• Show Image
  • Show Image
  • Show Image
  • 04bright
  • Show Image

INSTOP 01bright

COVID19 Face

טרקים להרי געש בדרום אמריקה - פויאוויה, סרו טרונדור, ויאריקה, קוטופקסי

טרקים להרי געש בדרום אמריקה

יש אנשים שרוצים לעשות זולה, בטן גב ורוחניות - אנשים אלה נוסעים להודו ולתאילנד. לעומת זאת יש אנשים שכשהם יוצאים לקניות הם קונים תרמילים ומקלות הליכה, הם אוכלים תמיד מתוך מסטינג אוכל שבושל על בנזיניה ולא תתפסו אותם בלי נעליים עם גורטקס – אלו בדרך כלל נוסעים לדרום אמריקה, יבשת מופלאה שטרקים היא חוד החנית שלה. ומי שבאמת מבין, יודע שאם הוא רוצה לראות את הנוף הכי מדהים מהפסגות הכי מרגשות הוא צריך לטפס על הר געש או שניים.

למה יש הרי געש בדרום אמריקה

יבשת דרום אמריקה נושקת לחופי האוקיאנוס האטלנטי ממזרח ולחופי האוקיינוס הפסיפי ממערב. המפגש של הלוח הימי של האוקיאנוס הפסיפי עם הלוחות היבשתיים של האמריקות נקרא אזור הפחתה. זה אזור שבו לוח נכנס תחת לוח ועקב הפעילות הטקטונית האדירה באזור התרוממו שרשראות הרים עצומות לאורך אזור ההפחתה - הרי הרוקי באמריקה הצפונית והרי האנדים בדרומית. כיוון שפעילות טקטונית מתרחשת כל הזמן, וההפחתה של לוח האויקיאנוס ממשיכה - נותרו עדיין הרי געש פעילים לא מעטים.

איפה תוכלו למצוא הרי געש בדרום אמריקה

לאורך שרשרת האנדים תוכלו למצוא הרי געש רבים, חלקם כבויים (רדומים) וחלקם פעילים. בעיירות לצד ההרים הפעילים, הנמצאות בצל סכנת ההתפרצות, מצוי רמזור. אם הוא דולק בירוק סימן שהכל בסדר, אם הוא דולק בצהוב – סימן שיש רעידת אדמה, אם הוא דולק באדום – סימן שלבה רותחת בדרך אליכם. לפניכם טרקים מומלצים להרי געש בדרום אמריקה.

טרק פויאוויה (Puyehue) באוסורנו, צ'ילה - זהו טרק שעובר בכמה סוגי נופים בדרכו ללוע הר הגעש הרדום, חלק מהטרק נעשה בתוך אזור מיוער, חלקו במדבר מושלג ובהמשך תזכו לפגוש כמה ממנעמי האזורים הוולקנים – מעיינות חמים, גייזרים ושדות וולקנים. הטרק נחשב למתון, אמנם עליה גדולה בתחילתו (טיפוס של 1,300 מטרים) אבל היא נמתחת על 10 ק"מ, כך שזה מייגע אבל לא נוראי. מומלץ להקדיש לטרק כ-3 עד 4 ימים. לקחת בחשבון שזה אזור דל במים ובסוף העונה אין בכלל מים זורמים, וכן לשים לב שהטרק אינו מעגלי.

 

טרק סרו טרונדור (Cerro Tronador) בברילוצ'ה, ארגנטינה - טרק אל "הפסגה הרועמת" (פירוש השם מספרדית) נשמע מעורר אימה אבל אין צורך לדאוג, הר הגעש רדום כבר 70 מיליון שנה. הסרו טרונדור הוא אחד ההרים הגבוהים באנדים הפטגונים (כמעט 3,500 מטר) ובדרך למעלה תמצאו בקתת מטיילים עם נוף עוצר נשימה. בעיקרון זה טרק נעים - חוץ מהיום הראשון שבו מטפסים במעלה ההר (1,200 מטר), המשך הטרק הוא טיולים לאורך הקרחון הענק שבראש הר הגעש. אם רוצים לטייל בניחותא כדאי להקדיש גם לטרק הזה בערך 3-4 ימים ולכלול טיולים נוספים המתחברים למסלול הראשי מהצד.

טרק הויאריקה (villarrica)פוקון, צ'ילה - הר הרגעש הויאריקה הוא הר געש פעיל וכנראה שגם אתם תתקלו בענן עשן בריח גופרית כשתהיו בסביבה. הטיפוס למעלה הויאריקה הוא אחד הטרקים הפופולרים של מוצ'ילרים. הטיפוס אינו פשוט, בעיקר בגלל תנאי השטח המושלגים, יש להצטייד בנעליים מיוחדות וגרזני קרח, ובברזנט להחליק למטה בסוף. הטיפוס אל פסגת ההר (כ-1,000 מטר) יכול לקחת 5-7 שעות. 

הר הגעש קוטופקסי (Cotopaxi), קיטו, אקוודור - הטרק לקוטופקסי, אחד מהרי הגעש היפים ובין הפעילים הגבוהים בעולם (5,897 מטר) עובר בתוך שמורת טבע מרשימה ביופיה. ההר עצמו מרשים בצורתו החרוטית הכמעט מושלמת, אבל אם אתם מצפים לראות לבה רותחת וגייזרים של אש, אולי תתאכזבו, סיכוי טוב שאולי תראו קצת עשן וזה הכל. הטיפוס להר הגבוה הזה מצריך לפני כן התאקלמות לגובה של מספר ימים בכדי למנוע מחלת גבהים. הטיפוס מתחיל בגובה 4,500 עד לבקתת המטיילים בגובה 4,800 מטר. משם ממשיכים בטיפוס ליילי של כמה שעות טובות. בדרך כלל נעשה במסגרת טרק של יומיים.

כמה המלצות לטרקים הגועשים

דאגו להתאקלם לגובה, הרים שעוברים את ה-3,500 מטר יכולים להיות מסוכנים לאנשים שרגישים לגבהים. וגם אם הסתגלתם כמה ימים שימו לב למצבכם ואל תסתכנו לחינם.

מומלץ מאוד לשכור מדריך מקצועי ולהצטרף לקבוצה המטפסת על הרי הגעש, כיוון שלרוב הטיפוס דורש ציוד מיוחד ומתוחזק ואנשים שיודעים בדיוק מאיפה כדאי ללכת. בחרו פוליסת ביטוח טובה ומתאימה. ניתן למצוא היום ביטוח נסיעות לחו"ל לצעירים שיכסה את כל מרכיבי הטיול שלכם. ולבסוף: המרחו בקרם הגנה, כי למרות הגובה, הטיפוס מחמם וכשמתפשטים נשרפים מהחזר הקרינה של השלג. בחסות אתר יורם לימודים - לימודים לתואר ראשון.

 

INSBIG

 

Utopia & Relaxation

Fun & Extreeme

Treks & Adventures

Parties & Nightlife