• Show Image
  • Show Image
  • Show Image
  • 04bright
  • Show Image

INSTOP 01bright

COVID19 Face

מדריך צפייה בלווייתנים, כלבי ים ופינגווינים בדרום אמריקה

דרום אמריקה היא אחת היבשות המרתקות, האקזוטיות והיפות ביותר בעולם. הרי האנדים, המתנשאים לגובה של עד כ-6,000 מטרים, הרי געש פעילים, קרחונים המשתרעים לאורך עשרות קילומטרים, אגמים בצבע טורקיז עמוק, היסטוריה ותרבות עשירות ומגוונות, אוכלוסייה מקומית לבבית ומאירת פנים ומגוון רחב של בעלי חיים ייחודיים הם מקצת ממה שיש ליבשת המיוחדת הזו להציע לתיירים המגיעים אליה. חופי האוקיינוס השקט וחופי האוקיינוס האטלנטי מקיפים את היבשת ונושקים כמעט לכל המדינות המאכלסות אותה, החל מארגנטינה, דרך צ'ילה וכלה בפרו. בסמוך לרבים מחופים אלה ישנן שמורות טבע מוכרזות ומדהימות ביופיין, בהן ניתן לפגוש מגוון בעלי חיים ימיים, חלקם נדירים. מושבות הפינגווינים וכלבי הים הן יחסית שכיחות ביבשת הדרומית, וניתן לפגוש בהם במקומות שונים. בלווייתנים, לעומת זאת, ניתן לפגוש רק בעונות מסוימות ובאזורים ספורים. הנה שלושה מקומות ידועים בהם צפוי לכם מפגש מרתק עם בעלי חיים ימיים מסוגים שונים.

פינגווינים וכלבי ים

פיסקו, פרו

פיסקו (Pisco) היא עיירת דייגים קטנה בפרו, השוכנת לחופו של האוקיינוס השקט. גם פיסקו מושכת אליה מטיילים רבים, הנוהגים לכנותה בינם לבין עצמם "גלפאגוס לעניים".  מעיירת הדייגים הקטנה "פיסקו" ניתן לצאת לסיור מאורגן בסירה, של שעתיים עד שלוש שעות, לשמורת הטבע הלאומית רסרבה נאסיונאל דה פראקאס (Reserva Nacional de Paracas), ולשוט לאורך החוף ובין האיים. בקבוצת האיים איסלאס באייסטס (Islas Ballestas) חיים להם בשלווה המופרת מעת לעת על ידי קבוצות תיירים, כלבי ים, אריות ים, מינים רבים של ציפורים, פינגווינים ובעלי חיים ימיים רבים נוספים. מכמויות הלשלשת האדירות של הציפורים בשמורה מייצרים בפרו חומרי דשן, אותם מייצאים מאוחר יותר לכל העולם. בחצי האי פאראקס ישנה תצפית מרהיבה על החופים והמצוקים, המתנשאים לגובה רב מעל פני המים.

פיסקו (פראקאס) הוא המקום הטוב ביותר לצפייה בכלבי ים כל השנה אולם ניתן למצוא כלבים ים לאורך חופי אקוודור, פרו, צ'ילה ארגנטינה, איי פוקלנד וכמובן באיי הגלפגוס.

{youtube}CgL-IGtKX0Q{/youtube}

פונטה ארנס, צ'ילה

פונטה ארנס (Punta Arenas) היא בירת פטגוניה הצ'יליאנית, השוכנת לחופו של מיצר מגלן בנקודה הדרומית ביותר בצ'ילה. פונטה ארנס היא עיר יחסית גדולה, שרוחות דרומיות עזות מנשבות בה לאורך כל עונות השנה. בסמוך לעיר, באיים מרטה (Marta) ומגדלנה (Magdalena), ניתן לצפות במושבות הפינגווינים הגדולות ביותר באזור. אל מושבות הפינגווינים ניתן להגיע בסיור מאורגן של אחת מסוכנויות התיירות הרבות בעיר, בנסיעה באוטובוס או בשייט בסירה. השעות שלפני רדת החשכה הן השעות המומלצות ביותר לסיור, שכן בשעות אלה כמות הפינגווינים באיים היא הגדולה ביותר.  התקופה הטובה ביותר לצפייה בפינגווינים באיזור זה היא בין ספטמבר למרץ אם כי רק בספטמבר עם מתחילים להגיע וההעזיבה היא כבר במרץ כך שרצוי לבדוק מראש או ללכת על "בטוח" בפיסקו שבפרו.

ניתן לצפות בפינגווינים בעשרות מוקדים לאורך פרו, צ'ילה ארגנטינה, איי פוקלנד וכמובן באיי הגלפגוס (פרננדינה ואיזבלה). 

לווייתנים

פוארטו מדרין, ארגנטינה

פוארטו מדרין (Puerto Madrin) היא עיר נמל קטנה, השוכנת בחבל פטגוניה שבארגנטינה. פוארטו מדרין מושכת אליה תיירים מכל קצוות תבל בעיקר בשל סמיכותה לחצי האי ולדז (Reserva Faunistica Peninsula Valdes). מרבית המטיילים המגיעים אל העיר שוהים בה כיום או יומיים וממשיכים ממנה אל האטרקציה האמיתית. חצי האי ולדז שוכן בסמוך לחופיו של האוקיינוס האטלנטי בין שני מפרצים. בשל מיקומו המיוחד, משמש האי כמקום מושבם של בעלי חיים רבים וייחודיים. 

בחצי האי ולדז תוכלו לפגוש פינגווינים, כלבי ים, אריות ים, פילי ים, שועלים, ארמדילים, גואנקו ומגוון זנים נוספים של יונקים ימיים ויבשתיים, וכן עופות. עם זאת, גולת הכותרת של חצי האי ולדז היא ללא ספק הלווייתנים. מרבית המטיילים המגיעים אל האי מצטרפים לאחד מהסיורים המאורגנים של חברות התיירות הרבות בעיר פוארטו מדרין, הכוללים גם שייט לצפייה בלווייתנים. במהלך הסיור עוצרים באזורים שונים, כדוגמת פונטה דלגאדה (Punta Delgada), בו ניתן לראות מושבות פילי ים או פונטה נורטה (Punta Norte) בו ישנן גם מושבות אריות ים.

{youtube}jn6eydGYMQs{/youtube}

פלוריאנאפוליס, ברזיל

העיר ידועה ומוכרת במיוחד בזכות הקרנבל הרב גוני שמושך מיליוני תיירים מכל העולם. אולם לא רק בגלל הקרנבל אלא גם בזכות 42 החופים המרהיבים שלה וגם בזכות הלווייתנים שמגיעים אל חופים אלו. הלווייתנים מגיעים אל אזור זה בין החודשים יוני עד אוקטובר אולם השיא מגיע מהחצי השני של חודש אוגוסט עד החצי השני של אוקטובר. החופים שבהם הסיכוי הגבוהה ביותר לצפות בלווייתנים הם Santa Rosa, Imbituba, Gaopaba, Praia do Rosa.

חופי קולומביה והאי גורגוניה

ברצועת החופים של האוקיאנוס הפסיפי ניתן לצפות בלווייתנים בין החודשים יוני עד ספטמבר. כאן ניתן לצפות בלווייתן הקטלן ולווייתן גדול הסנפיר. בין החודשים אוגוסט לאוקטובר ניתן לצפות ואף לשחות עם הלווייתנים גדולי הסנפיר באי גורגוניה השייך לקולומביה והוא נחשב לפיסת גן עדן.

חופי אקוודור

בין החודשים יוני עד אוקטובר מגיעים לווייתנים גדולי סנפיר מאנטרקטיקה אל חופי אקוודור על מנת להזדווג ולהתרבות במים החמים. במהלך התקופה הזאת, הזכרים שרים לנקבות על מנת למשוך אותם במטרה להזדווג, תוכלו להתרשם מקולות השירה.

{youtube}K0fa_QCu2K0{/youtube}

החופים אליהם מגיעים לווייתנים אלו באקוודור הם :

Bahia de Caraquez - Prov. of Manabi

Manta - Idem

La Isla de la Plata - Idem

Puerto Lopez - Idem

Machalila National Park - Idem

Salinas - Prov. of Guayas

Mampiche - Prov. of Esmeraldas

חופי פרו

רגע לפני שהלוויתנים מגיעים לאקוודור הם חוצים בפרו וניתן בעזרת סירות (יש חברות שמתמחות בצפייה בלוויתנים), מדובר ברצועת החופים הצפונית של פרו שם ניתן בחודשים יוני עד אוקטובר לצפות בהם בסבירות של 95% הצלחה. ראו את מפת החופים המדוברת (מדובר בחלק הצפוני הקרוב ללוס אורגנוס).

INSBIG

 

Utopia & Relaxation

Fun & Extreeme

Treks & Adventures

Parties & Nightlife