01bright

01bright 01bright

01bright

גיאנה הצרפתית- מידע כללי

FrenchGuiana
גִיאָנָה הצרפתית (Guyane française) היא טריטוריה של צרפת (מחוז מעבר לים), הממוקמת בחוף הקריבי של דרום אמריקה. היא גובלת עם סורינאם במערב ועם ברזיל בדרום ובמזרח.

מפה

mfguiana

היסטוריה
באמצע המאה ה-19, הממשל הצרפתי ביקש להוזיל את עלויות הכליאה בצרפת והגלה את האסירים הבלתי רצויים אל המושבות המרוחקות. בחיפושם אחר אזור הספר המבודד ביותר ושכוח האל שבו יוכלו לזרוק את האסירים חסרי המזל, מצאו הצרפתים את גיאנה. הגם שמושבת העונשין האחרונה בגיאנה נסגרה ב-1953, כיס טרופי זה של קלילות קאריבית מקדם כיום בברכה אסירים מזן אחר. מוצ'ילרים היזהרו: גיאנה הצרפתית היא אחד היעדים היקרים ביותר בדרום אמריקה. גיאנה המודרנית היא מדינה בעלת מאפיינים ייחודיים, מקום שבו משגרי הלוויינים של סוכנות החלל האירופית מרעידים את ערוגות הירק של בני המונג (Hmong) העקורים מלאוס, מקום שבו יערות הגשם המאוכלסים בדלילות בולעים לתוכם כמעט את כל שטחי המדינה, פרט לאזורי החוף. בגיאנה, המסובסדת על ידי צרפת, נהוגה כביכול רמת החיים הגבוהה ביותר מכל מדינה בדרום אמריקה, אך צאו מעיר הבירה ותגלו יישובים נידחים של מרונים (Maroon), צאצאי עבדים נמלטים, ושל אינדיאנים-אמריקנים שבקושי מוצאים את פרנסתם. הנסיעה בגיאנה הצרפתית אינה קלה, אך זהו חלק מההרפתקה. ואם אתם פרנקופילים בנטייתכם, אוהבים את דרום אמריקה ונהנים מטיול תרמילים ביערות הגשם, זהו אחד המקומות שבהם תוכלו לטעום קאנאפה (canapé) תחת כילה מבלי לחצות את האוקיינוס לכיוון נמל התעופה שארל דה גול.

גיאוגרפיה וכלכלה
crepitans
מוצרים רבים הנמכרים בגִיאָנָה הצרפתית הינם מתוצרת הקהילה האירופית בלבד. דבר שמייקר את מחירם של מוצרי המזון, אך אין שוק חוקי של מכירת מוצרי מזון בסיסיים כגון קמח וסוכר שאינם מתוצרת אירופית, כך שישנו שוק שחור של מכירת מוצרים איכותיים מתוצרת ברזיל. עקב מחירם הגבוה של המוצרים, אזרח צרפתי העובד ברשויות הממשל השונות (כולל מו
רים), מקבל משכורת הגבוהה ב-40% מהמשכורת של בעל תפקיד מקביל בצרפת. מיקומה של גיאנה הצרפתית, קרוב לקו המשווה, מהווה מיקום כמעט אידאלי לשיגור לוויינים למסלול גיאוסינכרוני סביב כדור הארץ, ולכן אטרקטיבי לסוכנויות חלל המשגרות לווינים. משום כך נבנה ליד העיר קורו בסיס החלל האירופי קורו. בין סוכנויות החלל המשגרות לוויינים מקורו אפשר למנות את סוכנות החלל האירופית ואת התעשייה האווירית לישראל ששיגרה את הלוויין עמוס 1 מגיאנה הצרפתית.
גִיאָנָה הצרפתית ממוקמת לחוף הים הקריבי של דרום אמריקה. כמו שְכֵנְתָה סורינאם, גם גיאנה הצרפתית ממוקמת בין קווי הרוחב השני לחמישי ביחס לקו המשווה ולכן מתאפיינת במזג אוויר טרופי חם מאוד. גיאנה הצרפתית, הממוקמת לאורך חופי צפון-מזרח אמריקה הדרומית, משתווה בגודלה לאירלנד או למדינת אינדיאנה שבארצות הברית. היא גובלת בברזיל במזרח ובדרום, באוקיינוס האטלנטיבצפון ובסורינאם במערב, שם מהווים נהר המארוני והליטאני (Litani) גבול טבעי שעל תקפותו עדיין ניטש ויכוח. כ-90 אחוז מהמדינה מכוסים ביער עד משווני ומאוכלס בדלילות רבה, יער שמתנשא בהדרגה מקו החוף לכיוון הרי טומאק-הומאק (Tumac-Humac) הצנועים בגודלם שלאורך הגבול עם ברזיל. רוב תושבי גיאנה חיים לאורך חופי האוקיינוס האטלנטי, ובאזור זה נמצאת רוב רובה של רשת הכבישים המוגבלת של המדינה. לאורך החוף תמצאו בעיקר עצי מנגרובה וחופים חוליים. החי כאן כולל קופים, תמסחים, טפירים, חתולים מנומרים ואוכלי נמלים. גיאנה הצרפתית היא מדינה רטובה: גם כשלא יורד גשם, האוויר רווי לחות. ביערות הגשם הטרופיים של המדינה מגיעה הטמפרטורה ל-30 מעלות ויורדים בהם יותר מ-250 ס"מ של גשם בשנה. כמות המשקעים הרבה ביותר יורדת בחודשים ינואר-יוני, כשמאי הוא החודש הגרוע מכולם. קאין, הבירה, ושאר היישובים שלאורך האוקיינוס האטלנטי, לחים וחמים פחות משאר אזורי פנים הארץ, אבל זה לא אומר שלא חם גם בהם.      
      
תחבורה ומתי כדאי להגיע?
חברת התעופה המקומית, Air Guyane, מפעילה מקאין טיסות לסן ז'ורז', סאול (Saül) ומריפאסולה (Maripasoula). יש שירות אוטובוס יומי מקאין לסן לורן דו מארוני דרך קורו, סינאמארי (Sinnamary) ואיראקובו (Iracoubo). מוניות שירות (Taxis colectifs) מהירות יותר, נוחות יותר ורק מעט יותר יקרות, עושות גם הן את אותה הדרך. מכוניות ואופנועים תוכלו לשכור בקאין, בקורו ובסן לורן. ניתן להגיע לפנים הארץ גם בשיט נהרות, אך אלא אם כן תבחרו בסיור היקר, תידרשו להפגין סבלנות ועיתוי נכון. הואיל ומכוניות פרטיות יש כאן לרוב, וגם הכבישים טובים למדי, הנסיעה בטרמפים היא חלופה אפשרית - למרות שאף פעם אינה בטוחה במיוחד.
 
בקאין, אוטובוסים מקומיים מגיעים לאזור החוף של רמיר-מונז'ולי, אך ככלל התחבורה הציבורית כאן מוגבלת למדי, כך שתזדקקו למוניות. אוטובוסים, אינם פועלים ביום א'.
נמל התעופה הבינלאומי קאין-רושאמבו (Cayenne-Rochambeau) נמצא 16 ק"מ מדרום-מערב לקאין. ניתן לנסוע במוניות לנמל התעופה וממנו. אם אתם עוזבים את גיאנה הצרפתית ויש עמכם מטען קל בלבד, אפשרות זולה בהרבה היא לנסוע במונית שירות למאטורי (Matoury) ולצעוד ברגל את חמישה הק"מ הנותרים עד נמל התעופה. גיאנה הצרפתית היא מדינה טרופית ובה עונה גשומה. העונה ה'יבשה' יחסית שבין יולי לדצמבר היא אמנם התקופה הטובה ביותר לביקור, אך הקרנבל - שנערך בדרך-כלל בסוף פברואר - הוא מוקד המשיכה התרבותי הגדול ביותר בגיאנה הצרפתית. צבי הים הגילדיים (leatherback turtles) עולים מתוך הים סמוך למאנה (Mana) בחודשים אפריל-ספטמבר.
 
לגיאנה הצרפתית מגיעות טיסות רבות יחסית מאירופה, ובמיוחד מצרפת. בדרום אמריקה עצמה, יש טיסות לברזיל, לאקוודור, לסורינם ולוונצואלה. טיסות לארצות הברית מגיעות ברובן למיאמי דרך גואדאלופה ומרטיניק. מס הנמל כאן עומד על 20 דולר בערך, פרט לטיסות לצרפת, הנחשבות טיסות פנים ולכן לא חל עליהן מיסוי. ניתן לחצות את הגבול לסורינאם דרך סן לורן דו מארוני במעבורת נוסעים לאלבינה (Albina). משם, יש אוטובוסים שממשיכים דרך קבע לבירת סורינאם, פראמאריבו (Paramaribo). יש גם ספינות שיוצאות מסן ז'ורז' (St Georges) שבגיאנה לאויאפוק (Oiapoque) שבברזיל, אך ראשית יהיה עליכם לטוס מקאין לסן ז'ורז'.
 
אשרות שהייה וטפסים
ישראלים לא זקוקים לויזה כדי להכנס לגיאנה הצרפתית, די בדרכון בתוקף. אשרת השהייה הסטנדרטית היא 90-30 ימים. מכיוון שגיאנה הצרפתית היא מחוז של צרפת השגרירות צרפתית. אם דרוש לכם מידע או טפסים תוכלו להגיע או להתקשר לשגרירות צרפת בישראל בכתובת הרברט סמואל 112 ת"א ובטלפון 03-5208300 והקונסוליה הצרפתית בכתובת בן יהודה 1 ת"א ובטלפון 03-5208500

מטבע ואמצעי תשלום
הארו הוא המטבע הרשמי של גיאנה הצרפתית. ניתן לעשות שימוש בכל רחבי גיאנה הצרפתית בדולרים, המחאות נוסעים (רצוי להימנע) וכרטיסי אשראי.

אטרקציות
גלישת גלים, גלישת רוח ושיט אפשריים בהחלט לאורך חופי קאין וקורו, אך אין כאן מתקנים ראויים לשמם, כך שמומלץ להתחבר לחובב ים מקומי. לשיט בקאנו בנהר גבריאל (Gabrielle) תוכלו להירשם בדאקה (Dacca), כפר של תושבי לאוס סמוך לרורה (Roura). לשיט נהרות על נהר מארוני תוכלו להירשם בסן לורן דו מארוני. קאו הוא אזור מצוין לצפרות, ותוכלו לראות גם צבי ים גילדיים (leatherback turtles) ליד מאנה בחודשים אפריל-ספטמבר. יש שביל הליכה מרמיר למונז'ולי שעל פסגת הר מאהורי (Montagne du Mahury). בנוסף לכך, ישנן גם אפשרויות נהדרות לתיירות סביבתית (אקוטוריזם) בפנים הארץ המיוער, אם כי מדובר בטיולים יקרים.
 
אתרים
קאין
PlaceSchoelcher1
בבירתה של גיאנה הצרפתית שורה אווירה טרופית שלווה. קאין ממוקמת בקצה המערבי של חצי-אי קטן והררי בין הנהרות קאין ומאהורי (Mahury) לחופי האוקיינוס האטלנטי, וזהו גם הנמל הגדול במדינה. האזור התוסס ביותר בעיר הוא פלאס דה פאלמיסטס (Place de Palmistes) שבקצה הצפון-מזרחי של העיר, שם יש בתי קפה רבים ודוכני מזון תחת כיפת השמים; האזור העתיק ביותר שוכן סביב פלאס גרנובל (Place Grenoble), ממערב, שם נמצאים גם רוב מבני הציבור של העיר. אבניו דו ז'נרל דה גול (Avenue du Général de Gaulle) הוא רחוב הקניות המרכזי.

שרידי פור ספרו (Fort Cépérou), מבצר מהמאה ה-17, אינם מרשימים במיוחד כיום, אך הנוף של העיר, של הנמל ושל נהר קאין הנשקף ממנו הופך את הביקור לכדאי. במוזיאון מדינת החסות (Musée Départemental) יש מוצגים מעניינים על תושבי האזור הילידים, על תולדות ההתיישבות במקום ועל מושבת העונשין. שוק הירקות המרכזי של קאין ממוקם ב-Place Victor Schoelcher, כיכר הקרויה על שם האיש שאחראי לביטול העבדות בגיאנה הצרפתית. הכפר הסיני (Village Chinois), או צ'יינטאון, בעל השם המטעה משהו, כולל שוק דגים ודוכני מזון אסיאתיים (בעיקר מיאווה). את המוסיקה הטובה ביותר בעיר תמצאו במועדוני הלילה הקטנים של הכפר הסיני, המכונה גם 'שיקגו'. החוף הטוב ביותר של קאין נמצא ברמיר-מונז'ולי (Rémire-Montjoly), עשרה ק"מ מדרום-מזרח לעיר, שם תמצאו גם את שרידיו העתיקים של פור דיאמן (Fort Diamant) ושל מפעל סוכר מתחילת התקופה הקולוניאלית.

לינה בעיר:
Mo Ti Kote, גסטהאוס חביב עם מסעדה. בכל אחד המחדרים יש טלויזיה. עשרים יורו ללילה ליחיד בקירוב.                                         
42 Rue Schoelder, Cayenne 97300, French Guiana

מלון Best Western Amazonia
מלון שלושה כוכבים. אם אתם זוג יעלה לכם כ-70 יורו ללילה.
כתובת: 28 Avenue Du Général De Gaulle, 97300 Cayenne
טלפון: +594(594)288300
 
קורו
קורו (Kourou), הממוקמת על הגדה המערבית של נהר קורו, 65 ק"מ ממערב לקאין, היתה בעבר לא יותר ממושבת עונשין גוססת. כיום, הודות להשפעתה המיטיבה של תוכנית החלל האירופאית, שיגרה את עצמה העיירה כמו טיל מהמאה ה-19 היישר אל המאה ה-21. כדאי לבקר בעיירה ולסייר במרכז החלל של גיאנה (Centre Spatial Guyanais) כדי לחזות בהתנגשות זו בין שני העולמות.
 
כיום פועלים כאן שלושה ארגונים נפרדים - סוכנות החלל האירופאית (Agence Spatiale Européenne), סוכנות החלל הצרפתית (Centre National d'Études Spatiales) ו- Arianespace( חברה פרטית המפתחת את הטיל אריאן). שלושתן יחדיו מהוות 15 אחוז מהפעילות הכלכלית של המדינה, והן מעסיקות כ-1,000 עובדים ומפעילות כשמונה או תשעה שיגורים בשנה.
 
איל דו סאלו
איי הגאולה (Îles du Salut), הידועים בעיקר במושבת העונשין האכזרית והידועה לשמצה שעל 'אי השטן', נמצאים 15 ק"מ מצפון לקורו, במים סוערים שבהם שורצים כרישים למכביר. למרבה האירוניה, במאה ה-18, מתיישבים מהיבשת הנגועה בקדחת ראו באיים האווריריים והחופשיים מיתושים גן עדן ומקום מפלט ממחלות. לימים, התגוררה באיים אלה אוכלוסיית אסירים שמנתה כ-2,000 איש. איל רויאל (Île Royale; האי המלכותי), הגדול מבין שלושת האיים, שימש כמפקדה וכמנהלה של מושבת העונשין. איל סן ז'וזף (Île St Joseph) יוחד כמקום בידוד וכצינוק. איל דו דיאבל (Île du Diable; אי השטן), איון קטן המכוסה כעת בעצי קוקוס, שימש כביתם של רוב האסירים. כיום, השרידים עתירי האווירה הם מוקד העניין המרכזי באיים, אך גם חיי הבר המצויים כאן בשפע - כולל תוכיי מקאו, agoutis וצבי ים - מספקים סיבה נוספת לביקור כאן. אל האיים ניתן להגיע בסירה מקורו.
 
סן לורן דו מארוני
בסן לורן דה מארוני (St Laurent du Maroni), ששימש בעבר כמחנה קבלת פנים עבור אסירים שזה עתה הגיעו, נשתמרו כמה בניינים ציוריים מהתקופה הקולוניאלית וגם קסם נידח ומבודד כלשהו. מחנה המעבר (Camp de la Transportation) כולל שרידים מסמרי שיער לקשיי החיים במושבת העונשין, כולל תאים ושלשלאות.
סן לורן נמצא על הגדה המזרחית של נהר מארוני (Maroni), שמהווה גבול טבעי עם סורינאם. תוכלו לצאת לשיט במעלה הנהר ולבקר ביישוביים המרוניים והאינדיאנים-אמריקנים שבסביבה.

01bright

01bright

01bright

Utopia & Relaxation

Fun & Extreeme

Treks & Adventures

Parties & Nightlife