01bright

01bright 01bright

01bright

קולומביה - מפה, טרקים, אטרקציות, לינה הוסטלים מלונות ומדריכים שונים

Colombia-big

קולומביה, המתהדרת ביערות גשם יפהפיים, בהרים נישאים, בחופים נפלאים, בערים מקסימות ובאנשים חביבים, הייתה אמורה להיות אחד היעדים התיירותיים המושכים ביותר בעולם. למרבה הצער, מלחמת הגרילה הממושכת המתנהלת כאן, בשילוב עם פעילותם של קרטלי הסמים, הפכו את קולומביה, או לוקומביה – ארץ הטירוף, כפי שמכנים אותה בתקשורת – ליעד שהוא מחוץ לתחום עבור מרבית המטיילים. לדעת מטיילים רבים, קולומביה היא הדובדבן שבקצפת של דרום אמריקה! מה לא נאמר על המדינה הזו, אחת מהמרתקות והיפות ביבשת אך גם מהמסוכנות ביבשת. מטיילים רבים נרתעים מעט להיכנס לארץ המטורפת הזאת אך מרגע שנכנסים קשה שלא להתאהב ביופייה ובאווירה המדהימה השוררת במדינה. מי שנכנס מבין שהסכנות במדינה שוות ערך לאלו שבברזיל, ומרוויח לשהות בארץ אולי הכי מגוונת שיכולה להיות ביבשת. 

מפה

ColombiaMap

היסטוריה

השטח שבו שוכנת כעת קולומביה אוכלס בעבר על ידי שבטים ילידים שהיגרו מצפון ומרכז אמריקה, כגון שבטי המוייסקה, קיומבאיה, וטאיירונה. בדרום שכנה האימפריה האינקית. הספרדים הגיעו בשנת 1499, והחלו תקופה של כיבוש ויישוב, קולוניזציה, שבסופו של דבר הובילה להקמת מלכות המשנה של גרנדה החדשה שהכילה את המדינות קולומביה, וונצואלה, אקוודור ופנמה ובירתה בוגוטה. עצמאות מספרד הושגה בשנת 1819, אבל כבר בשנת 1830 רפובליקת קולומביה הגדולה התמוטטה כתוצאה מפרישתן של וונצואלה ואקוודור. קולומביה המודרנית, ביחד עם פנמה, נהייתה לרפובליקת גרנדה החדשה. האומה החדשה התנסתה בפדרליזם כשהקימה את הקונפדרציה הגרנדית בשנת 1858, ולאחר מכן את ארצות הברית של קולומביה בשנת 1863, עד שלבסוף הוכרז על רפובליקת קולומביה בשנת 1886. פנמה פרשה מהרפובליקה בשנת 1903.

גיאוגרפיה וכלכלה

קולומביה היא המדינה ה-26 בגודלה בעולם והרביעית בגודלה בדרום אמריקה. היא ממוקמת באזור הצפוני-מערבי שלדרום אמריקה, והמדינות השכנות לה הן וונצואלה וברזיל במזרח, אקוודור ופרו בדרום, ופנמה בצפון-מערב. האוקיינוס האטלנטי שוכן מצפון לה, דרך הים הקריבי, ובמערבה נמצא האוקיינוס השקט. מלבד הגבולות עם המדינות בדרום אמריקה, רפובליקת קולומביה חולקת גבולות ימיים עם המדינות הקריביות - ג'מייקה, האיטי והרפובליקה הדומיניקנית, ומדינות מרכז אמריקה - הונדורס, ניקרגואה וקוסטה ריקה. 

בתוך גבולותיה של קולומביה נמצא המגוון הפיזי הגדול ביותר באזור אמריקה הלטינית, בהתחשב בגודל המדינה. בקולומביה יש את המגוון הגדול ביותר של ציפורים ודו-חיים השוכנים בה, יותר מבכל מדינה בעולם - כרגע ידועים בקולומביה 1,815 זנים של ציפורים ו-583 זנים של דו-חיים. המדינה היא חלק מטבעת האש, אזור המאופיין ברעידות אדמה רבות והתפרצויות געשיות. 

מזג אוויר

בקולומביה למעשה מה שחשוב זה מתי העונה - במדינה חם רוב הזמן וניתן להגיע בכל חודש בשנה. הטמפרטורות גבוהות וחם ברוב אזורי המדינה. בשל מגוון איזורי האקלים השונים מזג האוויר במדינה מורכב, בכל מעבר שתעשו תחושו בשינויי מזג אוויר בצורה קיצונית. מזג האוויר בחוף הקריבי חם מאד ומאופיין בגשמים לכל אורך השנה, זה מזג אויר מעולה לאיזור חוף וים (קרטחנה, טגאנגה, טיירונה, סאן אנדרס). אזור הג'ונגלים של קולומביה חם ולח לאורך כל השנה וכמות המשקעים גבוהה באופן יחסי לשאר המדינה. אזור המרכז הכולל את בוגוטה שומר בדרך כלל על יציבות מבחינת טמפרטורות ונעים מאד ברוב חלקי השנה. הגשם הוא שולי ואינו מפריע לביקור בקולומביה והיא אחת המדינות הבודדות (היא ואקוודור) שניתן להגיע אליהן ללא קשר לחודש וליהנות מהשפע שיש למדינה להציע ללא תלות במזג האוויר.

מטבע ואמצעי תשלום

המטבע בקולומביה הוא הפזו הקולומביאני. ניתן לראות את שער החליפין העדכני במשבצת המטבעות בצד ימין. המחייה למטיילים בקולומביה התייקרה מאד בשנים האחרונות וקולומביה נחשבת כיום לאחת המדינות היקרות ביותר בדרום אמריקה. רצוי להביא כרטיסי אשראי ומזומן בלבד, יש להימנע מכרטיסי אשראי.
  

אשרות שהייה וטפסים

ישראלים לא צריכים ויזה כדי להיכנס לקולומביה, צריך רק להציג דרכון בר תוקף ובכניסה למדינה יוחתם ויודפס הדרכון. האשרה נעה בין 30 ל-90 ימים, לעיתים אפילו יש דרישה מצד הפקיד להציג כרטיס יציאה מקולומביה שעל פיו יקבעו לכם את מספר ימי השהייה. רצוי לבקש 60-90 יום לכל מקרה שלא יהיה . אם ברצונכם להאריך את השהייה הגוף שמטפל בעניין הוא ה-  DAS (משטרה לענייני הגירה), לרוב מקבלים הארכה לחודש והעניין עולה 30 דולר בקירוב.

כשרות במדינה - למדריך הכשרות לשומרי מסרות ודתיים לדרום אמריקה לחצו כאן

קהילה יהודית שגרירות

הקהילה הראשונה שהוקמה בקולומביה היא הקהילה היהודית בברנקיה שהוקמה בשנת 1874 אך כל היהודים בה התנצרו לאחר זמן מה. בשנת 1935 היו בקולומביה כ-2,000 יהודים, רובם יהודים שהגיעו אליה לאחר מלחמת העולם הראשונה, בעיקר ממזרח אירופה. לפני מלחמת העולם השנייה וגילויי האנטישמיות באירופה הגיעו לקולומביה יהודים רבים מגרמניה לקראת סוף שנות ה-30. בשנת 1974 היו בקולומביה כ-12,000 יהודים מהם כ-7,500 בעיר הבירה בוגוטה. כיום יש בקולומביה כ-3,400 יהודים, והירידה הדרסטית במספרם היא בעיקר בגלל עליית יהודים רבים מקולומביה למדינת ישראל במשך השנים.

שגרירות קולומביה בישראל
רחוב ארלוזרוב 111 תל אביב
טלפון: 6953416/9- 03
פקס: 6957847- 03
פתוחה בימי שני עד שישי, 9:00-13:00.
כתובת נוספת: רחוב פנקס 52/26 תל אביב.

שגרירות ישראל בקולומביה בעיר בוגוטה
פתוחה בימי שני עד חמישי, 9:00 - 12:00.
כתובת:  calle 35, NO. 7-25, PISO 14, CAXDAC
טלפון: 57-1-3277500
פקס: 57-1-3277555

דואר אלקטרוני:  [email protected]


01bright

01bright

01bright

Utopia & Relaxation

Fun & Extreeme

Treks & Adventures

Parties & Nightlife