DADDY

01bright 01bright

01bright

פרגוואי - מפה, אסונסיון, מה לראות ולעשות

flag_of_paraguay.svg

 

פרגוואי קטנה יחסית לארצות הסובבות אותה, ונהר פרגוואי העצום שזורם לאורך המדינה מהווה לה תחליף לים שכל כך חסר לה ומחלק למעשה את המדינה לשניחלקים שאינם שווים בגודלם. בחלק המזרחי לנהר פרגוואי מרוכזת רוב האוכלוסייה ברמות פוריות יותר ונוחות לגידול ועיבוד חקלאי ובחלק הגדול המהווה 60% משטח המדינה המצוי ממערב לנהר פרגוואי שוכן הצ'אקו- שממה מדברית המאוכלסת בדלילות על ידי שבטים אינדיאנים ומהווה את מקור העניין הרב במדינה. על אף צחיחותו ודלילותו מהווה אטרקציה תיירותית מעניינת מסוג שונה המושכת מטיילים שמחפשים את האתגר והשוני בטיול בתא שטח זה שהוא מאוד חריג בנוף של יבשת דרום אמריקה

מפה

ParaguayMap

מזג אוויר

זמני הביקור במדינה הם לרוב בין נובמבר לאפריל בזמן הגל העולה אבל ניתן לבקר בה כל השנה.

אסונסיון

אסונסיון היא בירתה של פרגוואי ואחת הערים הגדולות ביותר במדינה. על אף שאוכלוסייתה מונה 500 אלף איש בלבד היא עדיין נחשבת לעיר הגדולה בפרגוואי שמאוכלסת בדלילות. אסונסיון נחשבת לאחת הערים העתיקות ביותר בדרום אמריקה שלאחר גילוי היבשת על-ידי הספרדים, העיר הוקמה כבר במאה ה-16 וממנה יצאו משלחות של חלוצים ומגלי ארצות ספרדיים על מנת להקים נקודות התיישבות שונות ברחבי היבשת.
אסונסיון שהיא מקום מושבה של ממשלת פרגוואי היא עיר של ניגודים. יש בה ישן אל מול חדש, עושר ראוותני של עשירי המדינה שנותרו נצר לשלטון הרודני ששלט בה לאורך שנים רבות לצד עוני קשה של רבים מתושבי העיר. ברחבי העיר יש שרידים רבים לשלטון הקולוניאליסטי. מבנים עתיקים רבים פזורים ברחבי העיר ומוסדות משטר ושלטון כמו מעונו של נשיא פרגוואי, בית הנבחרים ומקום קבורתם של חשובי האומה הפרגוואית מפארים את הבירה.
בעיר יש מספר מוזיאונים העוסקים במורשת של המדינה, ההיסטוריה של פרגוואי ומספר אוניברסיטאות מרכזיות בהן לומדים הסטודנטים מרחבי המדינה המגיעים אליה על מנת לרכוש השכלה.
חיי לילה לא קיימים כמעט באסונסיון. ישנם בתי קפה ומסעדות שממוקמים בעיקר בחצרות פנימיים של בתים, אך אין כאן פאבים ומועדונים שפתוחים עד השעות הקטנות של הלילה.

מה לראות ולעשות בפרגוואי

פרגוואי ייחודית בסגנון המוסיקה שלה. המוסיקה של פרגוואי דומה יותר לסגנון המוסיקלי האירופאי מאשר למוסיקה האופיינית שבשכנותיה ברזיל, ארגנטינה או בוליביה.
אחד הריקודים היפים והשמחים בפרגוואי הוא ריקוד הבקבוקים במהלכו רוקדים הרקדנים עם בקבוקים על הראש ואף זה סגנון הלקוח מהפולקלור האירופאי ופחות מזוהה עם יבשת דרום אמריקה.
המדינה שהיא קתולית ברובה חוגגת בעיקר את החגים הנוצרים שמהווים פסטיבלים שנתיים כמו חג המולד וחג הפסחא. חגים לאומיים אין כמעט למעט חגיגות יום סיום מלחמת הצ'אקו שהתחוללה שנים רבות בין בוליביה לבין פרגוואי וסבבה סביב חלוקת שטחי הצ'אקו הגובל ביניהן שנחשבו כעשירים בנפט (חבל שלא טרחו לבדוק קודם את החשדות שלימים התבדו וסתם גררו עימותים מיותרים).

אסונסיון, בירת מדינת פרגוואי, שוכנת במזרח המדינה על גדת נהר פרגוואי. כדאי לבקר בפארק קרלוס אנטוניו לופז ממנו נשקף נוף נאה של העיר, בארמון הנשיאות (אין כניסה לבניין עצמו), בקאסה ויולה הקולוניאלית, קתדרלת מטרופוליטן, קאסה דה לה אינדפדנסיה, בית התרבות של פרגוואי, הגנים הבוטניים, המוזיאון הלאומי לאמנויות יפות, מוזיאון אנדס ברברו האנתרופולוגי ועוד.
במזרח פרגוואי כדאי לבקר באיטאוגואה, עיירת ייצור התחרה הידועה של המדינה, באתרי הנופש של אגם איפקראי, ביער הגשם של הפארק הלאומי איביקוי, בפארק הלאומי סקו קורה, בטרינידד ובסכר איטאיפו. באזור הסכר יש פעילויות ספורט ימי רבות. מהעיר הגדולה סיודד דל אסטה כדאי לצאת לסיור במפלי מאנדיי ומפלי האיגואסו המרשימים.
בצפון המדינה משתרעים המישורים הצחיחים של אזור צ'אקו בורל, המכסים יותר מחמישים אחוז משטח המדינה. כדאי לבקר בפילדלפיה שהוקמה על ידי קהילה מנוניטית יוצאת גרמניה; בפארקים הלאומיים דפנסורס דל צ'אקו, אנסיסו וסרה קורה; בשמורות הטבע הרבות וביערות.

טרקים מפורסמים אין פה הרבה, קיימים מסלולי הליכה לא מעטים ברחבי המדינה, ישנם גם מספר פארקים לאומיים אך המסלול הבולט והמפורסם באופן פרדוקסאלי של פרגוואי הוא הטיול אל "הלא כלום"- הטיול אל אזורי הצ'אקו שמאופיינים בעיקר במרבצים שלמים של שממה מדברית ומדי פעם ניתן לפגוש התיישבויות של שבטים אינדיאנים נידחים. אם הנושא מרתק אתכם, והאמת שרבים מוצאים בכך אתגר והרפתקה שונה, כדאי לכם לצאת בנסיעה על עבר השממה של אזורי הצ'אקו הענקיים שם תוכלו לצפות במיני בעלי חיים מדבריים שנמצאים בסכנת הכחדה ואותם תוכלו לראות רק באזורים אלה, אך קחו בחשבון שבשממה כשממה אין כלום ולכן כדאי לכם להצטייד במספיק אוכל ומים כי מאלה לא תמצאו בצ'אקו.

בטיחות

באסונסיון, עיר הבירה של פרגוואי מתקיימים אירועים פליליים מידי יום. עם זאת, היא אינה נחשבת לעיר מסוכנת ואלימה. יש לנקוט באמצעי הזהירות הבסיסיים כמו בכל מדינה. כמו כן, בעיר ישנם עניים רבים ומידי יום קורים אירועים פליליים. הפושעים מקומיים מחפשים את התיירים, יודעים לזהות אותם וחושקים בכספם ורכושם.

במשך היום המשטרה מתוגברת בעיר ותוכלו לראות מגוון של רכבי ביטחון, השומרים על האוכלוסייה העשירה ומונעים אירועים לא רצויים. במשך הלילה מאוד מומלץ לא להסתובב. סביר להניח שלא תרגישו נוח, מפני שהרחובות ריקים מאנשים וישנם המון כייסים. אזור מפגש הגבולות בין המדינות ארגנטינה, ברזיל ופרגוואי ידוע לשמצה גם כן וכדאי להימנע משהייה ממושכת באזור ולנקוט באמצעי זהירות. האזור ידוע בהיותו מקום עם אוכלוסייה שחלקה תחת ארגונים מוסלמים קיצוניים.

הגנים הציבוריים באסונסיון משמשים את האוכלוסייה הנזקקת כבית. אילו מתאכסנים על מיטלטליהם ועם משפחותיהם. בלילה מקומות אלו מועדים לפורענות ומס' האירועים הפליליים במקומות כאלו גבוה ממקומות אחרים. מומלץ לא להסתובב במקומות אלו ביום ובמיוחד בלילה.

קהילה יהודית
יהודי פרגוואי מתגוררים בעיר הבירה אסונסיון. ידוע רק על שתי משפחות יהודיות המתגוררות בעיר הגבול עם ברזיל ‎(סיואדאד דל אסטה). הקהילה מחולקת בתוך עצמה לשני זרמים עיקריים - הקונסרבטיבים שבראשה עומד רב מארגנטינה המהוה את רוב הקהילה היהודית, וקהילת בית חב"ד המנוהלת ע"י רבי יהושוע אשר סוחף אחריו זרם לא מבוטל של הקהילה ברובם הזרם הספרדי. שני הזרמים נמצאים בסכסוך על כוח ושליטה.

מידע שימושי

ויזה ואשרות כניסה - ישראלים אינם צריכים וויזה על מנת להיכנס לפרגוואי.
מחלות וסכנות בריאות - כולרה, דלקת הכבד, דלקת לישמניה, שחפת, טיפוס ומלריה. מומלץ להיוועץ במרפאות המטיילים בארץ בטרם יציאתכם למסע על מנת לקחת תרופות וחיסונים מתאימים לקראת טיולכם.
חשמל- 220 וולט
מטבע גואראני. במרכז אסונסיון ניתן למצוא הרבה בנקים ומקומות המיועדים להחלפה כמו כן ישנם הרבה חלפנים שעובדים ברחוב. יש להקפיד להחליף כסף רק במקומות המיועדים לכך ולא אצל חלפנים ברחוב - דבר שיכול לגרום עד למעצר.
ש
עון - השעון המקומי בפרגוואי מאחר את שעון ישראל בחמש שעות.

עלויות מחייה - עלויות המחייה בפרגוואי זולות יותר משכנותיה במזרח ארגנטינה וברזיל אך יקרות יותר מהעלויות בבוליביה. יחד עם זאת ההבדלים מול בוליביה אינם משמעותיים והתייר הישראלי יחוש בה בנינוחות פיננסית משמעותית ויוכל להסתדר ולחיות בה תמורת דולרים ספורים ליום.

שגרירות – השגרירות המטפלת היא השגרירות בבואנוס איירס ארגנטינה.

01bright

01bright

Utopia & Relaxation

Fun & Extreeme

Treks & Adventures

Parties & Nightlife