולרוב הבעיות האמיתיות מתחילות מ 3500 מטר ומעלה. זאת אומרת שעד 3500 לרוב תרגישו חולשה בשל חוסר החמצן אבל אין סכנה ממשית לחיים שלכם. אם בכל זאת אתם מרגישים רע ומנוחה לא עוזרת גשו לרופא.
 
איך מזהים מחלת גבהים ?
אם מופיעים התסמינים הבאים יש להתייחס לזה כמחלת גבהים : כאבי ראש כשעה לאחר הגובה החדש, חוסר תאבון, בחילה, הקאות, חוסר יכולת להרדם, תשישות, סחרחורת, חוסר יציבות, ערפול, בלבול, קוצר נשימה במנוחה, שיעול יבש, עליה בקצב הלב, חולשה, ישנוניות וכיחלון. אי טיפול במחלת גבהים עלולה להוביל לאובדן הכרה ומוות !
 
אז מה אפשר לעשות כדי למנוע מחלת גבהים ?
לנוח ולתת לגוף להסתגל לפחות יומיים טרם יציאה לטרק יומי וארבעה ימים טרם היציאה לטרק גדול. בזמן הזה אפשר לשתות תה קוקה, לנוח ולטייל בעיר באופן רגוע. שימו לב כי ירידה למישור ועליה בשנית לגבהים מצריכה התרגלות בשנית.
 
מה עושים כשכבר יש מחלת גבהים ?
1. לא ממשיכים לעלות! נשארים באותו גובה או יורדים אם אפשר ומקפידים על שתייה.
2. לוקחים כדור נגד כאב ראש כמו אקמול, אספירין, אדוויל או נורופן (אבל לא את כולם ביחד).
3. אם המצב לא משתפר, או אם הוא מחמיר, יורדים בגובה!.
4. כאפשרות אחרונה, לוקחים כדור בשם דיאמוקס.
 
טיפים : סגרו עם החברים לטרק טרם היציאה כי במידה ואחד ממכם חולה או לא מרגיש טוב, לפחות חבר אחד אחר יחזור איתו למטה. מותו של פבל ז"ל יכול היה להמנע אם החברים לא היו משאירים אותו לבד בזמן שהם מטפסים ללגונה 69 כך שהוא מחכה שיאספו אותו בדרך חזרה. בנוסף דאגו שיהיו לכם את הכדורים של דיאמוקס בהישג יד, בלוני חמצן מלאים טרם היציאה לטרק, חמור/סוס ששכרתם מבעוד מועד לצורך חזרה ולדווא כי האפשרות קיימת בכל שלב בטרק.
 
מחלת הגבהים גבתה את חייהם של פבל לרמן ז"ל (לגונה 69 - 2014), אביב ברומברג (וואי וואש - 2015), שירה רוט (לגונה 69 - 2016) ותקווה כגן (בוליביה, 2016)
 
נסיעות מסוכנות
 
קיימות ביבשת מספר נסיעות מסוכנות אשר עדיף להמנע מהן ולקחת טיסה. לרוב טיסה יקרה יותר אבל ההפרש לא תמיד גדול ובטח כאשר מפחיתים את מספר השעות שאתם חוסכים.
 
קוסקו ללימה (וההפך) : מדובר באחד מצירי המוות של היבשת שספג אבדות קשות כאשר כולן נובעות מטעויות אנוש. המסלול בלילה, בהרים, כבישים מפותלים ואורך כ 20 שעות כך שעייפות הנהג מביאה לסטיה מהנתיב והתדרדרות. בשנים האחרונות נהרגו 2 ישראלים ב 2 נסיעות שונות במסלול זה - רותם תבור ז"ל (2012) וימית ליניאל ז"ל (2012). במסלול זה יש לקחת טיסה בלבד או נסיעת אוטובוס עם חברת קרוז דל סול שנחשבת לטובה ביותר. לחלופין אפשר לנסוע דרך איריקפה כך שזו נסיעה בטוחה משמעותית.
 
לה פאז רורה נבאקה (וההפך) : המסלול עובר בכבישים רעועים ומפותלים ומדובר באיזור עם גשמים מה שהופך את המסלול למסוכן יותר. הפרשים המחיר בין טיסה לנסיעה זניחים ורוב הישראלים בוחרים באופציית הטיסה.
 
קארטרה אוסטרל (צ'ילה) : מדובר במסלול מאוד פופולארי שלמעשה הישראלים יוצאים מברילוצה עד אל צאלטן או קלאפטה וההפך - בטרמפים, בוואן או ברכב שכור. חלק מהמסלול כולל דרכי עפר, קרח על הכביש, שלג והרבה פרמטרים שהישראלי לא מכיר ורגיל אליהם. מהירות מפורזת, בטחון גבוה או נהיגה תחת השפעת סמים גורמים לעשרות תאונות מדי שנה. מעל ל 10 התהפכויות של רכבים של ישראלים כל עונה. בכביש זה נהרג אמיר גואטה ז"ל (2015).
  
דרך המוות - מסלול נסיעה (לה פאז, בוליביה) - דרך המוות ידועה לשמצה וגבתה חיים של עשרות ישראלים עד שהכביש נסגר ונאסר לנסיעה. הכביש גבה את חייהם של 8 ישראלים ו 2 הולנדים בהדרדרות של כלי הרכב בשנת 1999 - אפרת אברהם, הדר אלטוף, יאיר פאלק, יניב עמרי, יעל שחק, משה טמיר, מרק ארליכמן וערן יפה (המדריך והנהג) זכרונם לברכה.
 
אטרקציות מסוכנות
 
ראפטינג בנהר אפורימק (קוסקו, פרו) - אחד מהנהרות המסוכנים בעולם אשר גבה חיי אדם וישראלים רבים. ברק רודובסקי ז"ל (2003), מורן כאליפא ז"ל (2006), תומר אחואן ז"ל (2009), רויטל רפואה ז"ל (2012), שיר בכר ז"ל (2014) ויובל תל-ניר ז"ל (2014). אז מה עושים ? יוצאים עם סוכנות מקצועית ואיכותית או שלא יוצאים בכלל.
 
מדבר הסלאר (איוני, בוליביה) -מדבריות המלח יכולות להיות מסוכנות אם הנהג אינו מכיר את הדרך, הרכבים אינם תקינים ומה שלרוב קורה שהנהגים שיכורים או משתוללים. מדבר הסלאר גבה עשרות הרוגים ישראלים וביניהם סיוון בודניצקי ז"ל (2008), אורטל דוקס ז"ל (2008), דניאל עצמון ז"ל (2008), עדי רוזמן ז"ל (2008), לירן מזרחי ז"ל (2008), אופיר חן ז"ל (2011), דנה ביקוביצקי ז"ל (2011), כלנית ננקין ז"ל (2012) ודורית זניר ז"ל (2012). מה עושים ? בחרו סוכנות איכותית עם רכבים תקינים ודרשו מראש מבעל הסוכנות שהנהגים לא ישתו אלכוהול ולא ישתוללו.
 
אומגה/טרזן/בנגי/סופרמן (קוסקו, פרו) - יש לבדוק כי המתקן עליו אתם עולים הוא מאושר, מאובטח, תקין והמדריכים מנוסים. מתקני קומבינה נבנים במטרה לגרוף רווח מהיר ואלה עלו בחיים של 2 ישראלים. מקס סלע ז"ל (נפל ממתקן האומגה בקוסקו, 2015) ואוראל גואטה ז"ל (טרזן ארעי בקוסקו, 2016).
  
דרך המוות - אופניים/טרקטורונים (לה פאז, בוליביה) - דרך המוות ידועה לשמצה וגבתה חיים של עשרות ישראלים עד שהכביש נסגר ונאסר לנסיעה. הכביש מאז הפך לפופולארי כאתר טיולים כאשר מגיעים אליו בעיקר בטיול אופניים. ערפל, חוסר זהירות ואופניים לא תקינות יכולות לגרום למוות. טיול האופניים גבה את חייהם של מור שהם ז"ל (2001), טל שליט ז"ל (2007), אלה דן ז"ל (2010).
 
יציאה לטרקים לבד - יציאה לבד ללא הכשרה קודמת מעלה את רמת הסיכון. אם אתם עושים או רוצים לעשות טרקים לבד, קחו אתכם טלפון לוויני כי החיים שלכם תלויים בזה בעת מצוקה. בשנת 2012, נועם רובינשטיין ז"ל קפאה למוות במהלך טרק סרו קסטיו שבצ'ילה לאחר שחברתה עזבה אותה לקרוא לעזרה. היה יכול להמנע אם היה להן טלפון לוויני. ב-28 לספטמבר 2017 נעלמו עקבותיו של ג'סי גלגנוב, יהודי קנדי, במהלך טרק הסנטה קרוז בהווארז. ב17 במאי 2019, יונתן גורן ז"ל נקלע למצוקה במהלך טיפוס על הר הגעש יאימה שבצ'ילה ונפטר מהיפותרמיה וזאת למרות ששלח אות מצוקה מהטלפון הלוייני.
  
סקי חולות (טרוחי או איקה, פרו) - אטרקציה שאינה מסוכנת אם עושים את הסקי מהדיונות הנמוכות ועוקבים אחרי הוראות הבטיחות. סקי מהדיונות הגבוהות ביותר, עמידה ותרגילים שונים עלולים לגרום לפציעה, שבר, שיתוקים וחלילה אף למוות. אביב בוקובזה ז"ל (2009) נהרג בסקי חולות באיקה.
 
טרק הוואי וואש (הווארז, פרו) -  אביב ברומברג ז"ל (2015) נהרג במהלך טרק הוואי וואש בגלל מחלת גבהים ואיחור במתן טיפול רפואי.
 
לגונה 69 (הווארז, פרו) - פבל לרמן ז"ל (2014) נהרג במהלך טרק הלגונה 69 בגלל מחלת גבהים ואיחור במתן טיפול רפואי. שירה רוט ז"ל (2016) חלתה במהלך הטרק ונפטרה בנסיעה בדרכה ללימה. ביקור בבית חולים בהווארז היה יכול להציל את חייה.
 
טרק מעבר הרוחות (אל צ'אלטן, ארגנטינה) - בעת הפשרת שלגים או גשמים המסלול עלול להיות מסוכן מאוד.
 
טרק צלב הימים (פונטה ארנס, צ'ילה) - בעת גאות, המקטע האחרון של הטרק מסוכן מאוד.
 
טרקטורונים (לה פאז, בוליביה) - באיזורים בהם ניתן ליפול לתהום, מסוכן מאוד. טל בר ז"ל (2018) נהרג בתאונת טרקטורון.עדי פארן ז"ל (2010) הדרדר לתהום בעמק הירח סמוך ללה פאז.
 
סיור קנאביס (קאלי, קולומביה) - חשוב לצאת עם חברה מוכרת שמספקת בטחון מלא למטיילים. במאי 2018 בסיור קנאביס כשעתיים מקאלי, 2 ישראלים נחטפו ביחד עם המדריכה והנהג. המדריכה שכנעה את החוטפים לשחרר את הישראלים ואת הנהג שיחזיר אותך והיא תשאר עד שימצא פתרון. המדריכה נרצחה. יהיה זכרה ברוך של הגיבורה מוניקה בלאנקו ז"ל.
 
הקרחון הדרומי (לה פאז, בוליביה) - קמיל שטוקפיש ז"ל (2018) נהרגה במהלך הטרק בעת שנפל עליה סלע במשקל של כ 200 קילוגרם. מותה נקבע בדרך לבית החולים.
 
פלייבורד (קוזומל, מקסיקו) - יוסף לוי ז"ל (2019) נהרג במהלך האטרקציה, נתקע מתחת למים בשל זרמים חזקים וטבע. יוסף היה שליח בית חב"ד.
 
הרוגים נוספים בדרום ומרכז אמריקה
 
דנה רשפי (2007) נעלמה בטולום מקסיקו ומאז לא נמצא לה זכר. החשש שנחטפה ו/או נרצחה.
 
גיל הופמן (2007) נהרג לאחר שטיפס ונפל ממצוק במהלך טרק ברורה נבאקה שבבוליביה.
 
יגאל טישמן (2018) נהרג בתאונת אומגה בהונדורס באי רואטן. הצעיר התנגש באשתו שנפצעה קשה.
 
חיים בן ברוך (2019) נמצא ללא רוח חיים על האי פורביר, סן בלאס שבפנמה.
 
ישראלי בן 45 (2020) טבע במהלך טיול בריו דה ז'נרו, ברזיל. שם הישראלי לא פורסם.
 
ישראלי בן 37 (2020) טבע במהלך ביקור באיסלה מוחרס, מקסיקו. שם הישראלי לא פורסם.
 

INSBIG

 

Utopia & Relaxation

Fun & Extreeme

Treks & Adventures

Parties & Nightlife