01bright

01bright 01bright

01bright

אקוודור - מפה, טרקים, אטרקציות, לינה הוסטלים מלונות ומדריכים שונים

Ecuador-big

אקוודור היא המדינה הקטנה ביותר בהרי האנדים המשוננים היא אחד מיעדי התיירות המרתקים ביותר בדרום אמריקה. בזכות המגוון של התרבויות הילידיות שבה, האדריכלות הקולוניאלית השמורה היטב, הנופים הגעשיים ההזויים ויערות-הגשם העבותים, יש בה יותר מוקדי עניין מאשר במדינות רבות שגודלן כפול משלה. כשתנחתו בבירתה הציורית והמקסימה, קיטו (Quito), תגלו שאתם נמצאים במרחק של יום נסיעה לכל היותר מג'ונגל האמזונס, מפסגתו המושלגת של הר געש פעיל, מהתמקחות חביבה עם בעלי המלאכה או מבטן גב על חוף רחצה טרופי, וכל זאת במדינה שאינה גדולה ממדינת נבאדה שבארצות הברית

הציצו במפת דרום אמריקה, ואקוודור תיראה לכם כמו גולגולת מגחכת, המביטה על האוקיאנוס השקט ועל מושבתה היחידה 'מעבר לים', איי גלפגוס המרוחקים. האיים, שנמצאים בבעלות אקוודור מאז 1832, נחשבים לאחד מאוצרות הטבע היפים ביותר בעולם, והמגוון הייחודי של חי וצומח בהם הוא כמו אנציקלופדיה חיה לאקולוגים ולחובבי הטבע. הביקור באיים יעלה לכם ביוקר, אבל כיוון שהטיול באקוודור עצמה זול יחסית, וחוויית הביקור באיים נדירה ביותר, סביר להניח שלא תרצו לקמץ בהוצאות. ארץ יפהפה זאת לא מקבלת מספיק תשומת לב מהמטיילים בדרום אמריקה, ומדובר בארץ מדהימה, ירוקה, ואפילו די קטנה יחסית לשאר הארצות ביבשת, כך שלא צריך לדאוג מנסיעות מטורפות של 30 שעות באוטובוס וכדומה.

מפה

EcuadorMap

היסטוריה

ממלכה אינדיאנית מפוארת התקיימה באקוודור עוד לפני כיבוש האינקה בשנת 1470. ב-1533 כבשו הספרדים את אקוודור. ב-1822 פרץ מרד גדול בהנהגת הגיבור הלאומי של אקוודור אנטוניו חוסה דה סורקרה. לאחר מרד זה הצטרפה אקוודור לרפובליקתקולומביה הגדולה  שכללה גם את ונצואלה וקולומביה. ב-1830 פרשה אקוודור מן הברית והייתה למדינה עצמאית. השלטון באקוודור ידע תהפוכות רבות ומרידות, ואיננו יציב. בין השנים 1904 עד 1942 איבדה אקוודור שטחים ברצף קרבות עם שכנותיה ובעיקר במלחמה עם פרו.

גיאוגרפיה וכלכלה

אקוודור נחלקת לשלושה חלקים עיקריים: קוסטה - אזור החוף בחלקה המערבי של הארץ אשר בו יושבת מרבית אוכלוסיית המדינה, סיירה - שרשרת ההרים במרכז המדינה, ואוריינטה - חלקה המזרחי של המדינה ובו אגן האמזונאס המכוסה ג'ונגל עבות ואוכלוסייתו דלילה ברובה היא אינדיאנית מסורתית. חופיה של אקוודור מפורצים ובחלקם גם סלעיים. מצפון לדרום חוצים אותה הרי האנדים בשתי שרשרות הרים הנקראות הקורדילרה המזרחית והקורדילרה המערבית. בשטחה של אקוודור נמצאות כמה מן הפסגות הגבוהות ביותר של הרי האנדים, כמו גם הרי געש פעילים ולא פעילים. הר הגעש צ'ימבוראזו (6,300 מטר) איננו פעיל עוד בימנו. הר הגעש קוטופאחי (5,945 מטר) לעומתו הוא הר הגעש הפעיל הגבוה ביותר בעולם והוא פעיל ביותר ומסוכן לסביבתו. הסיבה לכך הם שני זרמי הים העוברים לאורך חופי אקוודור. זרם הומבולט, המגיע מדרום ומביא איתו אוויר קר, וזרם דרום אמריקה המגיע מצפון ומביא איתו אוויר חם.

מזג האוויר

באקוודור הוא הפכפך ונוטה לקיצוניות. ההבדלים בין הטמפרטורות ביום ובלילה יכולים להגיע ל- 18 מעלות. בו זמנית יכול לשרור קור של 6 מעלות מתחת לאפס בפסגות ההרים בעוד במישור האקלים נוח ועומד על כ-20 מעלות ואף יותר. למרות מזג אוויר זה, הוא נוח מאוד לטיול ואקוודור היא מהבודדות (בנוסף לקולומביה) שניתן לבקר בהן בכל חודשי השנה מבלי לפגוע באטרקציות או לסבול בשל תנאי מזג אוויר קשים.

מטבע ואמצעי תשלום

עד שנת 2000 המטבע באקוודור היה הסוקרס, עד לשנת 2000 היה ניתן לטייל במדינה עם 300$ לחודש וזה היה מספיק להכל. בעקבות מצב כלכלי הקשה אליו נקלעה ויחסיה הטובים עם ארצות הברית, שינו את המטבע לדולר האמריקאי בשינוי דיוקן הנשיאים. ככל שעברו השנים היא הפכה למדינה יקרה כאשר הסכומים עלו פי 5-6 לחודש והיא צמודה לפרו בהוצאה החודשית.

כשרות במדינה - למדריך הכשרות לשומרי מסרות ודתיים לדרום אמריקה לחצו כאן

אשרות שהייה וטפסים

כדי להכנס לאקוודור אין צורך בויזה, מספיק דרכון בר תוקף. במקרים מועטים יהיה עליכם להציג למשטרת הגבולות כרטיס יציאה או להצהיר שיש בידיכם מספיק כסף. האשרה שהייה מוגבל ל- 90-30 ימים, רצוי לבקש מקסימום ימים לכל מקרה שלא יהיה. במקביל לחותמת בדרכון תקבלו פתק, שימרו עליו וצרפו אותו לדרכון עד שתעזבו את המדינה אחרת ייגבו מכם קנס של 80 דולר בקירוב. (זה נכון לרוב מדינות היבשת)

שגרירויות וקהילה יהודית
היהודים הראשונים שהגיעו לאקוודור עשו זאת כבר במאות ה-16 וה-17 והם היו אנוסים. ישנן השערות לגבי מוצאו של השליט אנטוניו חוסה דה סוקרה ויש המחברים את מוצאו עם האנוסים שהגיעו לאקוודור. מתחילת המאה ה-19, וכלה במאה ה-20 גדל מספר היהודים במדינה בצורה משמעותית ושני אירועים מרכזיים במאה-20 הם הסיבות לאחוז גדול מהגירה זו: חוק הקווטה בשנת 1924 וההגירה היהודית מגרמניה הנאצית בשנת 1935. בשנת 1938 יצא צו אשר חייב כל תושב יהודי שאינו עובד בחקלאות או שאינו בעל אמצעים לפיתוח התעשייה לעזוב את הארץ, עובדה זאת לא מנעה מאקוודור לקבל אליה אונייה של פליטים יהודים מאירופה בשנת 1939. בשנת 1940 כבר היו באקוודור כ-3,000 יהודים אשר רובם המכריע היה יהודים ילידי גרמניה והקהילה רוכזה בשלוש קהילות מרכזיות: גואיאקיל, אמבאטו וקיטו. בסוף המאה ה-20 ותחילת המאה ה-21 ישנה הגירה קטנה ממדינות שונות בדרום אמריקה לאקוודור וכן ישנה כמעט בלי הפסקה עלייה של יהודים מאקוודור 
למדינת ישראל.
 
שגרירות אקוודור בישראל
רחוב ויצמן 4 תל אביב
טלפון: 0369580730 ,036958764
השגרירות פתוחה משני עד חמישי 8:00 עד 14:00.

שגרירות ישראל באקוודור
כתובת: la avenida coruna E25-58 Y san lgnacio edf. altana plaza קומה 5
טלפון: 00-593-23971506 / 00-593-23971500
דואר אלקטרוני:  [email protected]
השגרירות פתוחה מיום שני עד שישי 10:00-13:00
 

01bright

01bright

01bright

Utopia & Relaxation

Fun & Extreeme

Treks & Adventures

Parties & Nightlife