• Show Image
  • Show Image
  • Show Image
  • 04bright
  • Show Image

INSTOP 01bright

COVID19 Face

המטייל הישראלי בדרום אמריקה במחקר מעמיק ומשעשע - גיא הוכמן

חברים וחברות, יהודים ויהודיות ושאר עולם אכזר. לאחר כמעט חצי שנה של מחקר מעמיק שלא התבצע במעבדה סודית או בחדרי חדרים אלא על פני השטח, אני מוכן ומזומן לחשוף בפניכם את הממצאים.נושא המחקר היה על חיה ספציפית, זן מיוחד של בעל חיים שהתפתח לאורך הדורות. לפני כ- 66 שנים היה הזן המיוחד הזה בסכנת הכחדה ממשית, ולמזלנו הרב, הוא הצליח להתגבר עליה, וכיום הוא בפריחה ובהתרבות יומיומית .על מי אני מדבר? אני מדבר כמובן על היהודי הטוב והנחמד שעל פי הספר הקדוש של האח הגדול שבשמיים, שמשום מה החליט לבחור בו ובטובים ורבים כמוהו כעם סגולה, התחייב לממש את החזון ולהתמקם בארץ ישראל האחת והיחידה. מעשה זה יצר את הישראלי- הישראלי הטהור שלימים יתפתח וירצה לראות עולם, יעשה כמה קומבינות ויצא לטייל. וכאן חברים נכנס לתמונה הגיבור של הסיפור שלפניכם והוא -המטייל הישראלי.

המטייל הישראלי זהו בעל חיים מיוחד במינו. ניתן לראותו בכל עונות השנה במקומות שונים בעולם, והרי הם לפניכם: ריכוז גדול מאוד של חיה זו נמצא בתת היבשת הודו, שם הוא נוהג לכרסם הרבה צמחים ירוקים..או חומיםבמידה והמדינה בבצורת. כמו כן, קיים ריכוז בלתי מבוטל בארץ הקנגורו ושכנתה השעממת. שם, ניתן לראות בעיקר את המטייל הישראלי האשכנזי מעביר תקופה בחייו. תחנה נוספת בה מופיעה החיה הזו במלוא הדרה היא תאילנד- מדינה שבה המטייל הישראלי ה"פילוסי", הלוא הוא הדמות המדויקת להפליא מ״ארץ נהדרת״, משזף את גופו השעיר בכל ימות השנה.

ולאחר שסקרנו את הריכוזים השונים בהם ניתן למצוא את בעל החיים הזה, נעבור כעת למקום בו שוכן זה שנים, בתחלופה יומיומית, הריכוז הגדול ויש אומרים המסוכן ביותר של המטייל הישראלי- אמריקה הדרומית ,יבשת מדהימה ביופייה בה ניתן להבחין במטייל הישראלי הרובץ בכל מקום- מהנקודה הדרומית בעולם הנמצאת במולדתם של מראדונה וצ׳ה גווארה, דרך ארץ הסמבה והכדורגל, ועד מדינה שמתגאה להיות המעצמה הגדולה בעולם בייצור האבקה הלבנה והגאוותנית.

מראה חיצוני

מבחינה חיצונית אפשר לזהות את בעל החיים המסתובב בדרום אמריקה ע״י מבט חטוף על גופו מלמטה למעלה, שבדרך כלל יגלה זוג סנדלי שורש שחוקות, כשמעליהם מרחף צל של מכנס טיולים חצוי, שמתחבר אל חולצת סוף מסלול נוסטלגית, שמזכירה תמיד כמה הוא רצה להיות כאן. בקצה הגוף היהודי שלו ישנה גולגולת, שאמורה להכיל בתוכה מוח, ועליה יושבת רעמה מוזרה שעל פי אורכה או נפחה ניתן לזהות כמה זמן המטייל מטייל. הטבלה היא כדלקמן: שיער קצר- משמע תחילת הטיול ומקומו יהיה בקוסקו שבפרו או בפטגוניה הנפלאה השייכת לארגנטינה וצ׳ילה. ליפה לא מוסברת חסרת צורה- אמצע המסע שמניח אותו בברזיל או בבוליביה. רעמה גדולה ומכובדת- סוף הטיול, עוד קטנה חבירה לזרועותיה של אמא ולאי הוודאות. קרחת- קצין בחל״ת(חופשה ללא תשלום) או סתם קקה של גנים.

עוד סממן זיהוי מוכר של בעל החיים הזה הוא הפרצוף המזוקן. הסדר הוא כזה: זיפים בני יום, יומיים- חדש ביבשת או סתם תימנייה. זקן מפואר- זה אותו בחור עם הרעמה הגדולה והמכובדת..או סתם ערבי.  זקן צרפתי/ שפם בלבד- אחד שהפסיד בהתערבות.. או סתם יצור שמטייל לבד.  מגולח- קצין בחל״ת!.

המטייל הישראלי יכול להימצא בשפע על פסגת אחד ההרים היפים בהם זכתה היבשת, אחד החופים הטרופים בהם זכתה ברזיל, או אחת הקאסות מלאות הקוקאין בהן ״זכתה״ קולומביה. בדרך כלל יסתובב המטייל הישראלי בלהקה, שבה כמובן ישנם נציגים משני המינים ולעיתים אף ניתן לראות אותם מזדווגים. יש לציין כי בני הלהקה לא עושים זיווג רק עם בני מינם אלא ההפך הוא הנכון- הם נמצאים בחיפוש מתמיד אחר חיות אחרות כגון: המטייל האירופאי- במידה ואותו מטייל הוא אופטימי מדי. המטייל האסיאתי -אם הוא חובב סטיות. או המטייל הפרואני/הבוליאני -קרה והוא נואש לחלוטין.

אמצעי זהירות וסממני זיהוי של המטייל הישראלי:

כאשר נשמעת המילה-״ אחי״, ״ גיבור״ מספר פעמים ברקע- מזל טוב, נתקלת בחיה, אך כנראה היא לא מזיקה. אם עברת ברחוב ולאוזנך הגיעו המילים- ״ סטלה ״ ,״פלופ״ ״סאחי״, ״איפה מתארגנים״- מזל טוב, נתקלת במטייל הישראלי הסטלן לאחר שאכל כמה צמחים. חוץ מלעצמו, גם הוא לא מזיק לסביבה במיוחד. קרה והסתובבת לך ביבשת ופתאום המוח שלך קלט סילסולים כמו: ״אבא׳לה״ , ״נשמה״, ״ אני הייתי בגולני, וחמימו חבר שלי במג״ב״, ״שמעת את החדש של אבי ביטר?״ מזל רע! תברח כל עוד אתה יכול- נתקלת באשקלוני שהתבלבל עם הטיסה לתאילנד וכן, הוא מזיק מאוד....

המטייל הישראלי, כמו רוב בעלי החיים, מחולק גם הוא לסוגים וזנים שונים ומשונים- מ"הישראלי המכוער" ועד מלח הארץ, מהמטרק הכי גדול לסטלן הכי קטן, מ"הבאנקר" שחי על 100 דולר לחודש ועד "השלמן" שאונס לעצמו מדי יום את העובר ושב.

והרי לכם הסוגים השונים בסדר אקראי:

״מוצ׳י- נאצי"- זה המטייל שבא במטרה לכבוש כל פסגה אפשרית ביבשת מיד בתום שירות הקבע. פעילויות: ישיבה בהוסטל- לא יהיה. סמים קלים- אין מצב. סקס עם נקבה- אין סיכוי!. סממנים מוכרים: משקפי ״רודי פרוג׳קט״ היושבים על קצה הראש. שעון ״ ג׳י שוק״ משופצר ומאובטח ליד. ארונות קצונה תוצרת ״צה״ל״ המסרבים להימחק מהכתף.

"מוצ'י-סטלן" או "הרקוב"- חיית סמים טיפוסית. רוב היום נרקב בהוסטל. לרוב ייראה רזה ומזוקן. בתחילת הטיול ילבש מכנסי טיולים ומכנסי טרקים, יבין שזה לא הוא ויעבור לשרוואל, כפכפים ובאנג צמוד. הוא יעשה בקושי רב יום אחד של טיפוס בטרק ״הטורסים״ המפורסם בצ׳ילה כדי להגיד שבטיול שלו הוא גם "טירק". ניתן לראות אותו "פורח" בקולומביה מרובת הצמחים, האבקות הלבנות והניסויים הכימיים. רוב ההברות והעיצורים שייצאו לו מהפה ייצרו שאלות מהשורש א.ר.ג.נ ונטיותיו כגון: להתארגן?, התארגנת?, מארגן?, איפה מתארגנים?.

״מוצ׳י-ריץ׳״- הילד העשיר של הגל. זה שמטייל על הכסף של ההורים תחת הבטחת שווא שיום יבוא והוא יחזיר להם את המזומנים. שני הצדדים מכירים ויודעים שזה לא יקרה. המוצ׳י-ריץ׳ יסתובב עם שעון נוצץ ומשקפי שמש עוד יותר, הוא יאכל במסעדות היקרות ביותר ויקנה שטויות בחנויות היקרות ביותר. לעולם לא תמצאו אותו מתמקח על המחיר עם נהג המונית השקרן ותמיד ינסו ויצליחו עליו. הוא יזכה לכינוי הפופולרי בקרב המטיילים- ״שלמן״ ואם הוא ממש מוחצן בקטע הזה יוענק לו השם- ״שלמן על מלא״. אך עם כל זאת, המוצ׳י- ריץ׳ יהיה כאחד המטיילים וידאג לישון בהוסטל צפוף עם שירותים משותפים, העיקר להגיד שהוא חוסך כמו מוצ׳ילר קלאסי.

"מוצ'י-סנוב"- הופה. זה סוג נחמד. זה מטייל ישראלי, יהודי, ציוני, הכל. אבל מה, כאן ביבשת הוא מכריז על פגרה מהישראליות שלו ונמנע מכל מגע עם המטיילים הישראלים. ניתן למצוא אותו בהוסטל של אירופאים בלבד, מדבר כל שפה בעולם חוץ מאשר עברית, ונוטה להרים את אפו המתוח כאשר הוא נתקל בחבורת מטיילים ישראלים מגובשת ומאושרת. הוא סנוב, לפעמים אף מגעיל. הוא תמיד יפתח את שיחת "דרום אמריקה הישראלית", ובה ישאל את הנמענים בשביל מה הוא בא ליבשת, לשמוע עברית כל היום?. ועם זאת, הוא יעשה את המסלול הישראלי הקלאסי אך מצידו לטייל חצי שנה לבד העיקר לא להסתובב עם אזרח ישראל. הוא יזלזל בישראלידה ובחיים לא ייקח חלק בה, ולעיתים יזכה לקריאות: "איזה טמבל", "איזה שק אשכים", ועוד מצד מטיילים אחים.

"מוצ׳י- ביצ׳ית"- מטיילת מסוג זה בדרך כלל תטייל כחלק מחבורה בנות הדומות לה. המוצ׳יביצ׳ית הקלאסית תהיה רוב הזמן ליד חוף משמע ברזיל או תיתקע בקוסקו הקוסמת ותהנה מגברים שונים במיטתה. היא תסיים לפחות קופסת סיגריות אחת ביום בלי להניד עפעף, תהיה שותפה מלאה לאורגיות הסמים המשתוללות ביבשת, ותדאג בכל בוקר לעשות גלח"צ לעקבים שלה שמא יתבלו. היא תזלזל בטרקים ובמי שעושה אותם ואולי, במקרה הטוב, היא תזיז את הטוסיק שלה שצבר מספר קילוגרמים עודפים בעקבות המסעדות או מעצם היותה מעדות המזרח ותבקר במאצ׳ו פיצ׳ו. אה כן, היא תמיד תהיה מזרחית.

"מוצ׳י- פוצ׳י"- זן זה של מטיילים בא בזוג ועל כן שמו המתחכם. הוא מתחלק לשני תתי-זנים והם: מוצ'י-פוצ'ים מהבית ומוצי'-פוצ'ים שהכירו בטיול. הסוג הראשון של המוצ'י-פוצ'ים ינסו להתערבב בחברת המטיילים ואולי גם יצליחו, אך עד מהרה יגלו שמספיק טוב להם אחד עם השנייה ואין להם צורך בחברים נוספים. הם יהיו עם עצמם, מנוכרים וצינים לסביבה, יימאסו על חברת המטיילים ובמיוחד אחד על השניה ועל הדרך יסבלו ממין גרוע. מתכון לפרידה- לא מומלץ, ומצד שני היא תסדר לך תמיד את המוצ'ילה ותענג אותך על בסיס קבוע.

הסוג השני מזן המוצ'י-פוצ'ים הוא ההיפך הגמור. מדובר בבני זוג שכל אחד מהם התחיל את הטיול שלו רווק, חופשי ומאושר, בדרך העקלקלה קצת התפרפר וכנראה הוציא כסף מיותר על ״פוסטינור״, אך באחת הפעמים נדלק על בן הזוג המזדמן, נוצר קליק, ומאז הם מטיילים ביחד. הם יהיו זוג בתוך חבר׳ה משמע זוג זורם, בלי יותר מדי מחויבות. כולם יגידו להם שהם כל-כך מתאימים ואיזה מזל שהם הכירו ובטוח שזה ימשיך לקשר ארוך טווח בארץ הקודש. הם מצידם כמובן יאמינו לזה בלב שלם ולא מאוהב ויהיו מבסוטים מהמציאות הנוחה לשניהם. הם יספקו אחד את השני, הוא יהיה מאושר שהיא על גלולות הקסם והיא תהיה מוקסמת מהביטחון שהוא מעניק לה.

"מוצ'י - ערס"- מטייל זה הגיע מאחת הפריפריות המדהימות המלכלכות את ארצנו על מנת לעשן סמים, ללכת לקזינו, להשתכר במסיבות ולאמת את סטיגמת הישראלי השורצת ברחבי תבל. הוא בא ליבשת לעבור תהליך השתכנזות או שמא למרוד במוצא האירופי ולהראות שגם הוא יכול. הוא יסתובב לרוב עם המוצ׳י- ביצ׳ית והם יזמזמו להם משה פרץ בגאון. אה כן, גם הוא, לעולם יהיה מזרחי.

"מוצ'י- סבא"- המטייל הזה ידאג תמיד לעדכן כמה זמן הוא מטייל, מתי הוא התחיל לטייל וכמה חודשים הוא מחוץ לארץ. כל מה שמעניין אותו זה תחרות אורך הטיול המתרחשת בסמוי בין המוצ'ילרים ההומלסים. טיילת מעל עשרה חודשים - אתה מוכרז כמוצ'י סבא. אין לו שקל על התחת והוא רק מחפש לעבוד באיזה הוסטל ישראלי או אפילו מקומי, מכיוון שאת שפת המקום הוא כבר דובר ברמה של מראדונה. מבחינתו הוא מטייל כל הזמן אבל האמת היא שהוא הרבה מעבר לשיא והוא סתם מעביר את הזמן שלו ביבשת.

"מוצ'י- צ'ונג"- אח שלי ברוכה הבאה לדרום אמריקה. המוצ'י צ'ונג נחת לפני דקה בערך ביבשת והוא בשוק כמו טירון ביומו הראשון בבקו"ם. הוא לא מבין מה קורה פה בכלל, מה זאת השפה הזאת ולמה היא כל כך דומה לעברית. אה זו עברית. כולם מדברים עברית כאן. כולם היו מוצ'י- צ'ונגים בתחילת הטיול שלהם לפרקי זמן שונים. המטייל הצעיר ישאל מיליון שאלות ויבקש תשובות מפורטות. הוא יהיה יותר לחוץ מגבר שנקרע לו הקונדום אחרי ביקור אצל פרוצה על חופי תאילנד ויהיה צמוד למוצ'ילה שלו כמו המטייל הסטלן לצ'ילום או המוצ'י-ריץ' לאייפון. הוא ירצה להספיק הכל מהכל, ולהגיד שהוא הולך לטייל לפחות חמש שנים. עד מהרה הוא יתאפס על עצמו, יכיר אנשים, ילמד ספרדית ויכנס לתוך סיווג מוצ'ילרים אחר.

ישראלי זה הכי, אח שלי...

לסיכומו של עניין חברים וחברות,  ההוויה הישראלית ביבשת הזאת היא מופלאה. כמובן שכל הדברים הכתובים כאן הם בהומור מוחלט המלווה בציניות דקיקה. המטיילים שנמצאים כאן, שבאו כל הדרך מארצנו זבת החלב והדבש, ובאו בגלל שאחד מאחיהם היה כאן או פשוט כי הטיול הזה נהפך לדבר שבנורמה, כזה שלא ניתן לדלג עליו, ממש כמו צבא ואקדמיה, הם אנשים טובים חכמים ונפלאים. פגשתי ואפגוש עוד עשרות כאלה. הם שונים ומשונים, לטוב ולרע, אך בין כולם קיימות הקרבה והאחווה שלא ניתן למצוא באף אומה אחרת. כל מוצ'י-משהו שיגיע לטייל כאן ימצא את עצמו חוזר הרבה יותר ישראלי מאשר יצא.

המטייל הישראלי היא החיה הכי אגרסיבית והכי עדינה שקיימת כאן. היא הכי ייחודית ועם זאת הכי נפוצה. היא הכי הכי.

INSBIG

 

Utopia & Relaxation

Fun & Extreeme

Treks & Adventures

Parties & Nightlife