• Show Image
  • Show Image
  • Show Image
  • 04bright
  • Show Image

01bright 01bright

01bright

תכנון תקציב ממוצע לטיול בדרום ומרכז אמריקה

מהות העדכונים : העדכונים מתבססים על מידע שנאסף ממטיילים ביבשת בזמן אמת.

dollar   euro   pound

הרבה מטיילים מתקשים להעריך את סכום הכסף אותו הם צריכים לטיול ומתבססים על שמועות, הערכות או מידע של מטיילים אחרים. זה בהחלט נכון להתבסס על מידע זה אבל כל טיול שונה בין מטייל למטייל וזה נובע בעיקר מהשונות בין זמני היתקעות, דרכי המעבר בין היעדים, סגנון הלינה הרצוי ועוד. רצוי מאוד להתבסס על המדריכים המנוסים כגון מדריך זה אולם תמיד תשאירו בצד סכום נוסף לבלתי צפוי: טיסות בלתי צפויות, טרק שלכד את עיניכם, חברה מקומית או סתם אהבה ביבשת והרצון להישאר עוד זמן.

תקציב הטיול הוא אחד המרכיבים החשובים ביותר שעליו קם ונופל הטיול. רוב המטיילים לא מייחסים חשיבות יותר לנושא ולא חוסכים מספיק בשנה שלפני הטיול. קנית ג'ינס או חולצה בארץ? הלך לך שבוע בטיול. יצאת למועדון בארץ? שתה משקה אחד, כל משקה נוסף והלך לך עוד יום בטיול. צריך לזכור את זה טוב לפני שזורקים את הכסף כי בטיול, זה כבר מאוחר מדי.

אם זהו הטיול הראשון והגדול שלכם, ההמלצה היא להכין 1800-1700 דולר בממוצע לחודש וזה נחשב לסכום כסף סביר, עם סכום כזה אתם ישנים באכסניות פשוטות, אוכלים אוכל בסיסי ומתפנקים מדי פעם, יוצאים לבלות במקומות הבילוי ממוצעים ושותים פה ושם אלכוהול, עושים טרקים (שימו לב שזה סכום ממוצע וישנן מדינות בהן הסכום הנ"ל גבוהה ומפנק ובחלק ממש לא מספיק). 1800-2000 דולר בחודש ייתן לכם אוויר לנשימה, זהו סכום טוב לתקצוב הטיול ויספק לכם הכל מהכל, גם בילויים, גם תנאי לינה טובים וחופש לעשות ככל העולה רוחכם וגם טיסות פנימיות ובינלאומיות. אולטימטיבי זה 2200-2300 דולר בחודש שזה כולל לינה בהוסטלים איכותיים יותר, מיקום מרכזי ליד כל מקומות הבילוי, שתייה חריפה כמה שבא לכם, כניסה לכל מקומות הבילוי במדינה כולל היוקרתיים, גם יותר טיסות ופחות אוטובוסים, קניות ובכל התפקנות. חשוב לקחת בחשבון שמעבר יבשתי בין מדינות הוא ארוך ומתיש ומעבר בטיסה עולה בקלות 500$ וזה אינו נחשב בתקציב המומלץ.

כדאי לקרוא את המדריך בנושא הציוד וכן לגבי כרטיסי טיסה וזאת על מנת לחסוך כסף ולהתכונן בהתאם לטיול הגדול. השתדלו לרכוש מעט ככל האפשר וזה נכון גם לבי הציוד, הלבוש, התרופות וכל הפריטים האחרים שאותם אפשר להשיג ביבשת בחצי מחיר או פחות. כרטיסי טיסה רצוי להזמין מראש על מנת לחסוך עליית מחירים פתאומית (וזה קורה).

* הערה חשובה לטבלה שלמטה : הממוצעים במינימום/חסכן מתבססים על מידע ממוצע של מטייל שחוסך כסך (במקרה של ממוצע בעמודה השמאלית מדובר במטייל שחוסך אבל עדיין יצא לבלות ומשתדל לשדרג את הטיול). ברוב המקרים מדובר במטייל שמבשל, קונה אוכל בסופר, לוקח אוטובוסים זולים (ולא עם מיטה), מוותר על אטרקציות כגון ראפטינג בקוסקו, מגיע עם שק"ש - ובקיצור מצטמצם. 

* אם הנכם מטייל ממוצע אבל שלא מבשל וחוסך על בסיס יומי ומוותר על אטרקציות : הממוצעים משתנים ומגיעים לארגנטינה, צ'ילה, קולומביה, ברזיל ממוצע של 1800$ לחודש, פרו כ 1600$ לחודש, בוליביה כ 1200$ לחודש, אקוודור כ 1600$ לחודש.  בליין יוסיף כ 200$-300$ לתקציבים הנ"ל. הכנות לפני טיול על סך 2500$ מורכב מ : כ 1300$ טיסה, 200$ ביטוח, 200$ חיסונים, וציוד בסך ההפרש (מוצילה, שק"ש, נעליים, וכו).

 
טיול ממוצע אורך 5-6 חודשים, לכן החישוב שלנו יתבצע לפי טיול של 6 חודשים לערך
הממוצע מחושב לפי תקציבי מינימום אפשריים הכוללים התפשרות באוכל, נסיעות ואטרקציות
 
הכנות לפני טיסה : 2500$
ממוצע ליבשת - רגיל : 1700$
טיול בן 6 חודשים - רגיל (סה"כ) : 13000$
ממוצע ליבשת - בליין : 2000$
טיול בין 6 חודשים - בליין (סה"כ) : 15000$
בשילוב מרכז אמריקה הוסיפו כ 300$ לכל חודש בו תשהו במרכז
 
 
ממוצע ההוצאות החודשיות לפי מדינות (בליין זה כ 200$-300$ יותר לחודש) :
 

בוליביה 1300$

פרו 1700$

אקוודור 1700$

קולומביה 2000$

ברזיל 2000$

צ'ילה 1800$

ארגנטינה 1800$

אורוגוואי 1700$

פרגוואי 1600$

פנמה 1800$

קוסטה ריקה 2000$

מקסיקו 2000$

גווטמאלה 1600$

ניקרגואה 1500$

בליז 1600$

בליז 1600$

קובה 1500$

ג'מייקה 1800$

אל סלבדור 1500$

הונדורס 1500$

 

 

איך אפשר בתקציב של 5 חודשים לטייל 8-9 חודשים בלי לשנות דבר ?

אם אין לכם הגבלת זמן ומה שמניע אתכם זה כסף בלבד אולי במקום לראות כמה שיותר מדינות, ולהתכלב, לבשל לבד ולהתפשר על מנת שתספיקו הכל, אולי פשוט תתקעו במקומות. מה זה אומר ?

אחת החוויות העוצמתיות של הטיול הוא החופש להחליט מתי לקום ולהמשיך ואם תישארו ביעד כלשהו חודש שלם אתם אולי תרגישו שאתם זורקים כסף על כלום ומבזבזים את הזמן בו בעת שאתם חווים משהו שאף מטייל לא יכול לחוות בשבוע באותו יעד.

את קוסקו עושים בשבוע עד שבועיים, קוסקו מאוד מאוד זולה אבל מה שהופך אותה ליקרה זה האטרקציות, הראפטינג והמאצ'ו פיצ'ו – חודש בפרו יעלה לכם 1500$ עד 1700$ בקלות אבל חודש בקוסקו יכול להגיע ל 1000$ וזה עוד אם תשתוללו על אטרקציות וטרקים. היתקעות שכזאת מוסיפה לכם זמן איכות בקוסקו בעלות מזערית – הרי את האטרקציות תעשו בכל מקרה. אז שבועיים נוספים עולים לכם 200$ עד 300$. התשלום על לינה, אוכל ובילויים יגיע ל 15$ - 20$ ליום שזה מעט מאוד ביחס לטיול והתמורה שתקבלו גדולה מכל טרק שכולם עושים. חוויות מסוג בלתי נשכח וכן זמן נוסף בטיול.

שבועיים ב 200$-300$, תעשו את זה בעוד 2-3 מקומות ולמעשה תוסיפו לכם לטיול חודשיים שלמים בעלות של חצי חודש "רגיל".

כמה טיפים לחסכון וייעול התקציב :

* קנו כמה שפחות ציוד – קנו רק את מה שהכרחי וחיוני (ראו מדריך לגבי ציוד והכנות לטיול)

* המירו את הכסף שלכם (בארץ) במכה אחת אצל חלפנים פרטיים

* חיוב ותשלומים בכרטיס אשראי הם הזולים ביותר! יותר ממשיכה בכספומט

* הימנעו מהגעה לשדות התעופה רעבים או צמאים, התכוננו לכך מראש

* ביציאה משדה התעופה גשו למסלול המוניות של הטיסות היוצאות, שם המוניות זולות יותר. אם אין כזה, צאו מהשדה רגלית ותפסו את המוניות מיד עם יציאתן

* טיילו בקבוצות, קבוצות מקבלות מחירים טובים יותר ויכולות לקחת חדרים דורמיטוריים

* תאכלו במזללות המקומיות במקום ברשתות המוכרות והיקרות

* סעו באוטובוסים במקום טיסות פנימיות, אלא אם כן מדבור ב-30 שעות נסיעה ואיבוד זמן יקר

* לפני היציאות למועדונים ומסיבות, שתו בהוסטל – שתייה בחוץ תעלה פי כמה

טיפים לחסכון גדול יותר :

* חפשו את חברות האוטובוסים הזולות יותר, מדובר בחברות קטנות יותר שמתחרות בחברות הגדולות. קחו בחשבון שעלולה להיות התפשרות באיכות השירות והנסיעה

* רכשו את הכרטיסים למושבים הרגילים ולא למושבי החצי-מיטה או מיטה מלאה

* בשלו את האוכל בעצמכם ותוכלו לחסוך לא מעט כסף. בישול משתלם בקבוצות אולם בישול לאדם בודד אינו משתלם

* התניידו בערים באמצעות אוטובוסים קומבי במקום מוניות, כמו שעושים המקומיים ותחסכו כסף וגם תחוו חוויה מעניינת

01bright

01bright

Utopia & Relaxation

Fun & Extreeme

Treks & Adventures

Parties & Nightlife