• Show Image
  • Show Image
  • Show Image
  • 04bright
  • Show Image

01bright 01bright 01bright

01bright

שאלות ותשובות - מוצילה או מזוודה, חיסונים, לטוס ולהסתדר לבד, כביסה, משטרה

יש לכם שאלות ? שלחו אלינו בפורום או במייל ונוסיף לריכוז הנושאים

נושאי המדריך
- ציוד, חיסונים והכנות לטיול
-  לפני הטיסה ובטיסה
- נחיתה
- הוסטל והתנהלות במהלך היום
- מעורבות עם משטרה
 
ציוד, מוצילה או מזוודה, חיסונים והכנות לטיול
שאלת השאלות - מוצ'ילה או מזוודה ?
אם יש שאלה שחוזרת על עצמה אין ספור היא השאלה הזאת - התשובה אינה יכולה להיות חד משמעית למרות שיש נטייה ברורה לטובת מזוודה בכל הפרמטרים אבל רוב הישראלים בסוף נשברים ולוקחים מוצ'ילה שהחסרונות שלה עולים כמה מונים על מזוודה ונסביר - מזוודה מסודרת יותר, בטוחה יותר בשמירה על החפצים (לא ניתן לפתוח אותה במיוחד אם מדובר במזודה קשיחה ללא רוכסן), יש בה יותר מקום, יש לה גלגלים והיא נוחה יותר, היא מפחיתה ב 99% את הסיכוי לאבד אותה בטיסות (מוצ'ילות עוברות תהליך שונה בגלל שעל המסוע היא עלולה להיתקע ובגלל זה עוברת תהליך ידני המושפע מטעיות אנוש - מה שמביא לאובדן זמני של 4-5 ימים בסיכוי גבוהה לעומת הסיכון האפסי במזוודה) - ומה עושים בטרקים ? לוקחים מוצ'ילה של 25-30 ליטר שהיא התיק המשני ובו הדברים החשובים ביותר שלכם והוא עולה אתכם למטוס, לאוטובוס ובא אתכם לטרקים (ניתן להשכיר מוצ'ילה גדולה בכל מקום בו יש טרקים). המוצ'ילה הגדולה והמזוודה נשארים בהוסטל - ברוב המקרים. הייתרונות של המוצ'ילה שנוח יותר להסתובב אתה על הגב בחיפושים (לא נפוץ) של הוסטלים, קל לעלות לקומות גבוהות בהוסטלים (תמיד יש עזרה מצוות ההוסטל).
 
פרמטר נוסף שיש לקחת בחשבון - האם יש לכם מזוודה טובה ואין לכם מוצ'ילה ? לכו על המזוודה ותחסכו 800-400 שקל. אם יש לכם מוצ'ילה ואין מזוודה ? חבל לקנות במיוחד.
 
טבלת ההשוואה נוטה באופן גורף למזוודה כי הייתרונות שלה עולים על מוצ'ילה אבל למוצי'לה יש חלק חשוב בחוויה ולא סתם קוראים לאתר שלנו מוצ'ילר ולכם מוצ'ילרים כי זה בה מהמילה מוצ'ילה ולכן לפעמים צריך ללכת עם הלב ולא עם מה שנוח יותר. מה הרוב חושב ? תראו גם את הסקר מהקבוצות שלנו
 
 
MuchBack 
 
MUCHILA
 
 
עדיין לא הצלחתם להחליט אם מוצ'ילה או מזוודה ? יש חברות שמציעות מוצ'ילה שנפתחת כמו מזוודה. למעשה נהנים משילוב של שתיהם ביחד. מוצילות אלה מגיעות עד 100 ליטר ועולות כמו מוצילה רגילה.
 
האם צריך לעשות את כל החיסונים המומלצים ?
לא. רשימת החיסונים הקיימת מתייחסת למטייל בעולם וחלק מהם אינם רלוונטים עבור דרום אמריקה. יש לפנות לאחת ממרפאות המטיילים ושם רק לאחר ייעוץ עם רופא תדעו איזה חיסונים צריך לעשות. הייעוץ הינו חובה למרות שהוא זהה לכל המטיילים ביבשת. ניתן להגיע למרפאות המטיילים ללא תור אבל זה אומר לחכות מספר שעות. החיסונים שצריך לעשות הם : צהבת א, צהבת ב, טיפוס הבטן, קדחת צהובה וכלבת. דלקת קרום המוח עושים אם עברו 5 שנים מהגיוס וטיפוס הבטן אם עברו 10 שנים מהגיוס. רצוי לעשות אותם בארץ ולא להשאיר אותם לחו"ל שם זה יעלה הרבה כסף. קדחת צהובה נחוצה לכניסה למספר מדינות - חובה לעשות אותו !
 
ללמוד ספרדית ?
לא חובה אבל ספרדית בסיסית היא כלי חשוב מאוד בהתמודדות בחיי היום יום ולכן המלצתנו היא ללמוד - אפשר בקורס, אפשר באמצעות אפליקציות כמו דואלינגו או באמצעות המדריך ללימוד ספרדית שיש באתר שלנו תחת מדריכים כללים.
 
כרטיסי אשראי - כמה, איזה ועם צ'יפ או בלי צ'יפ ?
חשוב מאוד להביא 2 כרטיסי אשראי כאשר השני הוא לגיבוי. הכרטיס הראשי שיהיה ויזה, הכרטיס השני יכול להיות ויזה או מאסטרקאד. הכרטיס השני יכול להיות של הדואר (עמלות הפקדה ולכן עדיף רק כגיבוי). צ'יפ הוא מנגון הגנה מאוד מקובל בעולם שמצריך ממכם קוד בכל גיהוץ - בגלל שצריך קוד אין צורך בהצגת דרכון וזה יתרון ענק.

לפני הטיסה
האם יש חשיבות ממי קונים את כרטיס הטיסה ?  
לא. הרכישה היא ישירות מחברת התעופה ולכן האחריות היא של חברת התעופה ולכן לכו עם מי שנוח לכם ומי שזמין לכם או לחלופין מספק לכם מחיר הכי טוב אם כי לא אמור להיות הבדל בין הסוכנים ובטיסות עצמן.
 
אני לבד במטוס, מפחיד אותי לטוס לבד - מה המלצתכם ?
נכון, לטוס לבד זה מפחיד, הפחד מהלא נודע אבל תחשבו על זה לרגע....אתם לא באמת לבד, אתם במטוס עם עוד ישראלים, נוחתים בשדה זר ומחכה לכם מונית מההוסטל שבו תשהו, ברגע שתגיעו להוסטל אתם תיהיו עם עוד מספיק מטיילים שגם הם לבד ומחפשים פרטנרים לטיול - אז השאלה היא באמת כמה שעות יעברו עד שתמצאו פרטנר לטיול.
 
האם יש צורך להדפיס את כרטיס הטיסה למטוס ובטיסות פנימיות ?
לא ! מספיק לבוא עם הדרכון. כל הרעיון של כרטיס אלקטרוני הוא להיות בלי ניירת ולכן מספיק הדרכון ומספר הכרטיס האלקטרוני. חלק מהחברות שולחות ברקוד דיגיטלי למייל ותוכלו עם הסלולרי להציג את הברקוד והוא משמש ככרטיס דיגיטלי.
איזה מטבע חוץ לקחת לטיול ? כמה כסף להביא ?
אין טעם לרכוש בארץ מטבע זה של מדינות היעד (אם כי ניתן למצוא בפורומים לא מעט מטיילים שתקועים עם מטבעות מהיבשת ואפשר לרכוש בשער טוב מאוד) אבל מטבעות של דרום אמריקה קונים שם. בואו עם דולרים או עם יורו. הביאו כ 500$-1000$ ואין צורך ליותר מזה. אם אתם טסים לארגנטינה (נכון לסוף 2014 / תחילת 2015) כדאי מאוד להביא לפחות 1500$ בגלל הגבלות חמורות על שער החליפין מה שמאפשר לכם לקבל כמעט פי 2 מהשווי האמיתי וכך לחסוך כמעט 1000$ בטיול.
 
נחיתה
האם לפרוט כסף בשדה התעופה ?
שדה התעופה גובה עמלה מאוד גבוהה על המרת כספים, אבל המרה של 20$ עבור המונית הוא סכום קטן ושם העמלה זניחה במיוחד ולכן רצוי לפרוט א הסכום הנ"ל.
איך אני יודע לאיזה הוסטל ללכת ? איך להגיע להוסטל ?
כדאי לסגור מקום מראש או לפחות לדעת ולהכין 2-3 מקומות מראש (יש לכם בכל עיר באתר זה רשימה של הוסטלים מומלצים). תנסו להזמין מונית מההוסטל שלכם ובמידה וההוסטל לא מספק שירותים כאלו יש לקחת מונית מהשדה אל ההוסטל ולוותר על האופציה שלא נעימה של אוטובוס. טריק חביב שיכול לעזור להשיג מונית בזול - בכל שדה יש מסלול של נוסעים שמגיעים ונוסעים שיוצאים מהשדה. המוניות שמחכות לנוסעים שיוצאים משלמות מס, בד"כ חברות מסודרות והכל מוסדר גם במחיר שהוא מופקע אבל יש מי שישלם את זה. הדרך לעקוף את זה היא להמתין במסלול של המוניות שמורידות נוסעים - הן צריכות להמשיך מיד אל מחוץ לשדה וזאת ההזדמנות שלכם. הנהג בכל מקרה חוזר אל העיר, בכל מקרה לא משלם מס או עמלה לחברה והנה לכם מונית ב 30% עד 50% הנחה.
 
הוסטל והתנהלות במהלך היום
איך לבחור חדר ? לישון בדורם עם עוד מטיילים ?
זה חלק מהטיול שלכם, תאלצו להתמודד עם לינה בחדרי דורם (משותפים) ברוב הזמן אם תרצו לשמור על תקציב נמוך מה גם שזו הדרך הנפלאאה ביותר להכיר חברים חדשים לטיול וחברים לחיים בכלל.
איפה עושים כביסה ואיך זה עובד ?
זה החלק הפשוט ביותר בטיול. כמעט בכל הוסטל יש מכבסה או ברחובות הסמוכים יש מכבסות מקצועיות. משלמים לפי קילו ולפי הזמן שרוצים שזה יקח 1-2 ימים או אפילו אפשר בתוספת תשלום לאותו היום. מקבלים את זה מסודר ועם ריח טוב. את הכביסה שלכם תאגרו בשק כביסה או בשקיות סגורות בתוך המוצ'ילה. אם משהו ממש מסריח אז שימו את זה מחוץ למוצ'ילה.
 
איזה סוג מטבע למשוך - המטבע המקומי או דולרים ?
ברוב הכספומטים אי אפשר למשוך מטבע דולרי או שהמטבע הדולרי מוגבל ל 150$ בו בעת שהמטבע המקומי הוא בין 200$-400$ בערך מקומי. מכיוון שהעמלה במשיכה היא קבועה (אלא אם כן יש לכם חשבון דולרי שהוא לא משתלם בשום מקרה) רצוי למשוך רק במטבע מקומי כי בכל מקרה אתם חייבים לפרוט את הדולרים למטבע מקומי.
 
מעורבות עם משטרה
גנבו לי את הציוד / שדדו אותי - מה לעשות ?
זה אולי נשמע מפחיד אבל זה די פשוט. ניגשים לתחנת המשטרה ומגישים תלונה לצורכי הפרוטוקול בלבד. תגיעו עם רשימת ציוד מסודרת והגישו את התלונה - דאגו שהמקרה יהיה עד 24 שעות אחרת זה יאבד את הרלוונטיות שלו. את הטפסים המקוריים יש להגיש לחברות הביטוח.
 
רבתי עם מישהו (במכבסה, בחנות או סתם רוכל) והזמינו לי משטרה - מה לעשות ?
זה מקרה קיצון אבל קורה כי המטייל הישראלי מרגיש חזק ועליון ולכן מקרה לעצמו. אם יזמינו לכם משטרה המצב תמיד יהיה לטובת המוכר או הצד מקומי בגלל הקרבה, השפה ובכלל כי ככה זה עובד ושום דבר שתגידו לא ישנה את זה. אז מה עושים ? דעו כי לשוטר רגיל במדינה אין שום סמכות עליכם ואסור לו לעצור אתכם אולם הוא יכול לעכב אתכם עד שתגיע משטרת התיירות - תמיד דרשו שוטר ממשטרת התיירות שהוא גמיש יותר, מחפש לפתור בעיות ובאופן נדיר מבין אנגלית.

01bright

01bright

Utopia & Relaxation

Fun & Extreeme

Treks & Adventures

Parties & Nightlife