• Show Image
  • Show Image
  • Show Image
  • 04bright
  • Show Image

INSTOP 01bright

COVID19 Face

מדריך כשרות וטיפים לשומרי מסורת ודתיים בדרום אמריקה

BarBlueבחרו נושא Click5 - חב"ד למטייל לעומת קהילתי | בישול ביבשת ומוצרים בטוחים | שבת - דיני טלטול והליכה בשבת | טיפים בנושא כשרות | רשימות כשרות להדפסה | קבוצת ווטסאפ כשרות בדרום ומרכז אמריקה | רשימת בתי חב"ד בדרום ומרכז אמריקה
BarBlue Kosjer

אחת הבעיות שנתקלים בהם המטיילים שומרי המסורת והדתיים היא בכל מה שקשור לאוכל. איך לטייל תקופה של מספר חודשים ועדיין לשמור על הכשרות ומבלי להיסחב עם קונטיינר של שימורים מישראל. אז בשביל שנרגיע אתכם, אלפי מטיילים שומרי מסורת ודתיים עשו זאת במשך שנים וימשיכו לעשות זאת בלי יותר מדי בעיות וכאב ראש. כמעט בכל מוקדי הריכוז הגדולים ביבשת יש בתי חב"ד שהם בד"כ ערי הבירה ברוב מדינות דרום אמריקה ולדוגמא גם קוסקו היא מוקד מרכזי של בית חב"ד ולכן ניתן להיעזר בבית חב"ד בכל מה שקשור למצרכים, מידע לגבי מוצרים כשרים וכן לגבי מוצרים שאינם בעלי תו כשרות אולם אינם מהווים בעיה. אלו הם מוצרים ללא סימון כשרות מיוחד שהרבנות המקומית בדקה אותם ואישרה אותם ככשרים.

מה ההבדל בין בית חבד למטייל לבין בית חבד קהילתי?

בית חבד למטייל הוא בית חבד שהוקם על מנת לסייע לתרמילאים ישראלים, מציע ארוחות כשרות, ארוחות שישי וחג, כינוס לתפילות, מתן סיוע וקישור עם גורמים רפואיים באיזור, מענה לשאלות בנושא הלכה וכשרות וכמובן מקום שמזכיר קצת בית, אווירה חמה ופעילויות חברתיות בחלק מהם. בית חבד קהילתי הוא מעין נקודת כינוס של קהילה יהודית מקומית ופחות מיועד למטיילים. גם בבתי החבד הקהילתיים ניתן לקבל מענה לצרכים מסויימים, ניתן להגיע לתפילות ולארוחות שישי וחג בתיאום מראש, ורצוי לוודא את הדברים מול כל בית חבד קהילתי בפרט בהתאם לצורך האישי שלך כמטייל. לחצו כאן לרשימת בתי חב"ד בכל דרום ומרכז אמריקה.

Pot-and-Plates-64   Basket-64   Fish-64

בישול ביבשת ומוצרים בטוחים

בישול עצמאי: בכל מדינות היבשת ניתן למצוא הוסטלים עם מטבח בו אפשר לבשל. לפני שאתם מחליטים באיזה הוסטל לישון כדאי לבדוק האם יש בו מטבח והאם הוא קרוב לבית חבד. כמובן אם ההוסטל יאפשר לכם לבשל. חלק מההוסטלים לא מאפשרים לבשל לבד למעט אם מדובר בשומרי כשרות המביאים את הכלים שלהם.

כלי בישול: סכין כף ומזלג טובים, סיר בקוטר 16 ס"מ מטפלון, מחבת, כף עץ קטנה, שני צלחות פלסטיק עמוקות, קערה וכף חלבית לקורנפלקס, קרש חיתוך ופותחן צבאי מתקפל, כלים חד-פעמיים, נייר אלומיניום ותרסיס שמן. כירה עם בלון גז (לא חובה).

מוצרים שהם בטוחים ללא צורך בבדיקה: שמן זית, פסטה איטלקית (פסטה רגילה), אורז, ביצים, קמח, סוכר, מלח, פרות וירקות, רסק עגבניות, אגוזים ושקדים קלופים ללא מלח, טונה Comes, חלב ניגר ועמיד (בארצות אמריקה הלטינית החלב הרגיל מוחזק ככשר, אמנם לא חלב ישראל אך כשר), שתיה קלה, בירה. עברו בהמשך המדריך לרשימות הכשרות להדפסה שם ישנה רשימת פריטים מפורטת.

לאוכלי הדגים: דג כשר הוא דג שיש לו סנפיר וקשקשת. כל הדגים שאתם מכירים מהארץ יש ביבשת, במיוחד בבוליביה ובפרו, דג שנקרא טרוצ'ה, שזהו דג הפורל המוכר גם בשמו העברי "טרוטה", הוא דג טעים, זול ונפוץ מאוד.

המלצה לאוכל שרצוי להביא מהארץ: מנות חמות, מרקים אינסטנט, פירה באבקה, קופסאות טונה, שימורים של בשר, לחמית, מסטיקים, חבילות קטנות של תבלינים.

שבת

הטיפים של תום גפן לדתיים המטיילים בדרום ומרכז אמריקה: "אני אקדים ואכתוב שכל אחד מקפיד בצורה שונה על דיני שבת וכשרות ומה שכתוב פה זה מה שראיתי שרוב האנשים עושים שבת".

1. דיני טלטול - רוב האנשים שחיים בארץ בקושי מכירים את ההלכה הזאת כי כמעט לכל היישובים יש עירוב אבל במקום שאין עירוב (כמו לדוגמא כל הערים והכפרים בדרום אמריקה) אסור לטלטל דברים ממקום למקום, מה זאת אומרת? אסור ללכת עם שום דבר בכיסים או בתיק עליכם, אז מה עושים? מבחינת מפתח של ההוסטל אפשר פשוט להביא לקבלה, עוד דוגמא שעלתה זה כל עניין הדרכונים והכסף, בשביל זה יש 2 דרכי פעולה, או שתנעלו את זה בכספת שיש בהוסטל (ברוב ההוסטלים יש כאלה) או שאם אין או שאתם לא סומכים על זה אפשר להביא לאחד הגויים במלון לשמור על זה או לאחד החברים שנשארים בחדר.

2. הליכה בשבת - יש כמה טרקים ופעילויות ביבשת שנמשכים יותר מ-7 ימים כמו למשל כל מיני פעילויות באמזונס או טרק הוואי וואש בפרו ורוב הדתיים שהכרתי פשוט נמנעו מהדברים האלה מכיוון שבשבת אין אפשרות להמשיך ללכת וזה בעייתי גם מבחינת אוכל וחבל! יש אפשרות לעשות את הדברים האלה אם רק תפעילו קצת את המוח היהודי החכם שיש לכם בראש! למשל ההוואי וואש שהוא טרק של 8 ימים, יש אנשים שהכרתי שהתארגנו על קבוצה של דתיים או אנשים שמוכנים "לבזבז" יום על כיבוד החברים שלהם ובשבת הם פשוט לא הלכו, ביום שישי הכינו את כל האוכל מראש ואפילו הביאו מיץ ענבים ועשו קידוש בשטח, יש גם חברות שמוציאות את הדברים האלה ומכירות את כל ההלכות, רק צריך פשוט לברר את הדברים מראש, אנשים שהדברים האלה חשובים להם מתארגנים על הדברים האלה מראש וקובעים עם דתיים אחרים להגיע בתאריכים מסוימים למקום מסוים כדי שהם יוכלו להתמודד עם זה ביחד.

טיפים בנושא כשרות

1. בכל מדינה בה יש בית חב"ד תוכלו למצוא מזון מוכן לרכישה ואף בחלק נכבד מבתי החבד תמצאו מסעדה כשרה ואפילו מספר מסעדות כשרות. בערים הגדולות תוכלו למצוא סופר כשר וכן מסעדות כשרות - בתי חב"ד יוכלו לעזור לכם ולכוון לעסקים הכשרים. במדורי העסקים באתר שלנו תוכלו למצוא את פרטי הקשר של חלק מהעסקים.

2. נסו לתכנן את הטיול כך שתמיד תגיעו בשישי לעיר בה יש בית חב"ד. זה לא תמיד יוצא כי לא בכל מקום יש בית חב"ד אולם ישנם עשרות בתי חב"ד במוקדים המרכזיים כך שהטיול הופך קל יותר.

3. לא מצאתם חב"ד ? ניתן לארגן ערב שישי ביחד עם עוד מספר מטיילים ולחגוג את ערב שישי או חג.

4. תביאו אתכם תפידנית ליומיום על מנת לשמור על התפילין בצורה הטובה ביותר. תביאו אתכם כיסוי קטן וקל ככל האפשר עבור הטיולים והטרקים וזאת על מנת להפחית במשקל על הגב.

 
רשימת כשרות וקבצים להדפסה להדפסה

Peru-Flag-64 Argentina-flag-64  Chile-flag-64  Brazil-flag-64 Ecuador-Flag-64 Bolivia-64

פרו

לחצו לרשימת המוצרים הכשרים (קובץ PDF): רשימת כשרות מזון

ארגנטינה

לחצו לרשימת המוצרים הכשרים (קובץ PDF): רשימת כשרות מזון

צ'ילה

לחצו לרשימת המוצרים הכשרים (קובץ PDF): רשימת כשרות מזון

ברזיל

לחצו לרשימת המוצרים הכשרים (קובץ PDF): רשימת כשרות מזון

בוליביה

לחצו לרשימת המוצרים הכשרים (קובץ PDF): רשימת כשרות מזון

אקוודור

לחצו לרשימת המוצרים הכשרים (קובץ PDF): רשימת כשרות מזון

קולומביה

לחצו לרשימת המוצרים הכשרים (פוסט פייסבוק): רשימת כשרות מזון

פנמה

לחצו לרשימת המוצרים הכשרים (רשימה): רשימת כשרות מזון

קוסטה ריקה

לחצו לרשימת המוצרים הכשרים (רשימה עם קטגוריות): רשימת כשרות מזון

גואטמלה

לחצו לרשימת המוצרים הכשרים (קובץ PDF): רשימת כשרות מזון

פריטים ורשימות נוספות

אורוגוואי - שמן קנולה Optimo

קוסטה ריקה - פסטה Divella

INSBIG

 

Utopia & Relaxation

Fun & Extreeme

Treks & Adventures

Parties & Nightlife