הבית הישראלי שלך בלימה, פרו
  • Show Image
  • Show Image
  • Show Image
  • Show Image
  • Show Image
01bright
הדפסה
PDF

המדריך השלם למלריה בדרום אמריקה - איזורים נגועים, כדורים, התמודדות - חדש!

השתחררתם מהצבא ואתם מחפשים יבשת עם טרקים עוצרי נשימה? סיימתם בהצטיינות לימודי משפטים או כלכלה ואתם רוצים לצאת למסע עולמי? מה דעתכם על דרום אמריקה?

תכנון נסיעה לדרום אמריקה, מצריך התארגנות רבה. פרט לתכנון המסלול, רכישת ציוד וביטוח נסיעות לחו"ל יש להיערך גם להתגוננות מפני מחלת המלריה, הנפוצה באזורים מסוימים של היבשת הדרומית. מלריה הינה מחלה המועברת בעקיצת יתוש, ונחשבת לאחת המחלות הזיהומיות הנפוצות והקטלניות בעולם. במדריך שלפניכם תמצאו פרטים אודות המחלה, אזורי הסיכון, דרכי התגוננות ומניעה.

רצוי לקחת כדורים באיזורי המלריה בלבד - איזורים אלו הם בעיקר בשטח האמזונס ולכן אין צורך לרכוש כדורים אם אתם יודעים שלא תגיעו לאיזור זה. אין בהמלצה זו לסתור המלצת רופא והנכם חייבים להתייעץ עם הרופא והמלצתו קובעת.  טיפ : מטיילים רבים נתקעים עם הכדורים בטיול ותוכלו לרכוש בפורומים או ביבשת כדורים אלו בחצי המחיר                      

מהי מחלת המלריה?

מלריה הינה מחלה זיהומית המועברת על יד עקיצת יתוש מסוג אנופלס. המחלה נגרמת על ידי טפיל, שעובר בעזרת רוקה של נקבת היתוש בזמן עקיצה מדמו של אדם נגוע אחד לדמו של אדם נגוע אחר. טפיל המלריה חודר לדם של האדם שנעקץ, מתרבה בכבד, ובהמשך משחרר עוד ועוד טפילים למחזור הדם. למחלה ישנה תקופת דגירה, ועל כן עלולה להתפרץ החל מכשבוע לאחר העקיצה ועד מספר חודשים לאחר עזיבת האיזור הנגוע. בין תסמיני המחלה ניתן למנות עליה של חום הגוף, מלווה בצמרמורות, חולשה, כאבי ראש ושרירים, בחילות והקאות. תסמינים נוספים למחלה הם טשטוש ובלבול, אנמיה וצהבת. חולים שהמחלה התגלתה בדמם וסובלים מן התסמינים מאושפזים ומטופלים בדרך כלל בתרופות או באינפוזיה.

מהי הסכנה?

מלריה הינה מחלה שסיכונה מוחשי וממשי. מדי שנה נדבקים במחלה למעלה מ-300 מיליונים של בני אדם, ומתים ממנה למעלה ממיליון איש בשנה. היא מהווה סיכון משמעותי למטיילים באזורים טרופיים חמים ולחים, המהווים איזור מחיה ובית גידול ליתושי האנפולס. על אף שהמחלה וסכנתה מוכרות לחוקרים עשרות שנים, טרם פותח חיסון יעיל למלריה, וטפילי המחלה אף פיתחו עמידות למרבית התרופות הקיימות למניעה, וכן למרבית החומרים שנועדו להרחיק או לקטול יתושים.

אזורי מלריה בדרום אמריקה

מדינות שאין בהן חשש מלריה בדרום אמריקה הן ונצואלה, צ'ילה, ארגנטינה, אורוגואי ופרגואי. גם באזורים גבוהים ויבשים כדוגמת מרבית שטחה של בוליביה או אזור קוסקו שבפרו, אין חשש מלריה. חשש מלריה קיים בכל המדינות שבשטחן זורמים יובלי האמזונס, והעיקרית שבהן היא ברזיל באזורי הג'ונגלים. ניתן לראות את האיזורים המסומנים באדום כהה כאיזור סיכון גבוהה בהם חובה לקחת כדורי מלריה, ורוד כהה כסיכון בינוני בהם מומלץ לקחת כדורים אם כי מרבית המטיילים נמענים, וורוד בהיר שהם איזור סיכון נמוך בהם בד"כ לא לוקחים כדורים. לחצו על המפות להגדלה.

כיצד להתגונן מפני מלריה?

אמצעי המניעה היעיל ביותר מפני מלריה הינו התגוננות מפני עקיצות יתושים. יתושי האנופלס המעבירים את המחלה פעילים בשעות בעיקר בשעות בין הערביים והערב המוקדמות. בעת שהיה בשעות אלו באזורים המועדים יש להקפיד על לבוש ארוך ומגן על הזרועות והרגלים, להימרח בחומרים מרחיקי יתושים וחרקים, ובמקרים של שהות ממושכת בשטח מומלץ להקפיד על לינה בכילה סגורה היטב. בעת שהות במקומות יישוב מומלץ להניח במקום ההתאכסנות טבליות או חומרים דוחי יתושים.

תרופות למניעת מלריה

למלריה אין חיסון, אך קיימות מספר תרופות המסייעות במניעה. תרופות אלו מצריכות מרשם רופא, ובחירתן צריכה להיעשות בהתאם לאיזור הטיול וכן בהתאמה למשתמש על פי ההיסטוריה הרפואית שלו. התרופות המוכרות הן לריאם או מפלוקין (ובלעז Lariam או Mefloquine), מלרון או מאלארון (ובלעז Malarone או Atovaquone / Proguanil) וכן דוקסילין (Doxylin או Doxycyline Hydrochloride). את נטילת תרופות המניעה יש להתחיל בין שבועיים למספר ימים לפני הכניסה לאזור נגוע, ולהפסיק את הנטילה כחודש לאחר היציאה מן האזור (ובכפוף להתוויות התרופה ולמרשם הרופא). מבין השלוש, מאלארון ידועה כתרופה עם פחות תופעות לוואי מן האחרות.

לפני נסיעתכם לדרום אמריקה חשוב לברר ולבדוק האם יעד נסיעתכם ידוע כאזור נגוע או כזה שיש בו חשש הידבקות, ולהיערך בהתאם תוך הצטיידות במידע, אביזרי מניעה ותרופות מונעות. נסיעה טובה, בטוחה ובריאה! 


Utopia & Relaxation

Fun & Extreeme

Treks & Adventures

Parties & Nightlife