• Show Image
  • Show Image
  • Show Image
  • 04bright
  • Show Image

INSTOP 01bright

COVID19 Face

הקרנבלים של דרום אמריקה - קרנבל הבוץ, אורורו בוליביה, גואלגואדיצ'ו, הומהוק, פסטיבל בציר הענבים ופסטיבל השלג

הקרנבלים הבולטים של דרום אמריקה

דרום אמריקה היא היבשת המזוהה ביותר עם חגיגות וקרנבלים. המוזיקה והריקודים הם חלק בלתי נפרד מחיי היומיום במרבית ממדינותיה, ולכן ריקודים עומדים במרכזם של כל הפסטיבלים. כמו כן, ברוב הפסטיבלים מתקיימים קורסים וסדנאות לריקוד, המיועדים לתיירים שמעוניינים לקחת חלק פעיל באירועים. המפורסם בקרנבלים הוא קרנבל ריו בברזיל, שאליו מתכוננים המשתפים במשך כל השנה והוא שוטף את כל העיר בגל של ריקודים, תלבושות ומוזיקה. אבל יש עוד קרנבלים גדולים שכדאי מאוד להכיר. הנה כמה מהבולטים שבהם.

קרנבל הבוץ בפאראטי, ברזיל (לכתבה מורחבת הכנסו לעמוד ברזיל)

פאראטי היא עיר חוף במרחק של כמה מאות קילומטרים דרומית לריו הבירה. במקביל לקרנבל הגדול בריו, מתקיימת בכל שנה בפברואר חגיגה של בוץ בפאראטי. הקרנבל הזה מתאפיין בחיבור למסורת המקומית ולטבע. כל המשתתפים מכסים את גופם בבוץ הנמצא במים הרדודים של החוף, וחלקם מוסיף גם גולגולת של פרה להשלמת המראה הילידי. כך הם מתחברים לטקסי הפולחן העתיקים שהיו עורכים האינדיאנים המקומיים לצרכי רפואה ובריאות. החגיגות אמנם לא צבעוניות כמו בריו, אבל מלאות בשמחה, התפלשויות, מלחמות בוץ ומופעי מוזיקה חיה. מדובר באירוע המוני שמאפשר לחוות שמחה באופן לא מוכר.

                              

קרנבל אורורו, בוליביה

קרנבל אורורו נחגג בהרים האנדים במשך עשרה ימים בכל שנה בתקופה של לפני חג הפסחא ומציג מוזיקה, ריקודים ואמנויות מקומיות. שיאו של הפסטיבל הוא מצעד שנמשך 20 שעות לאורך ארבעה קילומטר, ובו מופיעים כעשרים אלף רקדנים ועשרת אלפים מוזיקאים. קרנבל אורורו נועד להציג לראווה את הזהות התרבותית של הקהילה הבוליביאנית המקומית ומושך אליו בכל שנה כ-400,000 מבקרים מכל העולם.

מקורו של קרנבל אורורו הוא בפסטיבל איטו שהיו חוגגים בני אורו לפני מאות שנים. בזמן שהייתה היבשת תחת כיבוש ספרד, נאסר קיום הטקסים האורוריים אך הם המשיכו להתקיים תחת מסווה של טקסים קתוליים, וכך התערבבו דימויים של אלים אנדים עם דימויי הקדושים הקתוליים. כיום, הקרנבל באורורו הוא המפורסם שבפסטיבלי בוליביה ועיר הכורים האפורה נהפכת במהלכו למוקד עלייה לרגל, הן של האוכלוסיה הבוליביאנית והן של תיירים מכל העולם.

אירועים שונים מתחילים כבר כמה שבועות לפני פתיחת הפסטיבל אבל הקרנבל עצמו נפתח במצעד של קבוצות ריקוד בתלבושות ססגוניות ושל הכורים המציגים את התוצרת היקרה ביותר שלהם. המצעד מובל על ידי דמותו הצבעונית של סאן מיגל ואחריה, בצעידה וריקודים, עוברות הדמויות המפורסמות של השדים (הבולט הוא לוציפר), הדובים והנשרים. המצעד מסתיים באצטדיון גדול שבו נערך מעין קרב מרהיב בין הרע והטוב.

                    

קרנבל גואלגואדיצ'ו, ארגנטינה

זהו הקרנבל המזוהה ביותר עם ארגנטינה ומגיעים אליו תיירים רבים מכל העולם. במרכזו מצעד שבו מתחרות קבוצות ריקוד המציגות תלבושות מפוארות ומוזיקה קצבית. קרנבל גואלגואדיצ'ו מתקיים לאורכם של חודשי ינואר, פברואר ומרץ (בשבתות, חגים, מרץ לא כל שנה), חודשי הקיץ בארגנטינה, כשבכל שבוע מציגות קבוצות נוספות את הופעותיהן. בסוף החגיגות מוכרזת הקבוצה הזוכה בתואר מלכת הקרנבל.

{youtube}KZZEMwGGEDU|560|315{/youtube}


קרנבל הומהוקה, ארגנטינה

קרנבל נוסף חשוב בארגנטינה מתקיים גם הוא בחודש פברואר. במרכזו נמצאת מסורת הריקודים הלטיניים, כולל הרומבה, הטנגו והצ'ה צ'ה צ'ה. את הריקודים והמוזיקה מלווים המוני דוכנים של אוכל מקומי, משקאות אלכוהוליים ועוד. לאורך הפסטיבל מתקיימים גם אירועים המוניים של מלחמות מים וריקודים של כל המשתתפים.האירוע מתקיים בסוף פברואר/תחילת מרץ וחשוב לבדוק באינטרנט את התאריך כי הוא משתנה משנה לשנה. האירוע פחות פופולארי מקודמיו ומעטים הישראלים שמגיעים אליו.


פסטיבל בציר הענבים, מנדוסה ארגנטינה

בכל שנה בחודש מרץ (יש לבדוק תאריכים עדכניים, בד"כ מתקיים ב 1.3 עד ה 9.3) נערך פסטיבל בציר הענבים בעיר מנדוסה שבארגנטינה. הפסטיבל מתחיל בתפילות תודה לאל על הענבים הרבים שנקטפו ותחילת ייצור היין ביקבים. בהמשך נערך מצעד מרשים וססגוני, וכן מתקיימת תהלוכה נוספת, הפעם של איכרים בלבוש מסורתי, רוכבים על סוסיהם כאשר עגלה עמוסה ביבול נגררת מאחוריהם. במהלך ימי הפסטיבל מתקיימים מופעים רבים, שבנוסף להם ליהנות מהיין הזורם והאווירה החגיגית והמהנה.


פסטיבל השלג, ברילוצ'ה ארגנטינה

פסטיבל השלג בברילוצ'ה הינו אחד האירועים המרכזיים בעונת הסקי בארגנטינה, נדיר למצוא ישראלים בפטגוניה ובברילוצ'ה בחודש יוני מכיוון שזו לו העונה המתאימה ובה יש רק פעילויות חורף ובעיקר כאלו הקשורות בשלג. במהלך הפסטיבל תיהנו ממופעי סקי שונים הכוללים קפיצות, פעלולים ומגוון ענפי ספורט חורף בדגש על ענפי האקסטרים. הפסטיבל מתקיים לאורך כל חודש יוני, ולכן כדאי להתעניין בתאריכי האירועים והמופעים הנערכים בכל מקום ולדעת את הזמנים המדוייקים

INSBIG

 

Utopia & Relaxation

Fun & Extreeme

Treks & Adventures

Parties & Nightlife