• Show Image
 • Show Image
 • Show Image
 • 04bright
 • Show Image

INSTOP 01bright

COVID19 Face

מדריך משפטי - מה עושים אם מסתבכים בארץ זרה

המדריך המלא למסתבכים בארץ זרה

מי מאתנו לא מכיר בארצנו את הנוהל הקבוע - משתחררים מהצבא, חוסכים קצת כסף, עושים חיסונים, מצטיידים במוצ'ילה ועולים על מטוס לצאת ולחקור את העולם הגדול?  זו תקופה בלתי נשכחת ומלאת חוויות נעימות וחיוביות, אך למרבה הצער, מדי פעם, החוויות הופכות לא נעימות כלל וכלל. מדי שנה אנו עדים ליותר ויותר מקרים של הסתבכות חוקית של מטיילים בחו"ל.  לכן, עם כל הכיף וההתרגשות שביציאה ל"טיול הגדול", אי אפשר להתעלם עוד מהסכנות. קראו בעיון את המדריך שלפניכם, וצאו לטיול חכמים ובטוחים יותר.

אז קודם כל – כיצד להמנע מהסתבכות בארץ זרה:

 1. אל תשאירו ציוד שלכם ללא השגחה
  השאלה הטורדנית ששואלים אתכם בעלייה למטוסי אל עד אינה לחינם. לא חסרים מקרים בהם תיק של מטייל הושאר ללא השגחה והושתלו בו סמים או סחורה אסורה אחרת על מנת להעבירה מעבר לגבול. אם אתם חייבים להיפרד מהתיק שלכם – הקפידו להשאירו במקום בטוח, ומאחורי מנעול. בכל אופן, מומלץ תמיד לעבור על הציוד שלכם בטרם תחצו גבול, על מנת לוודא שהכל כשורה.
 1. אל תסכימו להעביר חבילה  ממקום למקום או מעבר לגבול מדינה
  גם אם מדובר באדם שהתיידדתם עימו במהלך הטיול, ייתכן כי הוא מנצל את תמימותכם ואת החברות שלכם על מנת להעביר סחורה לא חוקית. לכן, גם במקרה בו המדובר בחבר קרוב ואתם רוצים לעשות את הג'סטה, וודאו כי הסחורה חוקית וכי לא ניתן "להחביא" בתוכה חומרים אסורים. קחו בחשבון, כי גם חפצים תמימים למראה, עלולים להכיל סמים בדרכים יצירתיות ובלתי צפויות.
 1. הצטיידו תמיד בפרטי שגרירות ישראל במדינות בן אתם מטיילים
  השגרירות היא המוקד הקרוב ביותר אליו ניתן לפנות בעת צרה, ולכן, כדאי לשמור בארנק רשימה מסודרת של כתובות וטלפונים של השגרירויות במדינות בהן בכוונתכם לטייל.
 1. הכירו וכבדו את החוקים של המדינה אליה אתם נוסעים
  לעיתים, צעירים ממעיטים בערכן של עבירות מסוימות, מתוך מחשבה כי היחס לאותן עבירות זהה לזה הנהוג בישראל. לא כך הדבר. בעיקר כאשר מדובר במדינות עולם שלישי, העונשים הם חמורים משמעותית מכפי המוכר לנו. כך למשל, בגין שימוש בסם, גם בכמות קטנה, ניתן להיכלא לתקופה ממושכת. יתר על כן, קחו בחשבון כי מערכת המשפט במדינות עולם שלישי היא מסורבלת, איטית ולא תמיד הוגנת, ותנאי המעצר והכליאה הם קשים במיוחד.
 1. אל תתפתו לקבל כסף עבור פעילות בלתי חוקית – זה יעלה לכם ביוקר!
  גורמים פליליים, יודעים לנצל את החולשות של המטיילים הצעירים, על מנת לרתום אותם למטרות הפליליות שלהם. הם יציעו לכם סכומים גדולים, עבור משימות שנראות נטולות סיכון. אך אתם יכולים להיות בטוחים, כי אם אכן היה כך, אותם אנשים היו עושים את המעשה בעצמם. תשומת ליבכם, כי ה"טרף הקל" ביותר עבור אנשים אלו, הוא צעיר/ה אשר נקלעו למצוקה כלכלית כלשהי במהלך הטיול.  לכן, עדיף לעלות על טיסה חזרה הבייתה, או לגשת לשגרירות לצורך קבלת סיוע, מאשר לקחת סיכונים מיותרים.

אם כבר הסתבכתם – מה לעשות:

 1. שימרו על זכות השתיקה!
  כל דבר שתגידו ללא ייעוץ משפטי, כנראה יפגע בכם. אל תסכימו לדבר ואל תסכימו לחתום על אף מסמך מבלי שקיבלתם ייעוץ משפטי בשפה שמובנת לכם לחלוטין ובאופן הברור לכם. תשומת ליבכם, כי חובת הרשויות היא לספק לכם מתורגמן שיהיה נוכח במעמד החקירה במקרה הצורך. עימדו על זכותכם זו וכמובן שתסרבו לחתום על מסמך אשר תוכנו אינו בשפה המובנת לכם (וכאמור, גם אז, המתינו לקבלת ייעוץ משפטי).
 1. דרשו מיד ליצור קשר עם שגרירות ישראל במדינה בה אתם נמצאים ועם משפחתכם בכל מקרה בו עוכבתם או נעצרתם על ידי נציג חוק של מדינה זרה, דירשו ממנו כי תועבר מיידית הודעה בדבר כך לשגרירות ישראל במדינה הרלוונטית. בנוסף, ידעו את משפחתכם בדבר מצבכם ומקום הימצאכם על מנת שיוכלו לסייע לכם בהקדם ולעמוד בקשר רציף עם השגרירות. זהו לא זמן להחביא מידע מהמשפחה מתוך בושה או פחד. ככל שתקדימו לקבל עזרה, כך יוטב מצבכם.
 1. עמדו אל זכותכם לקבלת ייעוץ משפטי הולם
  אל תעשו צעד אחד מבלי קבלת ייעוץ משפטי מובן וברור.
 1. אל תציעו שוחד לנציג חוק!
  לעיתים, אנשים נלחצים ורוצים להחלץ מהסיטואציה כמה שיותר מהר ובכל מחיר. זו טעות חמורה – הצעת שוחד לנציג החוק כנראה רק תחמיר את מצבכם.
 1. היעזרו בייעוץ עו"ד ישראלי מיומן
  ייעוץ משפטי במדינה זרה עלול להיות בעייתי. קשה לאמוד את מידת המיומנות והמהימנות של מספק השירות, ולא חסרים מקרים בהם נוכלים למיניהם ניצלו את מצוקת המשפחה על מנת "לחלוב" מהם כספים מבלי לספק כל תמורה. בארץ, תוכלו לאתר עו"ד מיומן ואמין בקלות, והוא ינהל את הקשר עם הגורמים הדרושים במדינת היעד. וודאו כי עורך הדין בו בחרתם הינו בעל ניסיון וקשרים במדינה הרלוונטית, על מנת שיוכל להביא לסיום הפרשה בצורה המיטבית.

לסיכום

הסתבכות פלילית בחו"ל היא חוויה מפחידה ומאיימת, ובימינו, הסכנה אורבת כמעט לכל צעיר המטייל בעולם. עם זאת, הדרך הטובה ביותר להיות מוכנים ומוגנים, היא להיות מודעים. היו מודעים לסכנות מראש, זיכרו והפנימו את דרכי הפעולה המצוינות במדריך זה, ותוכלו לחזור הביתה שלמים, בריאים ומחויכים!

זכרו, כי הגעת עורך הדין למקום המעצר בהקדם האפשרי, היא בעלת חשיבות רבה; על פי ניסיוננו, ככל שניתן סיוע משפטי מוקדם יותר, התוצאות טובות יותר.

בברכת סעו בשלום, ותחזרו בשלום.

INSBIG

 

Utopia & Relaxation

Fun & Extreeme

Treks & Adventures

Parties & Nightlife