01bright

01bright 01bright

01bright

מזומן, כרטיסי אשראי ועמלות, אשראי של הדואר, האם כדאי חשבון דולרי ?

מסקנות מסכמות למי שמתעצל לקרוא

קחו 500$ במזומן, הזהרו מחלפנים לא מומלצים והמירו סכום קטן כל פעם על מנת שלא יחליפו לכם את השטרות במזוייפים. המצב בארגנטינה חזר לקדמותו והמשבר שהצריך להביא סכומי כסף גדולים, נגמר. עדיין יש הפרשי עמלות לטובת השוק השחור ומדובר בעד 5% הפרש ולכן שווה להביא עד 1000$ כדי להנחות מההפרשים ולא לקחת סיכון שיגנבו לכם

קחו 2 כרטיס אשראי של ויזה או מאסטר קארד (אל תבלבו עם חברות האשראי ויזה כאל, לאומי קארד וישראכט שלכולן יש ויזה ומאסטרקארד) - , כרטיס של הדואר רק ככרטיס שני ועדיף כרטיס שני מהבנק - דאגו שיהיה לכרטיסים צ'יפ, לא חובה אבל רצוי שיהיה מטעמי נוחות השימוש

חשבון דולרי - לא משתלם וזאת כי עליכם להמיר את הכסף משקל לדולר בבנק או לרכוש דולרים (רכישה בבנק כוללת הפרשי שערים שהם מגיעים לכמעט 1.5% עמלה) או לרכוש בציינג' (עמלה) ואז להפקיד (שוב יש עמלת הפקדה של 1%). צ'ילה, ארגנטינה וברזיל לדוגמא לא מאפשרות משיכת דולרים ולכן תשלמו עמלה רגילה כאילו יש לכם חשבון שקלי. אם כן יש דולרים בשאר המדינות אז המשיכה מוגבלת ל 150$-200$ ויש עמלה קבועה של כמעט 2% על המשיכה (16-19 ש"ח עמלה קבועה). ואז שוב יש להמיר את הכסף ברחוב (שוב עמלה). הפתרון הוא חשבון שקלי, לגהץ בכל הזדמנות או למשוך כשצריך.

אין צורך למשוך סכום גדול מפקיד בבנק או לחפש בנק שמאפשר זאת. אין הבדל בין משיכה של 500$ לעומת 5 משיכות של 100$ מבחינת העמלות ולכן תמשכו רק מה שאתם צריכים

טיפ חשוב למשיכת הכסף - בעת המשיכה, הסתירו בצורה מוחלטת את הקשת הקוד. ניתן לעשות זאת באמצעות הנחת חולצה על כף היד כך שאפילו אתם לא רואים מה אתם מקישים. זה יבטיח לכם הגנה נוספת פני משיכות לא רצויות

טיפ חשוב - הוסיפו את ההורים כמיופי כוח לחשבון הבנק ולכרטיסי האשראי

 כסף / חשבון דולרי / איזה מטבע למשוך ?

אחת השאלות שעולות אצל מטייל "טרי" היא עם כמה כסף לטוס במזומן. הרי חוסר הידיעה וההיכרות עם היבשת מעלה את מפלס החרדה והחשש משוד מייד עם תחילת הטיול. אז אם תיצמדו לכללי הבטיחות והכללים לגבי כסף, אתם מעלים את הסיכויים לסיים את הטיול בצורה חלקה. לכן המלצנו היא להשאיר את הכסף בשקלים, למשוך מטבע מקומי (או דולרי רק אם יש סיבה לכך) ולא לפתוח חשבון דולרי.

money

מזומן - כמה להביא ?

מומלץ להתחיל את הטיול עם 600$-400$ במזומן, מה שאמור להספיק לחודש ראשון ואולי אף יותר. מומלץ לקחת מספר שטרות גדולים (50 – 100) ועוד כ 200$ מתוך הסכום שיהיה מפוצל לסכומים קטנים יותר, של 20, 10, 5, 1 ואלו ישמשו אתכם במעברים בין המדינות ובשדות התעופה, מקומות בהם אין לכם עדיין את המטבע המקומי. הכסף הקטן ליציאה משדה התעופה ותשלום למונית, הכסף הגדול לפריטה בכל המקומות הרשמיים.

כרטיס אשראי או המחאות נוסעים/טרוול צ'קס ?

התשובה פשוטה, קחו רק כרטיס אשראי וותרו על להמחאות נוסעים. במהלך הטיול תבקרו בהרבה מדינות, ערים ואזורים. בחלקם לא תוכלו לפרוט בכלל טרוול צ'קס או שהעמלות גבוהות במיוחד (יכול להגיע ל 6%-8%) מעטים האזורים שאין בהם בכלל כספומט. העמלות באופן יחסי זהות וזה במידה ותמשכו 100$ מהכספומט לעומת עמלות פריטה של טרוולים עבור על 100$ אבל במידה ותצליחו למשוך סכום גבוה יותר של 200$-400$, אז כבר הכרטיס אשראי מנצח. 

amex_64    mastercard_64    visa_64  

איזה כרטיס אשראי להביא ?

רצוי להביא 2 כרטיסי אשראי כאשר אחד מהם הוא ויזה והשני הוא מאסטרקארד. הכרטיס השני יכול להיות הכרטיס הנטען של הדואר. רטיסי אשראי רלוונטים הם ויזה ומאסטרקארד כאשר דיינרס ואמריקן אקספרס מיותרים ולא טובים. כרטיס אשראי הוא לא חברת אשראי ואל תבלבלו בין לאומי קארד, ויזה כ.א.ל. וישראכרט שהן חברות אשראי ובין ויזה ומאסטרקארד שהם כרטיסי אשראי.

כרטיס אשראי של הדואר ?

ויזה של דואר ישראל גובה עמלה של 2.5% לעסקה, בנוסף 4$ למשיכה ועמלה של 0.8% על הפקדת כסף לכרטיס מה שהופך אותו להכי פחות חסכוני בגלל עמלת ההפקדה. למעשה בשימוש חכם של הפקדת דולרים ומשיכה/גיהוץ של דולרים בלבד תמנעו מהעמלה של 2.5%, לכן אם תגהצו בכל הזדמנות (דולרים) ותמשכו סכומים גבוהים ככל האפשר, הכרטיס יהיה משתלם הרבה יותר אבל עדיין רכישה של דולרים עולה 2%, הפקדה של דולרים עולה 0.8% מה שלמעשה בסך העמלות גבוה יותר מכל כרטיס אחר עוד טרם התחלתם להשתמש בו. וותרו על הכרטיס של הדואר אם אתם רוצים לחסוך כסף.

שיוך הכרטיס לדולר או ליורו ?

כרטיסי האשראי של ישראכרט ושל ויזה כאל משוייכים לדולר. מאסטרקארד של לאומי קארד משויך ליורו אולם זה בא לידי ביטוי אם מושכים או מגהצים דולרים ולכן במקרה הזה העדיפו שימוש בויזה של לאומי. אם אין לכם חשבון דולר זה לא משנה בכלל למה משויך הכרטיס שלכם.

חשבון דולרי ? עמלות ?

חשבון דולרי לא משתלם ! למה ? על מנת שיהיה לכם חשבון דולרי אתם צריכים לרכוש דולרים מה שאומר שתשלמו כ 2%-3% עמלת המרה אצל ציינג מקומי ואף יותר אם תמירו בבנק. עליכם להפקיד את הכסף בבנק וזה עולה 1% עמלה לעיבוד והפקדת הדולרים. למעשה גם אם תחסכו בעמלות על ההפקדה הממוצע שיעלה לכם הוא כ 2.5% רכישה והפקדה. זו בדיוק העמלה שתשלמו אם יש לכם חשבון שקלי ולכן אתם סתם מתאמצים.

כרטיס אשראי עם צ'יפ או בלי צ'יפ ?

כרטיס בלי צ'יפ ניתן להעתיק בלי בעיה ובעת גיהוץ צריך להציג דרכון בעת החיוב על מנת שיזהו אתכם. כרטיס עם צ'יפ מוגן בהצפנה מתקדמת, כאשר משלמים איתו יש צורך בהקשת קוד ואין צורף בהצגת דרכון שזה יתרון ענק (לא צריך ללכת עם הדרכון לכל מקום). ניתן להוציא את הכרטיס בכל חברות האשראי. כתבה מורחבת באתר גלובס לחצו כאן.

אם תצאו למועדון עם כסף מזומן בכל פעם שתשלמו על שתיה תקבלו עודף מטבעות כאשר מנגד תוכלו לגהץ ככל שתרצו וזאת מבלי להסתובב עם כסף שיכול להגנב, ליפול ובכלל מכביד על הכיס.

עמלות משיכה מהכספומטים מול חיוב/גיהוץ בכרטיס האשראי ?

Cards

הטבלה מחושבת לפי 1$ = 3.8 ש"ח ולכן בחישוב שלכם יש לבדוק מה השער היציג באותו יום

לאומי קארד : עמלה של 3% על משיכה או גיהוץ בכל מטבע כולל דולרים אם החשבון שלכם שקלי. עמלה של 0% על גיהוץ ומשיכה של דולרים אם החשבון שלכם דולרי. (חסכון של 3% שאותו תשלמו ברכישה והפקדה של הדולרים. אין עמלת משיכה קבועה לבעלי חשבון דולרי. רוב המטיילים מושכים כסף וממעטים לגהץ מה שהופך את כרטיסי האשראי של לאומי קארד לטובים ביותר גם לבעלי חשבון שקלי וגם לבעלי חשבון דולרי.

כאל : עמלה של 2.5% על גיהוץ, 3.85% על משיכה לכל מטבע כולל דולרים אם החשבון שלכם שקלי. עמלה של 16 ש"ח קבועה במשיכה של דולרים אם החשבון שלכם דולרי.(חסכון של 2.5% שאותו אתם משלמים על רכישה והפקדה של דולרים, לא כולל את העמלה של 16 ש"ח הקבועה, אם התכוונתם למשוך אזי 3.85% שאתם חוסכים פחות ה 16 ש"ח למשיכה מחזירים אתכם לנקודה שבה לא שווה חשבון דולרי). 

ישראכרט : עמלה של 2.3% על גיהוץ, 3.9% על משיכה לכל מטבע כולל דולרים אם החשבון שלכם שקלי. עמלה של 19 ש"ח קבועה במשיכה של דולרים אם החשבון שלכם דולרי.(חסכון של 2.5% שאותו אתם משלמים על רכישה והפקדה של דולרים, לא כולל את העמלה של 19 ש"ח הקבועה, אם התכוונתם למשוך אזי 3.9% שאתם חוסכים פחות ה 19 ש"ח למשיכה מחזירים אתכם לנקודה שבה לא שווה חשבון דולרי). למי שמגהץ בעיקר, זה הכרטיס הכי משתלם אם כי קשה מאוד לגהץ כל הזמן.

דואר ישראל : עמלה של 2.5% על גיהוץ, 2.5% על משיכה לכל מטבע לא כולל דולרים, גיהוץ ומשיכה של דולרים העמלה היא 0%. עמלה של 3$ ש"ח קבועה במשיכה של דולרים או 4$ קבועה עם במשיכה של מטב זר שהוא לא דולרי - שימו לב שאם משכתם מטבע מקומי תשלמו 2.5% + 4$ שזו העמלה היקרה ביותר. על פניו כרטיס האשראי של הדואר נראה המשתלם ביותר שלו 0% עמלת גיהוץ ורק 3$ עמלת משיכה אבל את העמלות אתם משלמים בהמרה בישראל ובהפקדה של הכסף.

רוב הכספומטים לא מאפשרים למשוך יותר מ 200$ או כסף מקומי שווה ל 200$ - מה עושים ?

ניתן להיכנס לסניף הבנק המקומי (עם דרכון) לבקש למשוך כסף אצל הפקיד עצמו - אפשר ברוב הבנקים עד הגבול המקסימלי שמאפשר הכרטיס - עמלה כמו בכספומט - אין צורך למשוך יותר מ 200$ כי העמלה על משיכה של 200$ שלוש פעמים זהה לעמלה של משיכת 600$ בפעם אחת

האם לשלב בין לאומי קארד למשיכות ולישראכרט לגיהוץ  (השילוב הכי חסכוני) ?

קחו בחשבון שעל הנייר מדובר בפתרון הכי טוב, בלאומי הכי זול למשוך ובישראכרט הכי זול לגהץ אבל אם תקחו 2 כרטיסים של לאמי קארד תשלמו דמי מנוי חודשיים רק על הכרטיס הראשון לעומת תשלום 2 דמי מנוי חודשיים (14-20 שקל תלוי בבנק שלכם) עבור כל חברת אשראי - פעם ללאומי ופעם לישראכרט מה שהופך את הקומבינה לפחות כדאי.


01bright 01bright

Utopia & Relaxation

Fun & Extreeme

Treks & Adventures

Parties & Nightlife