• Show Image
  • Show Image
  • Show Image
  • 04bright
  • Show Image

INSTOP 01bright

COVID19 Face

רשימת חיסונים ותרופות לדרום ומרכז אמריקה

Vaccine

חיסונים לטיול (איזה חיסונים ומתי צריך לקחת אותם)

חשוב להספיק לקבל את החיסונים לפחות חודש לפני הטיסה, רצוי אפילו חודש וחצי. ישנם חיסונים שדורשים מרווח זמן אחד מהשני וחיסונים משלימים לעשות, לכן חשוב לקחת את העניין בחשבון ולהתכונן בהתאם. לכל קופת חולים יש מרפאות המוגדרות למטיילים, בהן ניתן לקבל את החיסונים, עלות הביטוח משתנה גם על פי הקופה והכיסוי שיש לכם. יש לכם את מכון מור, קופת החולים ומרפאות המטיילים של כללית. רק רופא יקבע איזה חיסונים דרושים על פי ההיסטוריית חיסונים שלכם. החיסונים לדרום ומרכז אמריקה המומלצים הם:

* קדחת צהובה - חובה ! יש מדינות שלא ניתן להכנס אליהם אם ביקרתם במדינה נגועה בקדחת צהובה וישנן מספר מדינות כאלו בדרום ומרכז אמריקה - הסבר בהמשך המדריך. תוקף החיסון לפחות 10 שנים.
* דלקת כבד - צהבת A + B  - מומלץ. תוקף החיסונים של A לשנים רבות, של B לכל החיים.
* טיפוס הבטן - מומלץ. תוקף החיסון לכ 2-3 שנים.
* כלבת - מומלץ. תוקף החיסון לשנים רבות.
* דיפתריה, טטנוס, שעלת - על פי החלטת הרופא, אינם חובה, תוקף החיסונים לכ 5-10 שנים.
* חצבת, אדמת, חזרת - על פי החלטת הרופא, אינם חובה, תוקף החיסונים לכל החיים.
* קורונה - החיסון בשלב זה אינו חובה אולם אם לא התחסנת, חשוב מאוד להתחסן לפני הטיול. תוקף בשלב זה אינו ידוע.

איפה מתחסנים ?

בקופת החולים, מרפאות למטייל, מרפאות מור. תדאגו לבצע את ההשלמות (לדוגמא לצהבת) כך שהחיסון יקבל תוסף ל-25 שנים לפחות כך שאם תרצו לטייל שוב לא תיאלצו להתחסן שוב.

טסים רק למדינה אחת או לטיול קצר ?

מכיוון שהחיסונים רק מומלצים (למעט קדחת צהובה), אין חובה לעשות אותם אולם לזכור כי החיסונים חשובים לשמור על בריאותכם, מחזיקים שנים וישמשו גם לטיולים בהמשך. עליכם לראות רופא אשר ידע לפי ההיסטוריה אם יש צורך בחיסון מסויים וכן אם באיזורים מסויימים על פי מידע מעודכן שברשותו אם חובה/מומלץ לעשות חיסון זה או אחר.

מגבלות כניסה למי שלא מחוסן לקדחת צהובה ?

ישנן מספר מדינות הנגועות באיזורים מסויימים בקדחת צהובה , בד"כ בג'ונגלים. ניתן לבדוק מפות מעודכנות באתרים של ה CDC או WHO אולם אם אתם מחוסנים זה לא רלוונטי. מדינות שיש בהן חשש לקדחת צהובה - ברזיל, בוליביה, פרו, אקוודור, קולומביה, פנמה ופרגוואי. חלק ממדינות במרכז אמריקה מבקשות אישור חיסון קדחת צהובה אם הגעתם ממדינות שהסיכון בהן גבוה לקדחת צהובה - דוגמאת ברזיל. הרשימה יכולה להשתנות בהתאם לתחלואה ולכן כדי שלא תתקעו בגבול, חשוב להתחסן ולהביא את הפנקס אתכם. ניתן להתעדכן כאן על רשימת המדינות הנגועות והמדינות שמבקשות חיסון קדחת צהובה - לא בהכרח יבקשו ממכם לראות אבל כן זו דרישה קיימת - לחצו לעמוד המדינות באתר WHO.

מדריך תרופות לגברים ונשים

תשכחו מכל מה שקראתם ותקשיבו למטיילים מנוסים שחרשו את היבשת מספר פעמים והבינו שאת העזרה הראשונה משאירים בבית, ואת התרופות (את רובן) משאירים בבית המרקחת. בכל הוסטל יש עזרה ראשונה, בכל עיר יש רופאים, בתי חולים ובתי מרקחת. ולכן לקחת ערכת עזרה ראשונה סתם מכבידה, תופסת מקום ועולה כסף. כשאתם בטרקים תמיד יהיה צמוד אליכם חובש מטעם החברה שמארגנת את הטרק ואם זה טרק עצמאי, אז תרכשו רק את הפריטים הרלוונטים.

first-aid-kit-icon

פלסטרים – רצוי שיהיו כמה בתיק, זול והמשקל זניח

תחבושות – מיותר, אם אתם במצב שאתם צריכים תחבושת, גשו לרופא

יוד – כנ"ל, ובכל מקרה ניתן לרכוש בכל בית מרקחת

מספריים – קחו זוג קטן ככל האפשר, וודאו שהוא נמצא במוצ'ילה ולא בתיק הקטן

פינצטה – אף פעם לא מזיק שיש, משקל זניח

שאר הפריטים בהחלט מיותרים וחבל להוסיף : חוסם עורקים, פדי גזה, מסכה חד פעמית, מדריך עזרה ראשונה וכיוצא בזה

pills-5-icon

תרופות (מה כדאי לקחת ומה להשאיר מאחור)

כדאי לזרוק את האריזות של ורצוי גם את הוראות השימוש אם אתם מכירים את התרופה, לא תאמינו כמה מקום ומשקל זה חוסך.

משככי כאבים/חום – אדוויל, נורופן, אקמול, דקסמול וכל הכדורים נחוצים בהחלט אבל אפשר להסתפק בחצי חפיסה של 10 כדורים לכל היותר. ניתן לרכוש ביבשת איבופרופן שהוא המרכיב הפעיל ברוב התרופות הנ"ל.

כדורים נגד צינון/שיעול/חום – כדאי לקחת 10-20 כדורים לכל היותר של דקסמול קולד, דקסמול סינוס ודומיהם. מספיק 10 כדורים ליום ו-10 ללילה. ביבשת ניתן לרכוש חפיסות של כדורים במחירים מאוד זולים העונים לשם "אנטי-גריפאל". שימו לב כי אלו כדורים המטפלים בחום המשולב עם צינון או עם שיעול.

כדורים נגד צינון בלבד – סינופד הוא כדור מצוין נגד צינון בלבד (ללא חום או שיעול), מי שרגיש ונוטה להצטנן עם חשיפה לקור רצוי שיביא אתו 10-20 כדורים, כדור זה פותח לחץ הנוצר באוזן ויכול לסייע למי שסובל מלחץ אטמוספרי בנחיתות או ירידה מגבהים.

כדורים נגד שיעול – סולבקס או מוקוליט הם כדורים מצוינים נגד שיעול (ללא חום וללא צינון או צינון קל). סולבקס לעומת מוקוליט תופס פחות מקום, המשקל זניח.

אוטריווין – תרופת פלא שפותחת את האף, אין ביבשת.

כאבי גרון – אין צורך לרכוש סטרפסילס, יש ביבשת את כל הסוגים בחצי מחיר.

תרופות לטיפול בהפרעות קיבה (שלשולים, כאבי בטן, עצירות) – תופעות אלו לא נדירות, אבל אין צורך לבזבז סכום כסף גבוה ומקום יקר בתיק. תרופות אלה נמצאות בכל בית מרקחת ובטח אצל כל מטייל אחר ביבשת. אפשר לקחת "קל בטן" שהוא למקרים קלים.

תרופות נגד אלרגיות ועקיצות חרקים – פנסטיל היא משחה לטפול חיצוני לאחר עקיצת יתושים/חרקים והיא מומלצת מאוד, היא משמשת גם להקלה במקרה של כוויות. שאר הכדורים והתכשירים יקרים ומיותרים, ולרוב לא מונעים מהיתושים ביבשת לעקוץ אתכם, הדבר היחיד הוא כילה עם חורי סינון צפופים מאוד.

קרם הגנה/מסנני קרינה - ניתן לרכוש בחו"ל במחירים זולים ורק במקרה הצורך.

לבעלי העדשות- מחירי העדשות והתכשירים של העדשות זולים בצורה משמעותית מהמחירים בארץ ומדובר במותגים מוכרים. קחו את המינימום הדרוש לכם.

כדורי שינה – מומלץ מאוד לטיסות ארוכות או נסיעות ארוכות במיוחד, הכדורים המומלצים הם נוקטורנו 3.75 מ"ג, זאת תרופת מרשם וחובה לבקש זאת מהרופא ולקבל את אישורו (לעומת השאלה מחבר או מההורים) לפני השימוש. חובה לקרוא הוראות השימוש.

פרוביוטיקה - יכול לעזור לעיכול ולמי שיש בעיות או רגישות עם האוכל המקומי. לרוב מומלץ לקחת כשלוקחים אנטיביוטיקה.

אנטיביוטיקה – הנפוצים הם מוקסיפן וזינט. אם יש תרופה שכדאי להחזיק זה אנטיביוטיקה שכמובן ניתן לרכוש עם מרשם בלבד. זה יחסוך לכם ביקור אצל רופא ביבשת. חשוב לשאול את הרופא לגבי הסימפטומים והרגע שבו אתם מתחילים לקחת את האנטיביוטיקה. חובה להשלים את הטיפול במלואו אחרת אתם עלולים לפגוע בעצמכם ובאנשים אחרים- תקראו על זה ותבינו את הנזק בלקיחת אנטיביוטיקה בלי סיום טיפול.

מחלת גבהים - הכדורים ממריצים את החמצן בדם על מנת לאפשר לגוף להתאושש אבל זה לא פותר את הבעיה אלא עוזר. התרופה הטובה ביותר היא לרדת בגובה ולנוח.

מלריה - כדורים נגד מלריה הם פריט חובה למי שנכנס לג'ונגלים. היום המלריה נמצאת באמאזונאס ולכן אם אתם יודעים שלא תגיעו לשם (אם אתם לא בטוחים אזי התייחסו לכל ג'ונגל כאל אמאזונס) , אין לכם מה לרכוש את הכדורים. אם אתם בטוחים אז תרכשו. אם אתם מהססים - תרכשו ביבשת ממטיילים אחרים. יש 2 תרופות למלריה - מלרון ולריאם.

מלרון או לריאם ? לשתי התרופות יעילות זהה.ההבדל הוא איך לוקחים אותם - אחד מהם לוקחים פעם בשבוע ואת השני כל יום - כל אחד עם ייתרונות וחסרונות. (מלרון נלקח מיום לפני הכניסה לאזור הנגוע במלריה, יום יום, עד לשבוע לאחר היציאה ממנו, בעוד לריאם נלקח פעם בשבוע בלבד, משבוע לפני הכניסה לאזור הנגוע ועד 4 שבועות לאחר מכן); במחיר (מלרון יקר בהרבה); ובפרופיל תופעות הלוואי (למלרון כמעט שאין תופעות לוואי. תופעות הלוואי השכיחות בנטילת לריאם הן בחילות/סחרחורות בתחילת הטיפול, אשר חולפות בהמשך). מלרון נחשבת עם פחות תופעות לוואי - ולכן היא עדיפה

תרופות לנשים

אנטיביוטיקה לדלקת בדרכי השתן (במרשם) - יש שני סוגים macrodantin, ציפרודקס. אצל הרבה נשים טיפול אנטיביוטי ללא פרוביוטיקה מוביל לפטרייה נרתיקית, לכן מומלץ לקחת גם פרוביוטיקה.

מונורול (במרשם) - תרופה נוספת לטיפול בדלקת בדרכי השתן בשלב מוקדם שלה, היא לא אנטיביוטית וחד פעמית.

נרות אגיסטן (לא במרשם) - תרופה הכי שכיחה ויעילה לנשים. למי שחוששת ניתן למרוח קרם אגיסטן (לא במרשם) לשימוש חיצוני אבל זה משמעותית פחות יעיל. לפטרייה ואגינלית קשה ניתן לקחת פלוקנול (מדובר בכדור אחד - במרשם)

פרימולוט-נור (במרשם) - מעכבת את קבלת המחזור כל עוד נלקח כדור. יש להתחיל לקחת את התרופה שבוע לפני המועד המשוער של קבלת המחזור. ברגע שמפסיקים עם התרופה הוא חוזר. זה ממש שימושי אם יש תוכניות (נניח טרק קשה) והמחזור הולך לשבש.

INSBIG

 

Utopia & Relaxation

Fun & Extreeme

Treks & Adventures

Parties & Nightlife